Najde se legendární Jantarová komnata? V Polsku se něco děje

Krakov - Hledejte, ale nedotýkejte se! Tak by se jednoduše dalo popsat povolení polských úřadů dvěma týmům, které se specializují na nalezení dosud neobjevených pozůstatků z II. světové války v hodnotě miliard eur.

Dvě nezávislé skupiny mohou začátkem příštího týdne začít svou činnost. Musí se však vyrovnat s určitým omezením ze strany polských úřadů, které jim povoluje pouze výzkum bez destruktivních metod. To znamená, že nesmějí vrtat, hloubit nebo jakkoli narušit zemský povrch.

"Odborníci mohou používat různá zařízení, detektory, ale nesmějí proniknout pod zem... Mají povolené pouze »neinvazní« hledání," upřesnil  pro polskou agenturu AFP mluvčí odpovědných míst Akradiusz Grudzień. 

Prioritou je Zlatý vlak

Hlavním úkolem obou týmů je zjistit, jestli se mnohokrát vzpomínaný nacistický vlak, naložený nacisty nakradeným zlatem a dalšími cennostmi, skutečně nalézá na jihozápadě Polska pod zemským povrchem v oblasti města Walbrzych. V jedné skupině jsou dva muži, kteří tvrdili v srpnu tohoto roku, že se jim podařilo vlak lokalizovat. Polák Piotr Koper a Němec Andreas Richter si doposud veškerý výzkum financovali sami.

Důlní odborníci z Univerzity výzkumu a technologie v Krakově hodlají právě v oblasti Walbrzychu začít své pátrání. Stanide Radio Polska uvedlo, že pokud dojde tým k nějakým přesvědčivým výsledkům, mohly by výkopové práce začít už příští rok na jaře. "Za posledních 70 let se tu vystřídaly tři tajné služby zemí "studené války": Spojených států, Sovětského svazu a Polska, ale bezvýsledně, ačkoliv pilně a dlouho hledaly... My jsmě uspěli, protože jsme místní," cituje list The Guardian Piotra Kopera.

"Nacisté zlikvidovali násep, vytvořili železniční odbočku a svedli trať stranou. Pak tam zavezli devadesátimetrový vlak, kolejnice opět odstranili a vše zavezli půdou," tvrdí Polák, který dodává, že vlak se nachází nejspíš devět metrů pod zemí. Má jít o několik vozů, nejspíš obrněných, takže není jisté, co se nachází uvnitř. Předpokládá se však, že půjde o nakradené zlato a cennosti, i proto onen název Zlatý vlak.

Může to být poklad, nebo také past

Když v oblasti dokončily vládní jednotky bezpečnostní zajištění, bylo povoleno "hledačům pokladů" zahájit jejich činnost. Jednalo se o nezbytný krok, protože na trati Walbrzych a Wroclaw se převáželo mnoho transportů, takže není vyloučeno, že zmíněná souprava může obsahovat nikoli cenné kovy, ale nebezpečné látky. "Nelze vyloučit pravděpodobnost, že jde o past," domnívají se někteří odborníci. Podle nich mohli nacisté vzbudit dojem, že jde o vlak plný zlata, přitom ho však naplnit jedovatými látkami, výbušninami nebo dalším zkázonosným materiálem.

Do hornického města přes varování úřadů míří hledači pokladů i turisté. Nejsou však puzeni pouze touhou najít poklad, zajímají je i historické zbraně, artefakty, doklady, vzácné nerosty a umělecká díla. Právě existence různých šachet předpokládá eventuální síť podzemních tunelů, kam by se mohlo leccos ukrýt. Ostatně takhle vznikla legenda o Zlatém vlaku, který se záhadně ztratil v roce 1945. Pochopitelně se také přetřásá otázka, jak bude s případným objevem naloženo a komu bude očekávaný poklad nesmírné ceny patřit. Piotr Zuchowski, šéf sekce národního dědictví Polského ministerstva kultury tvrdí, že existuje analýza, kterou "... jsme provedli s našimi právníki a ta jasně uvádí, že pokud bude tento vlak nalezen, připadne jeho obsah státu."

Očekává se, že žádost o možnost pátrat u Walbrzychu podá i židovská komunita. Podle Světového židovského kongresu zástupce Robert Singer prohlásil: "Pokud se prokáže, že některé položky v nalezeném objektu byly ukradeny židovským občanům na území Polska dříve, než byli odeslání do koncentračních táborů či zavražděni, musí být přijata taková opatření, aby byla navrácena jejich majitelům, případně příbuzným, pozůstalým či dědicům."

Najde se dlouho hledaná legenda?

Zlatý vlak se rovněž stává předmětem spekulací, že by v jeho útrobách mohla být i sovětská kořist. Jednou z nejodvážnějších myšlenek je teorie, že by mohl obsahovat část legendární Jantarové komnaty. Ta byla ukradena nacisty v roce 1941 a následně zmizela neznámo kde.

Britský investigativní novinář Tom Bower, jenž je autorm pulbikace Nacistické zlato: celý příběh padesátileté švýcarsko-nacistické zlodějské konspirace se domnívá, že by právě onen skvost mohl vlak skrývat. Památkáři však jsou v tomto případě skeptičtí a mají za to, že jemně propracovaný jantar (jehož replika byla po pečlivé přípravě vystavena v paláci u Petrohradu v roce 2003) by v takových podmínkách po více než 70 letech zničily nepříznivé podmínky. Kloní se však k názoru, že by vagóny mohly skrývat mnoho jiných uměleckých děl, zejména z oblastí někdejšího Sovětského svazu, okupovaných za války nacisty. Proto se předpokládá, že k žadatelům o pátrání se připojí i Rusko.

Související

Více souvisejících

Polsko Jantarová komnata nacisté

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy