
Paříž/Brusel - Strůjcem pátečních teroristických útoků v Paříži byl údajně Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud (27). S odvoláním na nejmenované francouzské představitele o tom informují francouzská média. Belgická policie dnes uskutečnila další zátah v bruselské čtvrti Molenbeek, prokuratura nakonec obvinila dvě zadržené osoby z terorismu.
Abaaoud je považován za mozek buňky, která letos v lednu v Belgii plánovala atentát proti policejním cílům. Policie buňku odhalila a ve východobelgickém městě Verviers rozprášila. Při akci policisté zastřelili dva členy buňky, Abaaoud však unikl.
V červenci pak uprchlého Abaaouda belgický soud poslal v nepřítomnosti do vězení za verbování mladých radikálů. Do Sýrie vyslal mimo jiné i svého mladšího bratra Younese. Ten do této blízkovýchodní země odjel loni v lednu, když mu bylo 13 let, proto ho také mnohá média nazvala nejmladším džihádistou světa.
Abaaoud v Sýrii nyní zjevně pobývá, ačkoli se již několikrát objevily zprávy o jeho možné smrti. Údajně je zachycen na videu z loňského března, jak řídí otevřenou dodávku s několika těly.
Abaaoudův otec Omar se svého syna před časem v letošním rozhovoru pro belgické noviny Het Laatste Nieuws zřekl. "Naši rodinu zostudil. I naše životy jsou zničeny. Proč by chtěl zabíjet nevinné Belgičany? Naše rodina této zemí vděčí za vše," řekl.
Francouzská prokuratura dnes rovněž oznámila, že zná identitu dalšího útočníka - jmenoval se Samy Amimour a v roce 1987 se narodil ve Francii. Stopy Amimoura, který útočil v hudebním sále Bataclan, vedou do města Bobigny, které je součástí metropolitní oblasti Paříže a kde podle médií žije jeho rodina. V noci na dnešek policie podnikla v Bobigny razii.
Amimour byl v roce 2012 po neúspěšném pokusu odcestovat do Jemenu obviněn v rámci protiteroristického vyšetřování a soud na něj uvalil dohled. Úřadům ale zmizel, proto na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Jeho rodina podle AFP sdělila, že po svém zradikalizování odjel před dvěma lety do Sýrie.
Francouzská prokuratura dnes rovněž oznámila, že u jednoho ze sebevražedných útočníků byl nalezen syrský pas na jméno Ahmad Muhammad. Toto jméno není neznámé. Již o víkendu řecké a srbské úřady uvedly, že přes jejich území prošel počátkem října jako migrant. Pas na toto jméno se našel u jednoho ze sebevražedných atentátníků nedaleko fotbalového stadionu Stade de France. Pětadvacetiletý Muhammad podle prokuratury pocházel ze syrského Halabu. Není vyloučeno, že pas na toto jméno je falešný.
Bezprostředně po útocích úřady identifikovaly devětadvacetiletého Omara Ismaila Mostefaie, který útočil v Bataclanu. Jeho identita byla stanovena podle otisku prstů. Mostefai byl policii dlouhodobě znám, nejdříve jako pachatel drobné kriminality, později jako zradikalizovaný muslim.
Jako jeden ze tří sebevražedných atentátníků u stadionu Stade de France bylo identifikován dvacetiletý francouzský občan jménem Bilal Hadfi.
Nejmenovaný představitel turecké vlády dnes podle AFP řekl, že Ankara Francii loni v prosinci a znovu letos v červnu varovala před jedním z teroristů, kteří v pátek zaútočili v Paříži. Výstraha se prý týkala právě Mostefaie, na kterého turecká tajná služba narazila, když na žádost francouzské strany prošetřovala aktivity jiných čtyř islámských radikálů. Mostefai se údajně s touto skupinou stýkal. Na turecké území vstoupil v roce 2013. "O jeho odjezdu ze země ale nemáme žádné informace," dodal zástupce turecké vlády, který hovořil pod podmínkou anonymity.
Další zátah v Molenbeeku
Belgická policie dnes v rámci protiteroristického vyšetřování podnikla rozsáhlou razii v problematické bruselské čtvrti Molenbeek. Operace již skončila a zadržen nikdo nebyl, uvedla podle agentury Reuters starostka této městské části Françoise Schepmansová.
Dvě ze sedmi osob zadržených o víkendu kvůli možné spojitosti s pátečními teroristickými útoky, při kterých ve francouzské metropoli zahynulo nejméně 129 lidí a dalších 350 utrpělo zranění, belgická justice dnes obvinila z terorismu. Podle belgické prokuratury čelí obvinění z vedení a účasti na aktivitách teroristické organizace. Zbylých pět zadržených soudce už dříve z vazby propustil.
Jedním z propuštěných je i Mohamed Abdeslam, jehož bratr Brahim se při útoku odpálil u restaurace na bulváru Voltaire. Mohamedova právnička Nathalie Gallantová novinářům sdělila, že její klient si stejný způsob života jako jeho bratři nevybral.
Po Mohamedově bratrovi Salahovi je vyhlášeno rozsáhlé pátrání. Tento muž je údajně tím, kdo si v Belgii pronajal vůz Volkswagen Polo. Právě ten ke koncertnímu sálu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky, kteří poté zastřelili skoro 90 z celkového počtu 129 obětí pátečních útoků.
Belgická policie dnes zasahovala rovněž kvůli údajné bombě v blízkosti evropských institucí. Policie dočasně uzavřela jednu z ulic nedaleko paláce Berlaymont, sídla Evropské komise. Preventivně byli na určitou dobu také evakuováni lidé pracující v jedné z tamních kancelářských budov. Poplach se nakonec ukázal jako planý.
Související

Belgický soud odsoudil deset lidí z napomáhání teroristům v Paříži v roce 2015

Ve Francii skončil soud s obžalovanými z teroru v Paříži v listopadu 2015
Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) , Abdelhamid Abaaoud , Belgie
Aktuálně se děje
před 21 minutami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 29 minutami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 49 minutami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 1 hodinou

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 1 hodinou

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 2 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 3 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 3 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 5 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 6 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
včera

Skandál ve Francii: Země utratila 90 000 eur za diskreditaci výzkumu dopadu jaderných testů
včera

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině
včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům
včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval
včera
S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy
Kybernetická kriminalita nabírá v Česku na síle – podvodníci mění taktiky, ale stále spoléhají na lidskou důvěřivost, spěch a nepozornost. WhatsApp, e-mail, falešné portály či napodobeniny známých značek – to vše jsou nástroje, které zločinci zneužívají k manipulaci, vydírání a finančním podvodům. Oběťmi se stávají lidé všech věkových kategorií. Pachatelé se vydávají za příbuzné, úředníky, zamilované partnery i obchodníky s auty. Společné mají jedno: z principu nekomunikují osobně a po inkasu peněz mizí beze stopy.
Zdroj: Jakub Jurek