Berlín - Soukromá konzultační zpravodajská agentura Stratfor poukazuje na neshody a nedostatek komunikace mezi členy německé vlády. Síla vládní koalice není zdaleka tak velká, jako byla před několika měsíci. Stratfor se proto zamýšlí, jaká budoucnost čeká kancléřku Angelu Merkelovou.
Nedostatek koordinace mezi německými úřady podle agentury ničí pověst berlínské vlády jako dobře promazaného stroje. Nejnovější ukázkou těchto problémů je pak vyjádření ministra vnitra Thomase de Maiziera, který mluvil o změně předpisů týkajících se žadatelů o azyl. Posléze se ale ukázalo, že o svých plánech neinformoval ani kancléřku, ani uprchlického koordinátora.
Toto jednání, které může působit jako nedorozumění, ale podle Stratforu naznačuje hlubší problémy nebo dokonce souboj o moc mezi německými ministerstvy. Navíc by to mohlo vážně ohrozit kancléřku Merkelovou, což by mělo rozsáhlé dopady i na celou Evropu.
Merkelová už není neomylný vůdce
„Probíhající uprchlická krize Merkelovou přemohla. Německá kancléřka je známá pro svou schopnost vnímat, kterým směrem se vydá veřejné mínění, a odpovídajícím způsobem upravit svou politiku. Tentokrát si však mnozí myslí, že se přepočítala," píše agentura. Merkelová ještě na začátku léta slibovala uprchlíkům otevřenou náruč a otevřené hranice. Zpočátku ji Němci podporovali, protože to považovali za možnost, jak ukázat svou solidaritu s lidmi v nouzi.
„Jak ale příliv sílil, mnozí Němci se začali bát, že jejich vláda nedokázala správně posoudit skutečnou závažnost krize. Merkelová už najednou není neomylný vůdce, který nemohl nikdy udělat chybu, ale impulzivní hlava vlády, které svou zemi vystavila nebezpečí," analyzuje měnící se nálady v Německu agentura.
Dokončí kancléřka své funkční období?
Mezi lidmi tak kolují pochyby a vládní koalice dostátá trhliny. Středopravé strany prosazují tvrdší postoj k imigraci, zatímco středolevé se ocitly v pasti mezi ideologickými sympatiemi pro žadatele o azyl a potřebou reagovat na požadavky voličů. Konzervativci, kteří už dříve zuřili kvůli příliš měkkému postoji k Řecku, se opět vrátili k hlasité kritice Merkelové. Výsledkem je to, že německá vláda trvá na své pozici vůči migrantům, zatímco chaos ve vládě dosahuje nových výšin. „Objevují se otázky, zda bude Merkelová schopna dokončit její třetí volební období, které má skončit na konci roku 2017," varuje agentura.
V současné době ale kancléřka podle serveru v ohrožení není. „I kdyby se němečtí konzervativci rozhodli stáhnout svou podporu, proces výměny kancléře je velmi těžkopádný a vyžaduje, aby zákonodárci prokázali, že mohou jmenovat novou vládu, která by nahradila padlého předchůdce. Ale v případě, že se středopravé strany rozhodnou zastavit svou podporu Merkelové, středolevé strany budou zřejmě brzy následovat. V tom případě by bylo téměř nemožné zabránit předčasným volbám," píše Stratfor.
Na volby není nikdo připravený
„Nikdo v Německu však není na nové volby připravený, alespoň ne teď. Popularita konzervativní CDU Angely Merkelové od vypuknutí uprchlické krize klesá, což straně sebralo chuť vrhnout se do předčasných voleb. Německý levý střed se mezitím snaží vyřešit vlastní rozpory a nemá jasného kandidáta na kancléře. V zemi naopak podle průzkumů veřejného mínění výrazně posilují antiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která dosáhla rekordních 10 procent. A útoky na přistěhovalce jsou stále častější. Poměrně složitá situace současné německé politiky znamenají, že šance na nové volby, které by se konaly v roce 2016, jsou mizivé," domnívají se analytici Stratforu.
Přesto by se v dalších měsících mohlo stát mnoho dalších věcí, které by měly dlouhodobé důsledky pro Německo i kontinent. „I kdyby Merkelová dále dělala svou práci, vládnoucí koalice by mohla ztratit vliv, a rivalita v ní by mohla omezit její vedení. Regionální volby, které v některých částech Německa proběhnou v roce 2016, otestují popularitu stran koalice Merkelové, a jejich výsledek může mít vliv i na počty spojené s možností předčasných voleb. V případě, že CDU dopadne špatně, budou členové strany pravděpodobně plánovat budoucnost bez Merkelové," nastiňuje možný vývoj agentura.
Alternativou je Schäuble
Probléme však je, že CDU nemá mnoho přirozených vůdců, kteří by mohli Merkelovou nahradit. Jediná postava, která může být pro kancléřku rivalem, je ministr financí Wolfgang Schäuble, zkušený politik, který v závodě o čelní pozici prohrál právě s Merkelovou před více než 10 lety. V otázce řecké krize zašel Schäuble tak daleko, že naznačil, že by Atény mohly být z eurozóny vyloučeny, v případě uprchlické krize ale zůstal spíše klidný a vládu kritizoval jen sporadicky. „S jeho image ochránce fiskální stability a hospodářských zájmů Německa, se někteří domnívají, že by právě on mohl Merkelovou k souboji vyzvat," píše analytická agentura.
Bez ohledu na to, kdo stojí v čele vlády, je však podle serveru současná situace v německé politice důležitá hned z několika důvodů. „Za prvé, vláda je příliš zaměřená na řešení vnitřních sporů a přípravu na nové volby bude, a proto bude méně efektivní při vedení Evropské unie, která se zabývá řadou významných otázek včetně eskalace dění kolem Ruska a masivní migrace. Za druhé, politická krize spolu s existující migrační krizí by mohla vést k vzestupu euroskeptických vlád. Letošní události už odhalily několik mýtů o Evropské unii, včetně nezvratnosti eurozóny a posvátnosti otevřených hranic. V případě, že nová německá vláda vstane z popela přistěhovalectví a řecké finanční krize, tento efekt ovlivní svými účinky celý blok," dodává server.
Související
Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil
Když politici dojí stát kvůli sebepropagaci. Případ Merkelové nápadně připomíná Schillerovou
Angela Merkelová , Německo , Wolfgang Schäuble
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák