Zbaví se Německo Merkelové? Toto je reálný stav, píše renomovaný americký server

Berlín - Soukromá konzultační zpravodajská agentura Stratfor poukazuje na neshody a nedostatek komunikace mezi členy německé vlády. Síla vládní koalice není zdaleka tak velká, jako byla před několika měsíci. Stratfor se proto zamýšlí, jaká budoucnost čeká kancléřku Angelu Merkelovou.

Nedostatek koordinace mezi německými úřady podle agentury ničí pověst berlínské vlády jako dobře promazaného stroje. Nejnovější ukázkou těchto problémů je pak vyjádření ministra vnitra Thomase de Maiziera, který mluvil o změně předpisů týkajících se žadatelů o azyl. Posléze se ale ukázalo, že o svých plánech neinformoval ani kancléřku, ani uprchlického koordinátora.

Toto jednání, které může působit jako nedorozumění, ale podle Stratforu naznačuje hlubší problémy nebo dokonce souboj o moc mezi německými ministerstvy. Navíc by to mohlo vážně ohrozit kancléřku Merkelovou, což by mělo rozsáhlé dopady i na celou Evropu.

Merkelová už není neomylný vůdce

„Probíhající uprchlická krize Merkelovou přemohla. Německá kancléřka je známá pro svou schopnost vnímat, kterým směrem se vydá veřejné mínění, a odpovídajícím způsobem upravit svou politiku. Tentokrát si však mnozí myslí, že se přepočítala," píše agentura. Merkelová ještě na začátku léta slibovala uprchlíkům otevřenou náruč a otevřené hranice. Zpočátku ji Němci podporovali, protože to považovali za možnost, jak ukázat svou solidaritu s lidmi v nouzi.

„Jak ale příliv sílil, mnozí Němci se začali bát, že jejich vláda nedokázala správně posoudit skutečnou závažnost krize. Merkelová už najednou není neomylný vůdce, který nemohl nikdy udělat chybu, ale impulzivní hlava vlády, které svou zemi vystavila nebezpečí," analyzuje měnící se nálady v Německu agentura.

Dokončí kancléřka své funkční období?

Mezi lidmi tak kolují pochyby a vládní koalice dostátá trhliny. Středopravé strany prosazují tvrdší postoj k imigraci, zatímco středolevé se ocitly v pasti mezi ideologickými sympatiemi pro žadatele o azyl a potřebou reagovat na požadavky voličů. Konzervativci, kteří už dříve zuřili kvůli příliš měkkému postoji k Řecku, se opět vrátili k hlasité kritice Merkelové. Výsledkem je to, že německá vláda trvá na své pozici vůči migrantům, zatímco chaos ve vládě dosahuje nových výšin. „Objevují se otázky, zda bude Merkelová schopna dokončit její třetí volební období, které má skončit na konci roku 2017," varuje agentura.

V současné době ale kancléřka podle serveru v ohrožení není. „I kdyby se němečtí konzervativci rozhodli stáhnout svou podporu, proces výměny kancléře je velmi těžkopádný a vyžaduje, aby zákonodárci prokázali, že mohou jmenovat novou vládu, která by nahradila padlého předchůdce. Ale v případě, že se středopravé strany rozhodnou zastavit svou podporu Merkelové, středolevé strany budou zřejmě brzy následovat. V tom případě by bylo téměř nemožné zabránit předčasným volbám," píše Stratfor.

Na volby není nikdo připravený

„Nikdo v Německu však není na nové volby připravený, alespoň ne teď. Popularita konzervativní CDU Angely Merkelové od vypuknutí uprchlické krize klesá, což straně sebralo chuť vrhnout se do předčasných voleb. Německý levý střed se mezitím snaží vyřešit vlastní rozpory a nemá jasného kandidáta na kancléře. V zemi naopak podle průzkumů veřejného mínění výrazně posilují antiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která dosáhla rekordních 10 procent. A útoky na přistěhovalce jsou stále častější. Poměrně složitá situace současné německé politiky znamenají, že šance na nové volby, které by se konaly v roce 2016, jsou mizivé," domnívají se analytici Stratforu.

Přesto by se v dalších měsících mohlo stát mnoho dalších věcí, které by měly dlouhodobé důsledky pro Německo i kontinent. „I kdyby Merkelová dále dělala svou práci, vládnoucí koalice by mohla ztratit vliv, a rivalita v ní by mohla omezit její vedení. Regionální volby, které v některých částech Německa proběhnou v roce 2016, otestují popularitu stran koalice Merkelové, a jejich výsledek může mít vliv i na počty spojené s možností předčasných voleb. V případě, že CDU dopadne špatně, budou členové strany pravděpodobně plánovat budoucnost bez Merkelové," nastiňuje možný vývoj agentura.

Alternativou je Schäuble

Probléme však je, že CDU nemá mnoho přirozených vůdců, kteří by mohli Merkelovou nahradit. Jediná postava, která může být pro kancléřku rivalem, je ministr financí Wolfgang Schäuble, zkušený politik, který v závodě o čelní pozici prohrál právě s Merkelovou před více než 10 lety. V otázce řecké krize zašel Schäuble tak daleko, že naznačil, že by Atény mohly být z eurozóny vyloučeny, v případě uprchlické krize ale zůstal spíše klidný a vládu kritizoval jen sporadicky. „S jeho image ochránce fiskální stability a hospodářských zájmů Německa, se někteří domnívají, že by právě on mohl Merkelovou k souboji vyzvat," píše analytická agentura.

Bez ohledu na to, kdo stojí v čele vlády, je však podle serveru současná situace v německé politice důležitá hned z několika důvodů. „Za prvé, vláda je příliš zaměřená na řešení vnitřních sporů a přípravu na nové volby bude, a proto bude méně efektivní při vedení Evropské unie, která se zabývá řadou významných otázek včetně eskalace dění kolem Ruska a masivní migrace. Za druhé, politická krize spolu s existující migrační krizí by mohla vést k vzestupu euroskeptických vlád. Letošní události už odhalily několik mýtů o Evropské unii, včetně nezvratnosti eurozóny a posvátnosti otevřených hranic. V případě, že nová německá vláda vstane z popela přistěhovalectví a řecké finanční krize, tento efekt ovlivní svými účinky celý blok," dodává server.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Wolfgang Schäuble

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy