Europarlament nechce naštvat ruského medvěda. Štětina chtěl řešit problémy na Krymu, ale nemůže

Praha/Štrasburk – Český europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina chtě vystoupit před Evropským parlamentem a varovat před problémy krymských Tatarů. Návrh na zařazení tohoto bodu neprošel, politik proto svůj projev zveřejnil alespoň na sociálních sítích.

Štětina se děním na Ukrajině a v Rusku zabývá dlouhodobě, na plénu europarlamentu chtěl tentokrát pronést projev o utlačování Tatarů na Krymu. „Nepronesu ho, protože neprošel návrh frakce EPP, zařadit Krymské Tatary jako "urgent case". Snahy nepohněvat ruského medvěda v EP stále sílí," posteskl si na Facebooku.

Europoslanec chtěl urgovat písemnou rezoluci týkající se krymských Tatarů. „Změny ve vládě a právním rámci provedené po anexi Krymu Ruskem významným způsobem porušují základní práva a svobody příslušníků krymsko-tatarské menšiny. Na tuto skutečnost upozornila jak nedávná hodnotící zpráva OBSE, tak zástupce organizace CrimeaSOS, pan Ridvan Bariiev, přímo na schůzi výboru DROI," připomíná Štětina.

Dodává, že na poloostrově anektovaném Ruskem je systematicky potačováno právo na vzdělání v tatarštině a ukrajinštině. „Snižuje se počet tatarských škol a tříd. Ohrožena je rovněž svoboda slova. Některá tatarská média byla účelově donucena ukončit činnost, například televizní kanál ATR. Dále jsou omezovány nebo potlačovány kulturní a symbolické prvky tatarské identity. Je například zakázáno organizovat oslavy významných tatarských svátků. Taková omezení svobody slova, sdělovacích prostředků a dalších národních prvků zbavují tatarskou menšinu základních demokratických nástrojů k udržení vlastní identity," varuje europoslanec TOP 09.

Zabránit by se podle něj mělo také porušování politických práv Tatarů. „Opakovaná opatření omezující pokojné shromažďování, prováděná od anexe Krymu ze strany místních de facto úřadů, nelze v demokratické společnosti akceptovat. Měli bychom rovněž apelovat na to, aby se nepokračovalo ve vyhošťování a zastrašování tatarských politických vůdců a aby nebyla potlačována činnost Mejlisu. Krymští Tataři potřebují v době nesvobody naši podporu. Pojďme jim tedy dát společně najevo, že nám není porušování základních práv lhostejné," dodává.

Související

Více souvisejících

Jaromír Štětina Krym

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy