Poražená Le Penová? To přece není pravda. Americká agentura přináší analýzu situace

Paříž – Pravicová Národní fronta (NF) Marine Le Penové sice ve druhém kole nezískala ani jeden region, přesto bude i nadále výrazným hráčem. Le Penovou totiž v roce 2017 čekají prezidentské volby, připomíná je americká soukromá konzultační zpravodajská agentura Stratfor.

V prvním kole regionálních voleb získala Národní fronta až 40 procent hlasů, ve druhém kole sice stana nevyhrála v ani jednom regionu, přesto není možné stranu považovat za odepsanou. „V mnoha ohledech nejsou výsledky voleb ze 13. ledna překvapující. Francouzský systém je vyloženě navrhnut tak, aby se extremistické strany nemohly dostat k moci. To je to, co Národní frontě vzalo rozhodující hlasy," vysvětluje Strator.

Agentura připomíná, že socialisté se v některých regionech, kde neměli reálnou šanci na výhru, rozhodli druhého kola neúčastnit. Právě to bylo rozhodující. „Národní fronta zaznamenala jen malé zvýšení podpory veřejnosti mezi prvním a druhým kolem. Mnoho voličů, kteří v prvním kole podporovali umírněné síly, ve druhém kole podpořili strany tak, aby Národní fronta nevyhrála. Jinými slovy, většina lidí, která hlasovala pro NF v prvním kole jí dala hlas i v druhém, ale zároveň jí dalo hlas jen velmi málo dodatečných voličů," upozorňuje Stratfor.

Účast ve druhém kole navíc byla větší, což naznačuje, že voliči, kteří se neúčastnili v prvním kole, se rozhodli hlasovat ve druhém tak, aby zabránili vítězství Národní fronty. „Strana měla podobný problém v prezidentských volbách v roce 2002, kdy se zakladatel strany Jean-Marie Le Pen překvapivě dostal do rozhodující volby, ale nedokázal získat dostatečnou podporu mezi prvním a druhým kolem a vyhrát," připománá agentura.

Jeho dcera od těch dob prý výrazně zlepšila image strany, přesto se proti NF stále staví velký sektor voličů, který jí nedá hlasy potřebné k vítězství. „Samozřejmě, že popularita Národní fronty vzrostla od počátku krize eurozóny a uprchlické krize. Přesto je strana politicky relativně izolována a zjišťuje, že je obtížné vytvořit koalici, kterou potřebuje, aby se dostala k moci, a to zejména v nadcházejících prezidentských volbách." hodnot situaci Stratfor.

Přestože tedy strana získala téměř 7 milionů hlasů ve druhém kole, stále to není dost, aby Le Penová dosáhla na prezidentské křeslo. „Současný prezident Francois Hollande obdržel více než 10 milionů hlasů v prvním kole prezidentských voleb v roce 2012 a více než 18 milionů ve druhém kole. Většina průzkumů veřejného mínění ukazuje, že Národní fronta se dostane do druhého kola v prezidentských volbách, ale bude velmi bojovat s unikem hlasů, zejména pokud se postaví proti středo-pravému kandidátovi," myslí si agentura.

Hlasování ze 13. prosince tak pro NF sice může představovat zklamání, zároveň to prý ale nesnižuje roli strany ve francouzské politice. Právě krajské volby by tak podle Stratforu měly donutit tři největší strany, aby přehodnotily své strategie.

„Socialisté se pravděpodobně pokusí prosazovat více tradiční a progresivní politiku s cílem konsolidovat levý střed a levicové hlasy. Republikáni a Národní fronta budou mít těžší úkol, tedy rozhodnout se, zda se posunout doprava a riskovat odcizení umírněných voličů, nebo se posunout blízko středu a riskovat ztrátu voličů, kteří chtějí více nacionalistické politiky. Bez ohledu na to, Národní fronta bude pokračovat v zapisování se do francouzské politiky, do které vnáší anti-evropské pocity, které zesilují po celé Evropě," dodává Stratfor.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen Národní fronta (NF) (Marine Le Penové) Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy