Evropská unie se může rozpadnout, varuje odborník

Londýn - Problémy, s nimiž se Evropská unie v současné době potýká, vedly k rozšíření přesvědčení, že Brusel má až příliš mnoho vlivu. Stále více hlasů volá po decentralizaci, obliba populistické pravice v Evropě roste. V komentáři uveřejněném na stránkách agentury Reuters britský publicista Hugo Dixon varuje před hrozbou rozpadnutí EU a hledá možná řešení, kterými by se EU mohla s několikanásobnou krizí vypořádat.

Evropská unie čelí hrozbě terorismu, přílivu uprchlíků a přetrvávající eurokrizi V této souvislosti Hugo Dixon poukázal na pesimistické předpovědi několika uznávaných profesorů, jako je například Niall Ferguson z Harvardovy univerzity nebo Brendan Simms z Cambridge university, kteří přirovnali současnou pozici EU k úpadku Římského impéria, rozpadu Rakousko-Uherska, Sovětského svazu či Jugoslávie.

Brusel na své současné problémy automaticky zareagoval tím, že požádal o větší pravomoci, což podnítilo vzestup pravicového populismu a rozšířilo přesvědčení, že EU disponuje až příliš velkým vlivem. Daný vývoj podle autora ohrožuje samotnou budoucnost Evropské unie.

"Evropská unie odvádí chabou práci při zvládání několikanásobné krize; do bloku letos vstoupil jeden milion uprchlíků a ekonomických migrantů, kteří především využili řecké neschopnosti efektivně kontrolovat hranice. Slabost Unie využilo také několik džihádistů odpovědných za pařížské útoky, a jako by to nestačilo, ekonomika eurozóny roste pouze pomalu a flirtuje s deflací, " upozornil autor.

Dále Dixon ve svém článku konstatoval, že uprchlická krize a krize eurozóny mají společné rysy. Jedná se o přílišné ambice EU, a to jak při vytváření společné měny, tak i při budování Schengenu. "Evropská komise nebyla dostatečně silná, aby mohla uhlídat dodržování pravidel, jež byla schválena – jako například snížení rozpočtových deficitů či sběr otisků prstů žadatelů o azyl."

Komise na problémy odpověděla tím, že začala usilovat o větší centralizaci Unie, například navrhla vytvoření postu ministra financí eurozóny, který by disponoval určitou pravomocí kontrolovat národní rozpočty. Plán na řešení problému ilegální migrace zase zahrnoval vytvoření ostrahy hranic, která by v krajních případech mohla zasáhnout na území člena Schengenu.

Psali jsme:
Rusko chce destabilizovat Evropskou unii, řekla nám politička EU Polsko nabírá nový směr, ovlivní to celou EU, zní z Ameriky Západ selhává, EU se nestará, lidé mohou udělat jedinou věc, varuje analytik Robejšek
 

"Z pohledu technokratického dávají tyto myšlenky nějaký smysl. Oba návrhy by ale znamenaly symbolicky významnou ztrátu národní suverenity," domnívá se autor. "Vzhledem k silnému euroskepticismu, a to nejen v Británii, jsou pro populistickou pravici tyto návrhy darem z nebes."

Evropská komise pak podle Dixona postrádá dostatek představivosti. Řešení krizí by se měla zaměřit spíše na decentralizaci a soustředit se na zajištění dodržování disciplíny, než na vytváření nových pravidel.

Ačkoliv autor připouští, že eurozóna již některé kroky podnikla, učinila velmi málo, aby zabránila dalším půjčkám již více než zadluženým vládám. Jedním z řešení by mělo být omezení bankovních expozic vůči státům eurozóny.

Namísto narušování suverenity schengenských zemí autor navrhl, aby státy, které nejsou schopny dodržovat své závazky a své hranice se nesnaží efektivně kontrolovat, byly ze Schengenu vyloučeny.

"Výhodou těchto decentralizovaných řešení je, že vracejí odpovědnost národním státům a nevyžadují převod suverenity, což by bylo z politického hlediska neproveditelné. Podobná opatření jsou nutná, protože jinak hrozí, že by se EU mohla rozpadnout. A to by způsobilo nejenom ekonomické škody, ale učinilo by to Evropu slabou v době, kdy je její okolí stále nebezpečnější," uzavřel svůj komentář Hugo Dixon.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) krize schengen

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy