Berlín - Německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová chce předložit návrh zákona, který by omezoval nárok cizinců ze zemí Evropské unie na sociální dávky v Německu.
Uvedla to dnes v rozhovoru poskytnutém listu Rheinische Post. K podobnému kroku už minulý týden vyzvala vlivná poslankyně bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Gerda Hasselfeldtová.
"Musíme obce uchránit toho, aby se musely neomezeně starat o cizince ze zemí Evropské unie, kteří jsou bez prostředků," uvedla Nahlesová, jež v koaliční vládě zastupuje Sociálnědemokratickou stranu (SPD). Vyjádřením reagovala na nedávné rozhodnutí Spolkového sociálního soudu (BSG), podle něhož mají cizinci ze zemí EU pobývající v Německu více než šest měsíců nárok na sociální dávky.
Už minulý týden vyzvala poslankyně a předsedkyně klubu bavorské CSU ve Spolkovém sněmu Gerda Hasselfeldtová, aby vláda přijala zákon omezující nárok přistěhovalců ze zemí evropské osmadvacítky na sociální dávky. Rozhodnutí sociálního soudu je totiž podle ní "nové velké lákadlo pro migraci chudých lidí z východoevropských států".
Související
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Íránské útoky odsoudil Blízký východ i Asie. Čína žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 1 hodinou
Rubio zahájil kampaň s cílem rozložit Mezinárodní trestní soud
před 2 hodinami
Platba za proplutí Hormuzským průlivem? Trumpův poplatek budí vášně, nikdo netuší, jak a z čeho se má počítat
před 3 hodinami
Požáry dál devastují francouzské lesy. Zničily přes 1 900 hektarů
před 4 hodinami
Česko na summitu neztrapnil Pavel, ale Babiš. Lídři nepochopili, proč mu sebral místo šéfa delegace, míní Pellegrini
před 5 hodinami
Japonsko má problém. Rusko proměnilo zemi v doupě špionů
před 5 hodinami
Policie uzavřela pražské Hlavní nádraží a Wilsonovu. Anonym hrozil bombou
před 6 hodinami
Írán zaútočil na dvě lodě v ománských vodách. Americká armáda odpověděla mohutnými nálety
před 7 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
Odhaduje se, že vlna veder, která v červnu zasáhla Anglii a Wales, usmrtila během svého třídenního vrcholu přibližně 440 lidí denně. Během celého tohoto červnového období extrémních teplot a předchozí vlny veder v květnu přišlo předčasně o život kolem 2 700 obyvatel.
Zdroj: Libor Novák