Rumunsko na nohou: Norský Barnevernet odebral rodině pět dětí, tisíce lidí protestují

Bukurešť - V Rumunsku se řeší případ, který nápadně připomíná českou kauzu rodiny Michalákových. Už přes 62.000 lidí podepsalo petici požadující vyřešení případu rumunsko-norské rodiny, které norské úřady odebraly pět dětí.

Na podporu rumunského počítačového experta Mariuse Bodnariua, jeho norské ženy Ruth Johanne Bodnariuové a jejich pěti dětí vyšly již o víkendu do ulic rumunských měst tisíce lidí.

Rumunský velvyslanec v Norsku by se kvůli případu měl právě dnes setkat s norskou ministryní pro děti, rovnost a sociální začlenění. "Chceme si o případu udělat jasnější obrázek. Samozřejmě, že rozumíme tomu, že má Norsko přísné zákony týkající se ochrany dětí a že jeho úřady pracují nezávisle, máme ale také povinnost chránit zájmy rumunských občanů," uvedl mluvčí vlády Dan Suciu.

Norský úřad na ochranu dětí Barnevernet odebral rumunsko-norské rodině pět dětí již loni v listopadu. Reagoval na stížnost ředitele školy, kterou starší děti navštěvovaly. Svůj krok úřad nijak nezdůvodnil, podle médií ale byli rodiče obviněni z toho, že s dětmi hrubě zacházeli a že v rodině dochází k náboženské indoktrinaci.

Jedinou oficiální reakci zveřejnila norská ambasáda v Bukurešti. "Příkaz o odebrání a svěření do jiné péče je vydáván v případě, kdy je dítě předmětem závažného zanedbání, týrání či špatného zacházení," uvedlo velvyslanectví s tím, že vše by mělo být v nejlepším zájmu dítěte.

Rodina Bodnariuových, která patří mezi baptisty, tvrdí, že norské úřady reagovaly přehnaně na "náboženskou výchovu dětí" i na "způsob, jakým je doma vyžadována kázeň". Rodiče odmítají, že by děti bili, přiznali, že je jen občas plácnou. Barnevernet si prý o nich myslí, že jsou fundamentalističtí křesťané, což ale není pravda.

Děti, kterým je od čtyř měsíců do deseti let, byly umístěny do tří pěstounských rodin a norské úřady již zahájily řízení o jejich adopci.

Související

Více souvisejících

Rumunsko norsko Barnevernet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy