Reforma EU? Cameron musí zahájit ofenzivu. Na získání Visegradu má jen dva týdny

Londýn - Britský premiér David Cameron požaduje před referendem o brexitu reformy EU. Podle listu The Guardian bude nyní muset na svou stranu získat země střední Evropy. Má na to dva týdny.

Cameron musí zahájit diplomatickou ofenzivu ve východní Evropě, aby pro svůj plán omezení dávek a zaměstnaneckých výhod pro migranty ze zemí Evropské unie získal Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko.

Vyjednávání o budoucnosti Británie v Evropě totiž vstoupí do závěrečné fáze, až předseda Evropské rady Donald Tusk zveřejní návrhy reformy vztahů mezi EU a Británií.

Předsedkyně polské vlády Beata Szydlová koncem loňského roku Cameronovi ve Varšavě řekla, že Polsko a další tři členové visegrádské skupiny jsou proti jakýmkoli změnám, které budou diskriminovat jejich občany pracující ve Spojeném království.

Downing Street ale povzbudilo, když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na páteční schůzce v Bruselu souhlasil s tím, že mechanismus nouzových brzd omezující na čtyři roky výplaty sociálních dávek ekonomickým migrantům z unijních zemí by mohl být zaveden hned po skončení referenda o setrvání Británie v EU.

Ovšem tento návrh znepokojuje vedoucí východoevropské politiky. Obávají se ostré reakce mezi svými občany, kteří žijí v Británii, ale stále mají právo hlasovat v domácích parlamentních volbách.

"Premiér se bude v příštích dvou týdnech hodně zaměřovovat ma visegrádskou skupinu," řekl listu nejmenovaný vládní zdroj. "Je jasné, že je nervozita kolem toho, jak Poláci, Češi, Maďaři a zaměstnanci z pobaltských států pracující v Británii by mohli volit doma."

Tusk podle britského deníku doufá, že dosáhne dohody na schůzi Evropské rady 18.-19. února. Pokud by se to nepodařilo, musel by svolat druhý, mimořádný summit v prvním březnovém týdnu, aby Cameronovi umožnil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU v upřednostňovaném termínu 23. června.

Související

Více souvisejících

David Cameron EU (Evropská unie) visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy