Berlín – Po celé Evropě se dnes demonstrovalo proti údajné islamizaci Evropy. Největší akce se uskutečnila v Drážďanech, kde se sešlo asi 8 tisíc lidí. Akci s heslem Pevnost Evropa svolalo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Před demonstrací Pegidy se v saské metropoli konal i pochod proti nacismu, jehož se zúčastnily stovky lidí. K výraznějším konfliktům nedošlo. Jiné to však bylo ve Výmaru.
V Dřážďanech vystoupil i poslanec českého hnutí Úsvit Marek Černoch. Ten obvinil českého premiéra Bohuslava Sobotku, německou kancléřku Angelu Merkelovou a politiky v Bruselu, že neposlouchají přání občanů. Podle něj se snaží budovat multikulturní Evropu a chtějí uprchlíky použít jako levnou pracovní sílu, která nahradí Evropany. Vyzvedl naopak roli prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica.
Pegida anti-refugee rally Dresden for @ForeignOfficial @abcnews pic.twitter.com/LxAfaDyxj7
— Barbara Miller (@abcbarbm) 6. Únor 2016
Na akci Pegidy se na velkoplošnou obrazovku promítal v přímém přenosu i pražský projev Martina Konvičky z hnutí Islám v ČR nechceme, zazněly i zdravice příznivců Pegidy z Maďarska, Slovenska a Nizozemska.
Na situaci dohlíželi policisté, měli připravena i vodní děla. Akce Pegidy v Drážďanech je součástí koordinovaných demonstrací proti údajné islamizaci ve 14 evropských zemích včetně Česka.
Tausende Pegida-Anhänger demonstrieren in Dresden https://t.co/GCH6sdR42d via @StN_News (tpf) pic.twitter.com/qRIrJxhTrb
— dpa (@dpa) 6. Únor 2016
Zástupci hnutí vyzvali k uzavření a důsledné kontrole vnějších i vnitřních hranic Evropské unie. Podle nich je současná uprchlická krize stěhováním národů, které nijak nesouvisí s útěkem před válkou, ale je motivováno snahou o osobní prospěch běženců. Projev doprovodilo skandování „zavřít hranice" a „odsunout běžence".
Organizátoři se také vyslovili pochvalně o postoji středoevropských zemí k uprchlíkům. Češi, Slováci, Poláci a Maďaři podle Pegidy mají historickou zkušenost s „islámskou porobou" a nechtějí ji zažít znovu. Odsoudili naopak postoj německé vlády, což demonstranti doprovodili skandovaným pokřikem „Merkelová musí pryč".
Akce se zúčastnilo asi 8 tisíc lidí, organizátoři však očekávali dvojnásobek. Podle internetové služby Durchgezählt přišlo na demonstraci Pegidy na břehu Labe u sídla saské zemské vlády 6000 až 8000 lidí.
Nedaleko sídla saské zemské vlády, před nímž se shromáždili příznivci Pegidy, byla připravena i vodní děla.
Před demonstrací Pegidy se v Drážďanech konala i demonstrace proti nacismu svolaná pod heslem Solidarita bez hranic. Městem prošlo podle propočtu internetové služby Durchgezählt 1000 až 1400 lidí, kteří odsuzovali postoje Pegidy. Souběžně s demonstrací Pegidy se pak před budovou drážďanské opery konala demonstrace za otevřenou společnost a proti šíření nenávisti, kam přišlo 2500 až 3000 lidí.
Saský premiér Stanislaw Tillich z křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vyzval justici k prošetření výroků, které na demonstraci Pegidy zazněly. "Řečníci Pegidy otevřeně vyzývají k násilí proti cizincům a politikům. Je stále více třeba zásah státního zastupitelství," řekl.
Naopak ve Výmaru, kde pořádali pochod neonacisté, došlo k potyčkám. Příznivci krajní pravice si pochodem připomněli bombardování města v únoru 1945. Při náletu zahynulo podle historiků přes 1100 lidí včetně 356 vězňů z nedalekého koncentračního tábora Buchenwald. Proti neonacistům, kterých se sešlo asi 130, demonstrovala podle policie zhruba tisícovka lidí.
Během pochodu se stovka protidemonstrantů pokoušela prorazit policejní kordon a zabránit neonacistům v pochodu, policie proti nim nasadila slzný plyn a proti jednomu agresivnímu člověku i obušek. Několik lidí bylo zadrženo.
Související
Upozorňují a změny počasí, přesto nejsou v bezpečí. Evropský stát potírá klimatické aktivisty více než kdo jiný
Máme dost lží. Demonstranti vyšli v Maďarsku do ulic, vadí jim vládní propaganda
Demonstrace , Pegida , Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 2 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 3 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 6 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 7 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě