Demonstrace Pegidy v Drážďanech se účastnilo nejméně 8000 lidí. Merkelová musí pryč, skandovali

Berlín – Po celé Evropě se dnes demonstrovalo proti údajné islamizaci Evropy. Největší akce se uskutečnila v Drážďanech, kde se sešlo asi 8 tisíc lidí. Akci s heslem Pevnost Evropa svolalo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Před demonstrací Pegidy se v saské metropoli konal i pochod proti nacismu, jehož se zúčastnily stovky lidí. K výraznějším konfliktům nedošlo. Jiné to však bylo ve Výmaru.

V Dřážďanech vystoupil i poslanec českého hnutí Úsvit Marek Černoch. Ten obvinil českého premiéra Bohuslava Sobotku, německou kancléřku Angelu Merkelovou a politiky v Bruselu, že neposlouchají přání občanů. Podle něj se snaží budovat multikulturní Evropu a chtějí uprchlíky použít jako levnou pracovní sílu, která nahradí Evropany. Vyzvedl naopak roli prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica.

Pegida anti-refugee rally Dresden for @ForeignOfficial @abcnews pic.twitter.com/LxAfaDyxj7

— Barbara Miller (@abcbarbm) 6. Únor 2016

Na akci Pegidy se na velkoplošnou obrazovku promítal v přímém přenosu i pražský projev Martina Konvičky z hnutí Islám v ČR nechceme, zazněly i zdravice příznivců Pegidy z Maďarska, Slovenska a Nizozemska.

Na situaci dohlíželi policisté, měli připravena i vodní děla. Akce Pegidy v Drážďanech je součástí koordinovaných demonstrací proti údajné islamizaci ve 14 evropských zemích včetně Česka.

Tausende Pegida-Anhänger demonstrieren in Dresden https://t.co/GCH6sdR42d via @StN_News (tpf) pic.twitter.com/qRIrJxhTrb

— dpa (@dpa) 6. Únor 2016

Zástupci hnutí vyzvali k uzavření a důsledné kontrole vnějších i vnitřních hranic Evropské unie. Podle nich je současná uprchlická krize stěhováním národů, které nijak nesouvisí s útěkem před válkou, ale je motivováno snahou o osobní prospěch běženců. Projev doprovodilo skandování „zavřít hranice" a „odsunout běžence".

Organizátoři se také vyslovili pochvalně o postoji středoevropských zemí k uprchlíkům. Češi, Slováci, Poláci a Maďaři podle Pegidy mají historickou zkušenost s „islámskou porobou" a nechtějí ji zažít znovu. Odsoudili naopak postoj německé vlády, což demonstranti doprovodili skandovaným pokřikem „Merkelová musí pryč".

Akce se zúčastnilo asi 8 tisíc lidí, organizátoři však očekávali dvojnásobek. Podle internetové služby Durchgezählt přišlo na demonstraci Pegidy na břehu Labe u sídla saské zemské vlády 6000 až 8000 lidí.

Nedaleko sídla saské zemské vlády, před nímž se shromáždili příznivci Pegidy, byla připravena i vodní děla. 

Před demonstrací Pegidy se v Drážďanech konala i demonstrace proti nacismu svolaná pod heslem Solidarita bez hranic. Městem prošlo podle propočtu internetové služby Durchgezählt 1000 až 1400 lidí, kteří odsuzovali postoje Pegidy. Souběžně s demonstrací Pegidy se pak před budovou drážďanské opery konala demonstrace za otevřenou společnost a proti šíření nenávisti, kam přišlo 2500 až 3000 lidí.

Saský premiér Stanislaw Tillich z křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vyzval justici k prošetření výroků, které na demonstraci Pegidy zazněly. "Řečníci Pegidy otevřeně vyzývají k násilí proti cizincům a politikům. Je stále více třeba zásah státního zastupitelství," řekl.

Naopak ve Výmaru, kde pořádali pochod neonacisté, došlo k potyčkám. Příznivci krajní pravice si pochodem připomněli bombardování města v únoru 1945. Při náletu zahynulo podle historiků přes 1100 lidí včetně 356 vězňů z nedalekého koncentračního tábora Buchenwald. Proti neonacistům, kterých se sešlo asi 130, demonstrovala podle policie zhruba tisícovka lidí.

Během pochodu se stovka protidemonstrantů pokoušela prorazit policejní kordon a zabránit neonacistům v pochodu, policie proti nim nasadila slzný plyn a proti jednomu agresivnímu člověku i obušek. Několik lidí bylo zadrženo.

Související

Více souvisejících

Demonstrace Pegida Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy