Útoky na nemocnice jsou zcela nepřijatelné, říká Mogheriniová. Zaorálek se pustil do Ruska

Brusel – V Sýrii dnes byly bombardovány nemocnice i škola. To je podle šéfky evropské diplomacie Federicy Mogheriniové zcela nepřijatelné. Útoky odsoudil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Nejméně 23 lidí dnes zahynulo při dvou útocích v Sýrii, desítky lidí byly zraněny. V obou případech byly terčem nemocnice, jednu z nich provozuje nevládní organizace Lékaři bez hranic.

8 of our colleagues missing after hospital hit wi 4 rockets in #Idlib attack Latest: https://t.co/YVw9SfIOZ3 #Syria pic.twitter.com/13zXC2MZFP

— MSF UK (@MSF_uk) 15. Únor 2016

„Pokud jde o mezeru mezi politickými závazky a realitou na zemi, tak všichni sdílíme pohled, že ochrana civilistů je základní věcí, speciálně ochrana lékařských zařízení," poznamenala dnes Mogheriniová. EU podle ní bude dál tlačit na všechny strany, aby dodržovaly základní pravidla humanitárního práva.

Pouhé čtyři dny poté, co se takzvaná podpůrná skupina dohodla na okraj mnichovské bezpečnostní konference na cestě ke klidu zbraní a počátku politického dialogu v Sýrii, jsou už podle Mogheriniové zjevné některé nezdary. Problémy podle ní nejspíš budou pokračovat, to však prý není důvodem po pouhých několika dnech měnit dohodnutý postup.

Evropská unie podle ní závazky z Mnichova dodrží a očekává, že také ostatní účastníci jednání se zachovají stejně a budou společně s dalšími přímo v Sýrii pracovat na dosažení klidu zbraní.

Jedním z účastníků mnichovských rozhovorů bylo Rusko, jehož letectvo nepolevuje ve vzdušné podpoře sil syrského prezidenta Bašára Asada. Právě ruské či syrské letectvo je podle Lékařů bez hranic odpovědné za dnešní útok na nemocnici organizace.

Podle Zaorálka by příměří, které má začít platit ve čtvrtek, mohlo být „oknem příležitosti" a je třeba jej využít k doručení humanitární pomoci lidem v zemi. „Kamiony už jsou na cestě. V tuto chvíli ale není jisté, jestli dojedou," poznamenal. Od počátku konfliktu v roce 2011 se podobnou „přestávku v boji" podle Zaorálka ještě nikdy nepodařilo dohodnout.

Čtvrteční příměří podle něj bude testem postoje Moskvy, která říká, že se chce podílet na zastavení násilí. „Je to příležitost, aby nám skutečně pomohla k vytvoření prostředí a podmínek pro doručení humanitární pomoci," poznamenal Zaorálek. Není podle něj vyloučeno, že aktuálním děním v Sýrii se bude ve čtvrtek také zabývat summit Evropské unie.

RU se v Syrii chova podobne jako na Donbase v bitve o Debalcevo.Podepisujeme primeri a RU pali a bombarduje naplno.Trochu mi to UA pripomina

— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 15. Únor 2016

Ve svém příspěvku na twitteru přímo z jednání byl český ministr ještě jednoznačnější, když postup Ruska v Sýrii přirovnal k jeho chování v ukrajinské krizi při bitvě o Debalcevo. „Podepisujeme příměří a Rusko pálí a bombarduje naplno," poznamenal na webu.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Federica Mogherini Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy