Walesa dál popírá spolupráci s tajnou policií, přiznal ale jistou chybu

Varšava - Polský exprezident Lech Walesa dál popírá tvrzení, že byl v sedmdesátých letech informátorem komunistické tajné policie. Připustil ale, že se dopustil blíže neupřesněné "chyby".

Nové emoce kolem údajné spolupráce symbolu odporu proti komunistickému režimu v Polsku se Státní bezpečností vyvstaly poté, co se tento týden v domě někdejšího polského komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka, který loni zemřel, našly složky, jež podle expertů podezření potvrzují. Walesa, který je na návštěvě ve Venezuele, v reakci naznačil, že dokumenty jsou podvržené.

Ředitel Institutu národní paměti (IPN - polská obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů) Lukasz Kamiński ale uvedl, že podle jednoho z expertů jde o autentické dokumenty opatřené Walesovým podpisem.

"Nenechal jsem se v prosinci 1970 zlomit. Nespolupracoval jsem s SB (bývalá Státní bezpečnost). Nikdy jsem nepřijal žádné peníze, ani jsem nepředával psané nebo ústní zprávy," napsal nositel Nobelovy ceny za mír na internetovém blogu.

"Udělal jsem chybu, ale ne takovou, o níž se mluví. Dal jsem slovo, že ji neodhalím. Určitě ne nyní. Ne, pokud to neučiní jiní. Řídící osoba (v této záležitosti) stále žije. Ta by měla pravdu odhalit a s tím počítám. Mám příliš měkké srdce," napsal Walesa bez upřesnění.

Související

Více souvisejících

Lech Walesa Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy