Kotleba je debil, říká otevřeně slovenská režisérka. U vás se to může stát taky, varuje Čechy

Praha/Bratislava – Volební úspěch Mariana Kotleby ohromil nejen některé odborníky. Slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi, která několik dní před volbami uvedla svůj film Těžká volba o prezidentské volbě, se v rozhovoru pro Radiožurnál svěřila, že tento výsledek je také způsoben kvalitou vzdělání na Slovensku.

Tradiční politické strany podle ní používají stále stejné fráze a politika je proto vyprázdněná. „Lidé jim nevěří, je to prostě ta naštvanost. Kotlebu volili převážně mladí lidé a účast byla vysoká, takže ti lidé, kteří obvykle nechodí k volbách, ti mladí si řekli, že já na to kašlu, já nic nezměním. Nyní se naštvali a volili Kotlebu," myslí si Slovenka.

Radikalizace je podle ni vidět po celé Evropě. A prý to možná čeká i Českou republiku. S Kotlebou prý také před několika lety točila, když pracovala na filmu o nacionalistech. „ A můžu říct, že onu nemají žádné PR, chodí po vesnicích, celý rok chodí po těch vesnicích, přesvědčují lidi, a říkali mi tehdy, tehdy měli 0,6 % a říkali- my se jednou dostaneme, my se tam jednou dostaneme," uvádí s tím, že Kotlebova rétorika je velmi primitivní a účinná.

„Na mě působil jako, jak bych to řekla slušně, no jako debil, prostě jako člověk, který, který mluví o tom, že první slovenská republika byla dobrá," bez obalu přiznává Piussi. I proto je pro ni překvapivé, že ho volil velký počet středoškoláků a vysokoškoláků. „Tak to je také odraz našeho vzdělání, protože vysokou školu má nyní opravdu každý, už si můžete koupit titul. Já vůbec nemám nějaké velké iluze o slovenském vzdělávání. Já ty lidi znám a myslím si, že, že je to velký populista, no a když člověk není vzdělaný, anebo je velmi rozzlobený, může uvěřit," myslí si.

Paradoxní pak je, že lidé do národní rady poslali nacionalisty a na druhé straně pak i stranu Most-Híd zastupující maďarskou menšinu. „To je ta společnost. Vidíte, že nejsme všichni nacionalisté, já jsem také nevolili Mariana Kotlebu, ani moji přátelé, takže ty volby jsou odrazem toho, co je v té společnosti. To je tak vždy. Já jsem se velmi divila, když jsem přišla před 3 lety do Čech, že tu máte Okamuru. Neboť my jsme, my jsme nacionalistické strany už vyhodili z parlamentu," dodala s tím, že nevidí velký rozdíl mezi situaci v Česku a na Slovensku.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Marián Kotleba

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy