V Drážďanech se podařilo vyprostit českou loď, pomohly tanky a remorkér

Drážďany - Českou nákladní loď Albis, která před týdnem uvázla u Albertova mostu v Drážďanech, se dnes konečně podařilo uvolnit. Pomoci musely dva české tanky a český remorkér Beskydy. Záchrannou operaci sledovaly stovky lidí.

Dvě minuty před dvanáctou hodinou vydal remorkér troubením pokyn k napnutí tažných lan. Pásová vozidla poté s pomocí remorkéru příď lodě hladce natočila proti proudu, následně byl 80 metrů dlouhý Albis od mostu odtažen. Přímo na místě se záchrannou operací pomáhalo i 12 českých hasičů, kteří obsluhovali vyprošťovací tanky, a byli i na palubě plavidla.

Na zajištění bezpečnosti celé akce se podílelo 180 lidí, vedle policie a hasičů to byli strážníci, technický dozor, říční služba a další. "Hlavní nebezpečí tkvělo v tom, že by se mohla lana přetrhnout," popsal ČTK velitel zásahu českých hasičů David Kareš. Právě kvůli tomu museli lidé opustit nábřeží. Celou akci však dobře viděli z ulice v úrovni řeky.

Pro saskou metropoli bylo uvíznutí české lodi opravdovým zážitkem. Annike Müllerová z drážďanského deníku Morgenpost uvedla, že každý den se přicházelo k Albertovu mostu podívat několik stovek lidí, a to včetně celých školních tříd. Česká loď přitom blokovala dopravu na Labi už jednou v prosinci. "Není to tak, že by si místní mysleli o Češích, že to na vodě neumí. To se může stát, naopak všichni mají dobrý pocit z toho, že česko-německá spolupráce funguje," řekla.

Zdroj: YouTube

Právě dobrou mezinárodní spolupráci vyzdvihl i velitel zásahu německých hasičů Andreas Rümpel. "Do budoucna bych si přál, aby taková příkladná spolupráce fungovala a byla zajištěna i po právní stránce," řekl novinářům. Veškeré náklady na zásah podle něj převezme dopravce.

Odborníci po vyproštění lodi proměřili plavební dráhu, žádné problémy však neodhalili. Rümpel vysvětlil, že bylo třeba zjistit, zda se za uplynulý týden nenahromadilo na dně více sedimentů, v takovém případě by bylo nutné nánosy odbagrovat. Takový zákrok ale není nutný, říční cesta je nyní opět volná.

Loď již zkontrolovala říční policie, podle níž je plavidlo v pořádku. Lukáš Hradský, spolumajitel společnosti Evropská vodní doprava (EVD), které Albis patří, sdělil, že nad hladinou ponoru je drobné poškození, které ale plavbu neohrožuje. Plavidlo má povolení pro doplutí do nejbližší loděnice.

Česká loď v době nehody převážela 800 tun soli, náklad se před záchranou musel vyložit. Vykládku komplikovaly problémy se sacím bagrem, neboť kvůli vlhku sůl hrudkovatěla a zařízení ucpala. List Sächsische Zeitung po dnešním úspěšném zásahu hasičů poznamenal, že Drážďany se zbavily svého slaného problému.

Loď Albis široká devět metrů a třicet centimetrů uvázla u drážďanského Albertova mostu minulé pondělí pozdě večer. Drážďanský vodní a plavební úřad po nehodě uvedl, že loď zřejmě najela na mělčinu a silný proud ji strhl ke straně.

Albis není podle drážďanského dopravního muzea první lodí, která u Albertova mostu uvázla. Z dochovaných fotografií je patrné, že v letech 1916 a 1937 se udály stejné havárie. V březnu 1916 se člun s nákladem uhlí po bočním nárazu do pilířů potopil.

Zástupce ředitele drážďanského vodního a plavebního úřadu (WSA) Karsten Wild i tak podle deníku Bild považuje nynější incident za výjimečný. Podle WSA byla nynější havárie na Labi v Sasku nejhorší od roku 1978.

Související

Více souvisejících

Německo Labe Lodní nehody

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 10 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy