Teroristé masakrují pasažéry: Přehled útoků na světová letiště

Brusel - Teroristické útoky namířené proti letištím nejsou až tak časté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přesto jsou letiště pro teroristy zajímavým a citlivým místem, kde udeřit. Přinášíme vám přehled podobných útoků z posledních let.

Letiště jsou jako velké dopravní uzly s vysokou koncentrací lidí potenciálními cíli teroristů - ať už útočí z jakéhokoli důvodu a v jakékoli zemi. Toho si jsou bezpečnostní složky samozřejmě vědomy, proto také bývají letiště mimořádně střežena. Je jednodušší zaútočit náloží spíše v metru, na náměstí, na zastávce nebo třeba na tržišti. To samozřejmě nevylučuje, že i přesto teroristé zaútočí. Jako v Moskvě, Glasgow nebo teď v Bruselu...

Útok na letišti Domodědovo v Moskvě (2011)

Krátce po výbuších na letišti v Bruselu začalo i českými sociálními sítěmi kolovat video zachycující výbuch a zmatek po útoku. Nepochází ale z Bruselu a je pět let staré. Natočila ho letištní kamera na letišti Domodědovo v Moskvě 24. ledna 2011.

Tam přesně 16:37 místního času vybuchla v příletové hale nálož. Stalo se tak u zavazadel, kde lidé čekali na své věci. Bomba měla sílu mezi 2 až 5 kilogramy TNT, obsahovala šrapnely a kousky nastříhaného drátu a zabila více lidí než útok v Bruselu. Zemřelo 35 lidí a zraněno jich bylo 180.

V roce 2013 za útok odsoudil ruský soud čtyři severokavkazské teroristy. Tři dostali doživotí, čtvrtý deset let vězení. Při samotném útoku také zahynul atentátník Magomed Jevlojev, který nálož pronesl na svém těle a v letištní hale se odpálil.

Výbuchy dvou letadel - letiště Domodědovo v Moskvě (2004)

Letiště Domodědovo bylo přitom nástupní stanicí dalších atentátníků v roce 2004. Právě přes Domoděvovo se totiž 25. srpna 2004 dostaly dvě sebevražedné čečenské atentátnice na palubu dvou letadel. Pozdější vyšetřování ukázalo, že jim pomohl úplatek.

Jedna žena nastoupila na palubu TU-154 směřujícího do Soči. Druhá letěla TU-134 do Volgogradu. První letadlo se po výbuchu zřítilo jižně od Moskvy v Tulské oblasti. O tři minuty později spadlo druhé letadlo u Rostova na Donu. Celkem v obou letadlech zemřelo 90 lidí.

Teroristický útok na letiště Glasgow (2007)

Koncem června 2007 byla celá Evropa zjitřelá a citlivá vůči teroru. V Londýně se totiž našla dvě auta napěchovaná výbušninami, ale policie útoku zabránila. A jen dva dny poté, 30. června, se odehrál další útok na letiště v Glasgow. Nebyl asi příliš promyšlený a ani provedený. Teroristé zaútočili pomocí Jeepu Cherokee. Projeli skrz hlavní skleněný vchod letiště, pak auto vybuchlo a začalo hořet. Útočili dva teroristé - oba jihoasijského původu. Jeden z nich zemřel, dalších pět lidí bylo později v souvislosti s útokem zatčeno. V zemi byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení.

Letiště jako plánovaný cíl

Samostatnou kapitolou v dějinách terorismu jsou pochopitelně letecké útoky proti USA v září 2001. Při nich se teroristé nezaměřili přímo na letiště, ale podařilo se jim ovládnout čtyři letadla po startu. S těmi pak narazili do Dvojčat, proslulých newyorských mrakodrapů a zároveň sídla Světového obchodního centra. Další letadlo narazilo do budovy Pentagonu a poslední se zřítilo po boji cestujících s teroristy v Pensylvánii.

Přestože - anebo možná právě proto, že ochrana kokpitů a posádek letadel se od té doby razantně zvýšila, pokouší se teroristé útočit znovu na letiště.

Že tomu tak je, se ukázalo například loni v listopadu ve Francii. Po mohutném zátahu bezpečnostních složek na pařížském předměstí Saint-Denis tam byl odstřelovačem a granáty zabit Abdelhamid Abaaoud. Společně s ním zahynula i jeho sestřenice - sebevražedná atentátnice.

Abdelhamid Abaaoud byl mozkem skupiny, který 13. listopadu 2015 spáchal sérii teroristických útoků v pařížských ulicích a v hudebním klubu Bataclan. Přitom čtyři jeho předchozí plánované útoky se policii a zpravodajským službám podařilo překazit. Při vyšetřování po zásahu se ukázalo, že teroristé připravovali mimo jiné i útok na letiště Charlese de Gaullea...

Reakce na dnešní útok? Přísnější režimy na letištích v Evropě

Také dnes zareagovaly bezpečnostní složky evropských států na výbuch v Bruselu takřka jednotně: zpřísněním bezpečnostních opatření. Mezi prvními zpřísnila bezpečnostní opatření pařížské letiště Roissy-Charles de Gaulle, letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a londýnské letiště Gatwick. Následovalo Nizozemsko, které posílilo policejní hlídky na letišti Schiphol v Amsterodamu a také na letištích v Rotterdamu a Eindhovenu a zpřísnilo rovněž kontroly na hranici s Belgií.

České bezpečnostní složky přešly po útocích v Belgii do pohotovosti, uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V souladu s krizovými plány začínají podle něj platit zvýšená bezpečnostní opatření. Posílená bezpečnostní opatření v Česku se týkají například pětice mezinárodních letišť nebo pražského metra. Na těchto místech by mělo být více policistů a také pyrotechnické kontroly.

Související

Salah Abdeslam

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu

V Belgii skončil největší kriminální proces v historii země. Soud v pátek rozdal tresty pro pachatele teroristických útoků v Bruselu v roce 2016, padlo i doživotí. Mezi obviněnými, kteří byli v červenci uznáni vinnými, byl i útočník z Paříže Salah Abdeslam, který vyvázl bez dalšího trestu. 

Více souvisejících

Teroristické útoky v Belgii Terorismus Letiště obecně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy