Je správné zabíjet teroristy? Kriminolog varuje před važnými důsledky

Úterní teroristické útoky v Bruselu přinesly dvě klíčové otázky: Souvisejí se zatčením údajného pachatele útoků v Paříži Salaha Abdeslama, který byl dopaden minulý týden, a pokud ano, tak jak? Kriminolog Simon Cottee, který působí na britské University of Kent situaci analyzoval v komentáři pro server Los Angeles Times.

Víc utrpení a bolesti

Podle experta se zdá nepravděpodobné, že by útoky byly odvetou za zatčení Abdeslama, hlavního podezřelého z loňských pařížských útoků, jelikož ten byl v rámci kruhů Islámského státu (IS) relativně nevýznamný a navíc symbolizoval nespolehlivost - jde o člověka, který údajně zběhl během mučednické operace a dá se říci, že nechal své kolegy, aby odvedli všechnu špinavou práci. "Jinými slovy, pravděpodobně není někým, pro koho by se další militanti obětovali," soudí Cottee. Naopak se domnívá, že Abdeslamovo zatčení bylo spíše vnímáno jako hrozba pro širší teroristickou síť v Belgii.     

Povaha a rámec Abdeslamova vztahu s uvedenou sítí zůstávají nejasné, ale bez ní či bez širšího kriminálního okolí, v němž byla tato síť široce zakořeněná, by se podezřelý nemohl tak dlouho vyhýbat zatčení, domnívá se kriminolog. Připomíná, že při Abdeslamově zatčení policie našla i sklad zbraní v bytě, kde se skrýval.

Cottee cituje slova belgického ministra zahraničí Didiera Reynderse, který v souvislosti se zatčením prohlásil, že Abdeslam byl "připravený v Bruselu něco rozjet...jelikož jsme našli mnoho zbraní, těžkých zbraní, v první fázi šetření a objevili jsme síť kolem něj v Bruselu". Odborník připomíná, že ministr připustil, že krom více než tří desítek osob zapletených do pařížských útoků, které belgická policie identifikovala, se na nich podíleli ještě další jedinci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Expert odkazuje na Širaze Mahera, výzkumníka z Mezinárodního centra pro studium radikalizace v Londýně, který tvrdí, že bruselské útoky naznačují existenci široké teroristické sítě, jež byla připravená zaútočit dlouho předtím, než policie Abdeslama dopadla. Podle kriminologa je to pravděpodobné, stejně jako možnost, že úterní mobilizace této sítě přímo souvisela s Abdeslamovým zatčením. "Ve skutečnosti to mohl být dobrý podnět, aby síť spustila své plány, a zabránila tak jakékoliv akci vyšetřovatelů, policejních a zpravodajských služeb, s nimiž Abdeslam zdánlivě spolupracuje," soudí Cottee.  

Abdeslamova síť mohla dospět k závěru, že má na výběr zaútočit v době, kterou si zvolí, nebo čekat na konečné měření sil s bezpečnostními složkami, které by přineslo jen omezené ztráty na životech civilistů, spekuluje odborník. Dodává, že vedení sítě si zřejmě vybralo první možnost, pravděpodobně z důvodu, že přinese více publicity, více utrpení a bolesti.

Zabíjet teroristy?   

V den Abdeslamova zatčení belgický premiér Charles Michel hovořil o oslavě vítězství, k čemuž se přidal i belgický ministr vnitra Jan Jambon, který CNN sdělil, že jde o velkou ránu teroristům, jelikož Abdeslam je jedním z nejvýznamnějších zahraničních bojovníků v Evropě, připomíná Cottee. Doplňuje, že též belgický šéf bezpečnosti Jaak Raes byl podobně optimistický, když v rozhovoru pro VTM News ten samý den prohlásil, že je nejdůležitější, že se Abdeslama podařil chytit živého, protože nyní půjde rekonstruovat celý scénář pařížských útoků a ze získaných informací bude možno poučit se.

Odborník poukazuje, že obdobné naděje vyjadřovala i Siobhan O'Gradyová ve svém článku pro Foreign Policy nazvaném Dopadení vůdce pařížského kruhu může přinést velké zpravodajské zisky, kde parafrázovala bývalého agenta CIA Patricka Skinnera, podle kterého mělo být prioritou po Abdeslamově zatčení zjistit, co dalšího chystá IS. Cottee připomíná, že Skinner novinářce také sdělil, že odvrácenou stranou Abdeslamova dramatického dopadení může být to, že se o něm příslušníci militantní buňky rychle dozvědí a pokusí se rozptýlit či rozpustit.  

"Nikdo zatím s jistotou neví, kdo (bruselský) útok spáchal, jak se mu to povedlo a proč to udělal," zdůrazňuje kriminolog. Považuje však za pravděpodobné, že namísto toho, aby se buňka, k níž Abdeslam patřil, rozptýlila či rozpustila, zatčení urychlilo násilné rozuzlení, které tato buňka dávno plánovala.

Cottee odkazuje na běžný argument levice, že zabíjení teroristů je kontraproduktivní, jelikož slouží k další radikalizaci komunit, v jejichž jménu údajně jednají. "Zdá se však, že zajetí teroristů může mít také temné, nezamýšlené důsledky, jelikož nebezpečně zvyšuje sázky pro ostatní v širší teroristické síti a jejich potenciální oběti," uzavírá kriminolog.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

Salah Abdeslam

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu

V Belgii skončil největší kriminální proces v historii země. Soud v pátek rozdal tresty pro pachatele teroristických útoků v Bruselu v roce 2016, padlo i doživotí. Mezi obviněnými, kteří byli v červenci uznáni vinnými, byl i útočník z Paříže Salah Abdeslam, který vyvázl bez dalšího trestu. 

Více souvisejících

Teroristické útoky v Belgii Salah Abdeslam (terorista)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy