Je správné zabíjet teroristy? Kriminolog varuje před važnými důsledky

Úterní teroristické útoky v Bruselu přinesly dvě klíčové otázky: Souvisejí se zatčením údajného pachatele útoků v Paříži Salaha Abdeslama, který byl dopaden minulý týden, a pokud ano, tak jak? Kriminolog Simon Cottee, který působí na britské University of Kent situaci analyzoval v komentáři pro server Los Angeles Times.

Víc utrpení a bolesti

Podle experta se zdá nepravděpodobné, že by útoky byly odvetou za zatčení Abdeslama, hlavního podezřelého z loňských pařížských útoků, jelikož ten byl v rámci kruhů Islámského státu (IS) relativně nevýznamný a navíc symbolizoval nespolehlivost - jde o člověka, který údajně zběhl během mučednické operace a dá se říci, že nechal své kolegy, aby odvedli všechnu špinavou práci. "Jinými slovy, pravděpodobně není někým, pro koho by se další militanti obětovali," soudí Cottee. Naopak se domnívá, že Abdeslamovo zatčení bylo spíše vnímáno jako hrozba pro širší teroristickou síť v Belgii.     

Povaha a rámec Abdeslamova vztahu s uvedenou sítí zůstávají nejasné, ale bez ní či bez širšího kriminálního okolí, v němž byla tato síť široce zakořeněná, by se podezřelý nemohl tak dlouho vyhýbat zatčení, domnívá se kriminolog. Připomíná, že při Abdeslamově zatčení policie našla i sklad zbraní v bytě, kde se skrýval.

Cottee cituje slova belgického ministra zahraničí Didiera Reynderse, který v souvislosti se zatčením prohlásil, že Abdeslam byl "připravený v Bruselu něco rozjet...jelikož jsme našli mnoho zbraní, těžkých zbraní, v první fázi šetření a objevili jsme síť kolem něj v Bruselu". Odborník připomíná, že ministr připustil, že krom více než tří desítek osob zapletených do pařížských útoků, které belgická policie identifikovala, se na nich podíleli ještě další jedinci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Expert odkazuje na Širaze Mahera, výzkumníka z Mezinárodního centra pro studium radikalizace v Londýně, který tvrdí, že bruselské útoky naznačují existenci široké teroristické sítě, jež byla připravená zaútočit dlouho předtím, než policie Abdeslama dopadla. Podle kriminologa je to pravděpodobné, stejně jako možnost, že úterní mobilizace této sítě přímo souvisela s Abdeslamovým zatčením. "Ve skutečnosti to mohl být dobrý podnět, aby síť spustila své plány, a zabránila tak jakékoliv akci vyšetřovatelů, policejních a zpravodajských služeb, s nimiž Abdeslam zdánlivě spolupracuje," soudí Cottee.  

Abdeslamova síť mohla dospět k závěru, že má na výběr zaútočit v době, kterou si zvolí, nebo čekat na konečné měření sil s bezpečnostními složkami, které by přineslo jen omezené ztráty na životech civilistů, spekuluje odborník. Dodává, že vedení sítě si zřejmě vybralo první možnost, pravděpodobně z důvodu, že přinese více publicity, více utrpení a bolesti.

Zabíjet teroristy?   

V den Abdeslamova zatčení belgický premiér Charles Michel hovořil o oslavě vítězství, k čemuž se přidal i belgický ministr vnitra Jan Jambon, který CNN sdělil, že jde o velkou ránu teroristům, jelikož Abdeslam je jedním z nejvýznamnějších zahraničních bojovníků v Evropě, připomíná Cottee. Doplňuje, že též belgický šéf bezpečnosti Jaak Raes byl podobně optimistický, když v rozhovoru pro VTM News ten samý den prohlásil, že je nejdůležitější, že se Abdeslama podařil chytit živého, protože nyní půjde rekonstruovat celý scénář pařížských útoků a ze získaných informací bude možno poučit se.

Odborník poukazuje, že obdobné naděje vyjadřovala i Siobhan O'Gradyová ve svém článku pro Foreign Policy nazvaném Dopadení vůdce pařížského kruhu může přinést velké zpravodajské zisky, kde parafrázovala bývalého agenta CIA Patricka Skinnera, podle kterého mělo být prioritou po Abdeslamově zatčení zjistit, co dalšího chystá IS. Cottee připomíná, že Skinner novinářce také sdělil, že odvrácenou stranou Abdeslamova dramatického dopadení může být to, že se o něm příslušníci militantní buňky rychle dozvědí a pokusí se rozptýlit či rozpustit.  

"Nikdo zatím s jistotou neví, kdo (bruselský) útok spáchal, jak se mu to povedlo a proč to udělal," zdůrazňuje kriminolog. Považuje však za pravděpodobné, že namísto toho, aby se buňka, k níž Abdeslam patřil, rozptýlila či rozpustila, zatčení urychlilo násilné rozuzlení, které tato buňka dávno plánovala.

Cottee odkazuje na běžný argument levice, že zabíjení teroristů je kontraproduktivní, jelikož slouží k další radikalizaci komunit, v jejichž jménu údajně jednají. "Zdá se však, že zajetí teroristů může mít také temné, nezamýšlené důsledky, jelikož nebezpečně zvyšuje sázky pro ostatní v širší teroristické síti a jejich potenciální oběti," uzavírá kriminolog.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

Salah Abdeslam

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu

V Belgii skončil největší kriminální proces v historii země. Soud v pátek rozdal tresty pro pachatele teroristických útoků v Bruselu v roce 2016, padlo i doživotí. Mezi obviněnými, kteří byli v červenci uznáni vinnými, byl i útočník z Paříže Salah Abdeslam, který vyvázl bez dalšího trestu. 

Více souvisejících

Teroristické útoky v Belgii Salah Abdeslam (terorista)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy