V Německu roste počet vloupání, experti viní gangy z jihu Evropy

Berlín - Oficiální statistika kriminality bude v Německu zveřejněna až v květnu, ale už nyní přinesl list Die Welt nová čísla. Nevypadá to vůbec dobře.

V Německu už od roku 2008 každoročně strmě roste počet případů vloupání do bytů a domů, loni policie řešila celkem přes 167.000 takových trestných činů, což bylo o deset procent více než v roce 2014.

Podle předsedy BDK Andrého Schulze mají většinu vloupání na svědomí dobře organizované skupiny. Podle něj si například gangy z jihu Evropy často vyberou určitou část země, kde během krátké doby vyloupí velký počet nemovitostí a zase odjedou za hranice. Velké problémy ale dělají i pachatelé, kteří pocházejí ze západního Balkánu, severu Afriky nebo gangy napojené na gruzínskou mafii, řekl deníku Bild Schulz.

Vykradených bytů a domů přibývá v celém Německu, v některých spolkových zemích ale více, než v jiných. Například v Hamburku mezi lety 2014 a 2015 stoupl počet vloupání o více než pětinu. V Sasku se počet případů zvýšil o deset procent.

Socioložka Gina Wollingerová z kriminologického výzkumného institutu Dolního Saska (KFN) si ale myslí, že vidět v epidemii případů vloupání jen činnost gangů ze zahraničí je velice přehnané. Podle ní tyto činy často páchají místní, kteří mají dobrý přehled o tom, co se ve vyhlédnuté nemovitosti děje a vědí o nepřítomnosti majitelů.

Policii se každopádně daří objasnit jen velmi malou část vloupání: v roce 2014 kriminalisté našli pachatele v 16 procentech nahlášených případů.

Wollingerová upozorňuje, že i případné policejní posily by zřejmě pomohly jen částečně. Pachatelé vloupání jsou totiž rychlí a v podstatě po sobě nezanechávají stopy. Podle ní jim značně pomáhají i majitelé nemovitostí, kteří své domy a byty mají špatně zajištěné.

Související

Více souvisejících

Německo kriminalita gangy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy