Co hrozí Evropě? Expert pro EZ varuje nejen před islamismem

ROZHOVOR – Teroristické útoky minulý rok v Paříži a letos v Bruselu vyvolaly celou řadu otázek. Na otázky ohledně boje proti radikalizaci a prevence dalších podobných útoků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus a metody prevence a deradikalizace.

Jak předejít útokům?

Na dotaz serveru EuroZprávy.cz, jak by se Evropa měla snažit předejít útokům, jako byly ty v Bruselu nebo Paříži, uvedl: „Pro předejití takovým útokům je třeba mít informace a bezpečnostní složky. Já sám se zabývám prevencí, ale toto je rozhodně pravda."

V rámci prevence je pak podle něj klíčové, aby existovaly důvěrné linky, kde by rodiče, přátelé nebo učitelé mohli nahlásit, že mají podezření na radikalizaci a požádat o pomoc.

„Takže ano, je třeba mít informace, ale ve výsledku – a to je jasné už od útoků 11. září před 15 lety – je nutné mít funkční systém prevence ve školách a na všech místech, kde se pracuje s mládeží," vysvětlil.

Zdůraznil, že je třeba věnovat velkou pozornost lidem, kterým radikalizace hrozí, a neignorovat je, ale postarat se o ně a zajistit, že k radikalizace nedojde. „V dlouhodobém hledisku je nutné, aby bezpečnost a prevence spolupracovaly," dodal.

Nebezpečí extremismu

Weilnböck také připomněl, že ačkoliv je strach Evropy z islamismu oprávněný, nesmí se nezapomínat na pravicové milice a lidi, kteří odcházejí bojovat na Ukrajinu. Podotknul, že ve Východní Evropě je riziko pravicového extremismu a zločinů nenávisti vyšší než riziko islamistických útoků.

„K těm ale vždycky může dojít a popravdě není moc, co by se s tím v České republice dalo udělat. Je to jiné, pokud jste v Belgii nebo Francii," podotknul.

Weilnböck také pro EuroZprávy.cz reagoval na otázku, jak by se státy Evropské unie měly vypořádávat s problematikou vracejících se zahraničních bojovníků, kteří například v Sýrii nebo Iráku bojovali po boku teroristů.

Vysvětlil, že po návratu by se samozřejmě stát měl zajímat, zda člověk v Sýrii nespáchal nějaký zločin, ale jinak varoval před automatickým trestáním nebo vězněním takových lidí.

„Pak by se stalo to, že by se po návratu prostě nehlásili a nehlásily by je ani jejich rodiny, takže byste s touto velmi důležitou cílovou skupinou ztratili kontakt," vysvětlil.

Boj s radikalizací

Weilnböck pak v rámci rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Belgie situaci v bruselské čtvrti Molenbeek podcenila. „Jistěže Belgie Molenbeek podcenila, stejně jako Francie podcenila situaci v některých svých předměstích. A nevědí, co s tím," uvedl.

Vysvětlil, že Belgie nemá dostatečné zpravodajské služby, což sama i přiznává, a znovu zdůraznil, že je proto potřeba dbát jak na prevenci, tak i na bezpečnostní a zpravodajské služby.

V otázce boje proti radikalizaci podle Weilnböcka ale celkově Evropa dělá hodně, a stejně tak i jednotlivé členské státy. „Německo má například program boje proti násilnému extremismu, na který každý rok jde 15 milionů euro, a zvažuje, že tuto částku zdvojnásobí," podotknul.

Upozornil také, že je třeba v rámci nastavení programu boje proti radikalizaci určit, jakým způsobem bude definována.

„Navrhoval bych nazývat to násilným extremismem. Nebo to lze nazvat bojem proti islamismu, ale v tom případě by například Česká republika mohla říci, že s tím problém nemá a takový program nepotřebuje. Také se domnívám, že je třeba výslovně zahrnout pravicový extremismus," dodal Weilnböck.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace Rozhovor

Radikální islamisté? Expert prozradil, co za nimi stojí

ROZHOVOR - V rámci evropské platformy pro strategickou debatu o vnitřní bezpečnosti Internal Security Forum Prague - konferenci HomeAffaris zavítal do Prahy i psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace Harald Weilnböck. Výzkumný pracovník a specialista deradikalizace ve vládních programech na prevenci a zásah proti extremismu, náboženskému fundamentalismu a násilí přijel na pozvání think tanku Evropské hodnoty a serveru EuroZprávy.cz při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.

Více souvisejících

Harald Weilnböck (psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace) radikalizace Terorismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy