Co hrozí Evropě? Expert pro EZ varuje nejen před islamismem

ROZHOVOR – Teroristické útoky minulý rok v Paříži a letos v Bruselu vyvolaly celou řadu otázek. Na otázky ohledně boje proti radikalizaci a prevence dalších podobných útoků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus a metody prevence a deradikalizace.

Jak předejít útokům?

Na dotaz serveru EuroZprávy.cz, jak by se Evropa měla snažit předejít útokům, jako byly ty v Bruselu nebo Paříži, uvedl: „Pro předejití takovým útokům je třeba mít informace a bezpečnostní složky. Já sám se zabývám prevencí, ale toto je rozhodně pravda."

V rámci prevence je pak podle něj klíčové, aby existovaly důvěrné linky, kde by rodiče, přátelé nebo učitelé mohli nahlásit, že mají podezření na radikalizaci a požádat o pomoc.

„Takže ano, je třeba mít informace, ale ve výsledku – a to je jasné už od útoků 11. září před 15 lety – je nutné mít funkční systém prevence ve školách a na všech místech, kde se pracuje s mládeží," vysvětlil.

Zdůraznil, že je třeba věnovat velkou pozornost lidem, kterým radikalizace hrozí, a neignorovat je, ale postarat se o ně a zajistit, že k radikalizace nedojde. „V dlouhodobém hledisku je nutné, aby bezpečnost a prevence spolupracovaly," dodal.

Nebezpečí extremismu

Weilnböck také připomněl, že ačkoliv je strach Evropy z islamismu oprávněný, nesmí se nezapomínat na pravicové milice a lidi, kteří odcházejí bojovat na Ukrajinu. Podotknul, že ve Východní Evropě je riziko pravicového extremismu a zločinů nenávisti vyšší než riziko islamistických útoků.

„K těm ale vždycky může dojít a popravdě není moc, co by se s tím v České republice dalo udělat. Je to jiné, pokud jste v Belgii nebo Francii," podotknul.

Weilnböck také pro EuroZprávy.cz reagoval na otázku, jak by se státy Evropské unie měly vypořádávat s problematikou vracejících se zahraničních bojovníků, kteří například v Sýrii nebo Iráku bojovali po boku teroristů.

Vysvětlil, že po návratu by se samozřejmě stát měl zajímat, zda člověk v Sýrii nespáchal nějaký zločin, ale jinak varoval před automatickým trestáním nebo vězněním takových lidí.

„Pak by se stalo to, že by se po návratu prostě nehlásili a nehlásily by je ani jejich rodiny, takže byste s touto velmi důležitou cílovou skupinou ztratili kontakt," vysvětlil.

Boj s radikalizací

Weilnböck pak v rámci rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Belgie situaci v bruselské čtvrti Molenbeek podcenila. „Jistěže Belgie Molenbeek podcenila, stejně jako Francie podcenila situaci v některých svých předměstích. A nevědí, co s tím," uvedl.

Vysvětlil, že Belgie nemá dostatečné zpravodajské služby, což sama i přiznává, a znovu zdůraznil, že je proto potřeba dbát jak na prevenci, tak i na bezpečnostní a zpravodajské služby.

V otázce boje proti radikalizaci podle Weilnböcka ale celkově Evropa dělá hodně, a stejně tak i jednotlivé členské státy. „Německo má například program boje proti násilnému extremismu, na který každý rok jde 15 milionů euro, a zvažuje, že tuto částku zdvojnásobí," podotknul.

Upozornil také, že je třeba v rámci nastavení programu boje proti radikalizaci určit, jakým způsobem bude definována.

„Navrhoval bych nazývat to násilným extremismem. Nebo to lze nazvat bojem proti islamismu, ale v tom případě by například Česká republika mohla říci, že s tím problém nemá a takový program nepotřebuje. Také se domnívám, že je třeba výslovně zahrnout pravicový extremismus," dodal Weilnböck.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace Rozhovor

Radikální islamisté? Expert prozradil, co za nimi stojí

ROZHOVOR - V rámci evropské platformy pro strategickou debatu o vnitřní bezpečnosti Internal Security Forum Prague - konferenci HomeAffaris zavítal do Prahy i psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace Harald Weilnböck. Výzkumný pracovník a specialista deradikalizace ve vládních programech na prevenci a zásah proti extremismu, náboženskému fundamentalismu a násilí přijel na pozvání think tanku Evropské hodnoty a serveru EuroZprávy.cz při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.

Více souvisejících

Harald Weilnböck (psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace) radikalizace Terorismus

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy