ROZHOVOR – Teroristické útoky minulý rok v Paříži a letos v Bruselu vyvolaly celou řadu otázek. Na otázky ohledně boje proti radikalizaci a prevence dalších podobných útoků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus a metody prevence a deradikalizace.
Jak předejít útokům?
Na dotaz serveru EuroZprávy.cz, jak by se Evropa měla snažit předejít útokům, jako byly ty v Bruselu nebo Paříži, uvedl: „Pro předejití takovým útokům je třeba mít informace a bezpečnostní složky. Já sám se zabývám prevencí, ale toto je rozhodně pravda."
V rámci prevence je pak podle něj klíčové, aby existovaly důvěrné linky, kde by rodiče, přátelé nebo učitelé mohli nahlásit, že mají podezření na radikalizaci a požádat o pomoc.
„Takže ano, je třeba mít informace, ale ve výsledku – a to je jasné už od útoků 11. září před 15 lety – je nutné mít funkční systém prevence ve školách a na všech místech, kde se pracuje s mládeží," vysvětlil.
Zdůraznil, že je třeba věnovat velkou pozornost lidem, kterým radikalizace hrozí, a neignorovat je, ale postarat se o ně a zajistit, že k radikalizace nedojde. „V dlouhodobém hledisku je nutné, aby bezpečnost a prevence spolupracovaly," dodal.
Nebezpečí extremismu
Weilnböck také připomněl, že ačkoliv je strach Evropy z islamismu oprávněný, nesmí se nezapomínat na pravicové milice a lidi, kteří odcházejí bojovat na Ukrajinu. Podotknul, že ve Východní Evropě je riziko pravicového extremismu a zločinů nenávisti vyšší než riziko islamistických útoků.
„K těm ale vždycky může dojít a popravdě není moc, co by se s tím v České republice dalo udělat. Je to jiné, pokud jste v Belgii nebo Francii," podotknul.
Weilnböck také pro EuroZprávy.cz reagoval na otázku, jak by se státy Evropské unie měly vypořádávat s problematikou vracejících se zahraničních bojovníků, kteří například v Sýrii nebo Iráku bojovali po boku teroristů.
Vysvětlil, že po návratu by se samozřejmě stát měl zajímat, zda člověk v Sýrii nespáchal nějaký zločin, ale jinak varoval před automatickým trestáním nebo vězněním takových lidí.
„Pak by se stalo to, že by se po návratu prostě nehlásili a nehlásily by je ani jejich rodiny, takže byste s touto velmi důležitou cílovou skupinou ztratili kontakt," vysvětlil.
Boj s radikalizací
Weilnböck pak v rámci rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Belgie situaci v bruselské čtvrti Molenbeek podcenila. „Jistěže Belgie Molenbeek podcenila, stejně jako Francie podcenila situaci v některých svých předměstích. A nevědí, co s tím," uvedl.
Vysvětlil, že Belgie nemá dostatečné zpravodajské služby, což sama i přiznává, a znovu zdůraznil, že je proto potřeba dbát jak na prevenci, tak i na bezpečnostní a zpravodajské služby.
V otázce boje proti radikalizaci podle Weilnböcka ale celkově Evropa dělá hodně, a stejně tak i jednotlivé členské státy. „Německo má například program boje proti násilnému extremismu, na který každý rok jde 15 milionů euro, a zvažuje, že tuto částku zdvojnásobí," podotknul.
Upozornil také, že je třeba v rámci nastavení programu boje proti radikalizaci určit, jakým způsobem bude definována.
„Navrhoval bych nazývat to násilným extremismem. Nebo to lze nazvat bojem proti islamismu, ale v tom případě by například Česká republika mohla říci, že s tím problém nemá a takový program nepotřebuje. Také se domnívám, že je třeba výslovně zahrnout pravicový extremismus," dodal Weilnböck.
Související
Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad
Radikální islamisté? Expert prozradil, co za nimi stojí
Harald Weilnböck (psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace) , radikalizace , Terorismus
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 41 minutami
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
před 1 hodinou
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 3 hodinami
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 4 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 5 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 6 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 7 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 9 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 9 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 10 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: Libor Novák