Německá armáda výrazně posílí. Chystá se nábor vojáků a nákup výzbroje

Berlín - Německo hodlá reorganizovat svou armádu a do roku 2023 posílit o 7000 vojáků. Tři čtvrtiny budou tvořit řadoví vojáci, čtvrtinu velitelé a administrativní síly. Armáda bude také nakupovat moderní techniku.

Je to první návrh na posílení armády od sjednocení Německa v roce 1990. V posledních 25 letech se počty německých vojáků snižovaly ze 600.000 na současných 177.000.

Kromě vojáků chce ministryně obrany Ursula von der Leyenová přijmout i dodatečných 4400 civilních zaměstnanců. Nábor je rozložený na šest let, protože vzhledem k současnému hospodářskému vzestupu v Německu armáda předpokládá, že nebude k dispozici dostatek volných pracovních sil.

Vojenské odbory rozhodnutí o přijetí posil uvítaly, nicméně žádají o razantnější posílení armády. Podle nich by bylo vhodné přijmout do roku 2023 až 14.500 vojáků.

Ministryně na počátku roku přijala plán nového vyzbrojení armády. V příštích 15 letech by měly německé ozbrojené složky nakoupit desítky tanků, obrněných transportérů a bojových i transportních vrtulníků. Náklady na výzbroj by měly do roku 2030 dosáhnout 130 miliard eur.

Von der Leyenová mimo plánů na nákup nové výzbroje ve vládě prosadila i postupné zvyšování vojenského rozpočtu ze současných 34,3 miliardy eur na 39,2 miliardy eur v roce 2020.

Plány na posílení i vyzbrojení německé armády přicházejí v době, kdy americký prezident Barack Obama vyzval evropské členy NATO, aby výrazněji přispěli k akceschopnosti aliance.

Související

Více souvisejících

Německá armáda Německo

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy