Merkelová zklamala, vrazí jí nůž do zad? Německý deník varuje před katastrofou

Berlín – Německá politická scéna se po volbách v březnu otřásá v základech. Strana Alternativa pro Německo (AfD) získává na popularitě, zatímco oblíbenost německé kancléřky Angely Merkelové klesá. Německý deník Der Spiegel tvrdí, že se o své voliče začínají bát i konzervativní strany.

Dvě tváře AfD

Deník uvádí, že popularita AfD roste nejen mezi novými a radikálnějšími voliči, ale i mezi těmi konzervativními. Že strana dokáže zapůsobit i na konzervativní voliče, podle něj dokazuje například vystupování Jörga Meuthena, který je spolkovým mluvčím AfD.

Meuthen podle serveru prosazuje moderní konzervatismus pro Německo a uvádí, že by se člověk neměl bát postavit se za „vyplývající svobodu a zdravý patriotismus", čímž je schopen apelovat na voliče CDU (Křesťanskodemokratické unie).

Na druhou stranu ale na shromáždění AfD „obdržel nadšený potlesk poté, co vyjádřil svou touhu po jiném druhu republiky" - takové, která by se oprostila od „levičácko-červeno-zelené nákazy".

Lov na voliče

Tím podle deníku narážel na německou stranu Die Linke (Levice), středolevé sociální demokraty a Stranu zelených. Jak deník dále upozorňuje, ve svém projevu se také nepřímo odkazoval na vyjádření Akifa Pirinçciho, německého spisovatele tureckého původu, který proslul svými kontroverzními výroky.

„Na demonstraci protiimigrační Pegidy v říjnu 2015 obvinil německé politiky z toho, že ‚ztratili veškerý respekt svých lidí'. Vinil je také, že chtějí své kritiky odklidit ze země. Dodal, že existují alternativy, ‚ale koncentrační tábory v současnosti nejsou v provozu,'" připomíná deník tehdejší Pirinçciho slova.

Podle deníku je možné, že Meuthenův odkaz na Pirinçciho mohl být pouhou náhodou. „Ale je také možné, že šlo o chladnou vypočítavost. AfD v současnosti mění celou německou politickou scénu a její úspěch záleží nejen na voličích, kterým dělá starosti imigrace, ale také na neskrývaných rasistech," uvádí deník.

Úspěšná kombinace „serióznosti s kapkou xenofobie" podle deníku konzervativcům v západním Německu dělá velké starosti.

Zklamání z Merkelové

Vzestup AfD byl podle deníku umožněn zejména zklamáním a frustrací z německé kancléřky Angely Merkelové. Strana koneckonců vznikla jako reakce na nespokojenost s politikou Merkelové ohledně krize eurozóny a nyní reaguje na zklamání lidí z její politiky ohledně migrační krize.

Roli Merkelové ve vzestupu AfD si nyní podle deníku začíná uvědomovat i CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska), která je partnerem CDU Merkelové. Domnívá se například, že politika otevřených dveří, kterou prosadila Merkelová, do Německa přitáhla stovky tisíc migrantů, kteří by se jinak na cestu nevydali.

Hlasy proti Merkelové a odloučení CDU a CSU znějí z různých míst ve straně – od předsedy Horsta Seehofera, německého ministra dopravy Alexandra Dobrindta nebo bavorského ministra financí Marcuse Södera.

Deník poukázal na vyjádření Seehofera, podle kterého by situace mohla dojít až k tomu, že by se CSU při volbách v roce 2017 mohla vydat po vlastní ose a nepodpořit Angelu Merkelovou jako kandidátku na kancléřku. Takový krok by podle deníku byl bezprecedentní.

Související

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

Více souvisejících

Angela Merkelová CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 1 hodinou

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy