Berlín – Německá politická scéna se po volbách v březnu otřásá v základech. Strana Alternativa pro Německo (AfD) získává na popularitě, zatímco oblíbenost německé kancléřky Angely Merkelové klesá. Německý deník Der Spiegel tvrdí, že se o své voliče začínají bát i konzervativní strany.
Dvě tváře AfD
Deník uvádí, že popularita AfD roste nejen mezi novými a radikálnějšími voliči, ale i mezi těmi konzervativními. Že strana dokáže zapůsobit i na konzervativní voliče, podle něj dokazuje například vystupování Jörga Meuthena, který je spolkovým mluvčím AfD.
Meuthen podle serveru prosazuje moderní konzervatismus pro Německo a uvádí, že by se člověk neměl bát postavit se za „vyplývající svobodu a zdravý patriotismus", čímž je schopen apelovat na voliče CDU (Křesťanskodemokratické unie).
Na druhou stranu ale na shromáždění AfD „obdržel nadšený potlesk poté, co vyjádřil svou touhu po jiném druhu republiky" - takové, která by se oprostila od „levičácko-červeno-zelené nákazy".
Lov na voliče
Tím podle deníku narážel na německou stranu Die Linke (Levice), středolevé sociální demokraty a Stranu zelených. Jak deník dále upozorňuje, ve svém projevu se také nepřímo odkazoval na vyjádření Akifa Pirinçciho, německého spisovatele tureckého původu, který proslul svými kontroverzními výroky.
„Na demonstraci protiimigrační Pegidy v říjnu 2015 obvinil německé politiky z toho, že ‚ztratili veškerý respekt svých lidí'. Vinil je také, že chtějí své kritiky odklidit ze země. Dodal, že existují alternativy, ‚ale koncentrační tábory v současnosti nejsou v provozu,'" připomíná deník tehdejší Pirinçciho slova.
Podle deníku je možné, že Meuthenův odkaz na Pirinçciho mohl být pouhou náhodou. „Ale je také možné, že šlo o chladnou vypočítavost. AfD v současnosti mění celou německou politickou scénu a její úspěch záleží nejen na voličích, kterým dělá starosti imigrace, ale také na neskrývaných rasistech," uvádí deník.
Úspěšná kombinace „serióznosti s kapkou xenofobie" podle deníku konzervativcům v západním Německu dělá velké starosti.
Zklamání z Merkelové
Vzestup AfD byl podle deníku umožněn zejména zklamáním a frustrací z německé kancléřky Angely Merkelové. Strana koneckonců vznikla jako reakce na nespokojenost s politikou Merkelové ohledně krize eurozóny a nyní reaguje na zklamání lidí z její politiky ohledně migrační krize.
Roli Merkelové ve vzestupu AfD si nyní podle deníku začíná uvědomovat i CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska), která je partnerem CDU Merkelové. Domnívá se například, že politika otevřených dveří, kterou prosadila Merkelová, do Německa přitáhla stovky tisíc migrantů, kteří by se jinak na cestu nevydali.
Hlasy proti Merkelové a odloučení CDU a CSU znějí z různých míst ve straně – od předsedy Horsta Seehofera, německého ministra dopravy Alexandra Dobrindta nebo bavorského ministra financí Marcuse Södera.
Deník poukázal na vyjádření Seehofera, podle kterého by situace mohla dojít až k tomu, že by se CSU při volbách v roce 2017 mohla vydat po vlastní ose a nepodpořit Angelu Merkelovou jako kandidátku na kancléřku. Takový krok by podle deníku byl bezprecedentní.
Související

Merkelová vstoupila do předvolební kampaně. "Své" CDU/CSU moc nepomohla

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
Angela Merkelová , CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) , Alternativa pro Německo (AfD)
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 1 hodinou

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 1 hodinou

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 1 hodinou

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 2 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 2 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 3 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 4 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera
Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.
Zdroj: Jakub Jurek