Merkelová zklamala, vrazí jí nůž do zad? Německý deník varuje před katastrofou

Berlín – Německá politická scéna se po volbách v březnu otřásá v základech. Strana Alternativa pro Německo (AfD) získává na popularitě, zatímco oblíbenost německé kancléřky Angely Merkelové klesá. Německý deník Der Spiegel tvrdí, že se o své voliče začínají bát i konzervativní strany.

Dvě tváře AfD

Deník uvádí, že popularita AfD roste nejen mezi novými a radikálnějšími voliči, ale i mezi těmi konzervativními. Že strana dokáže zapůsobit i na konzervativní voliče, podle něj dokazuje například vystupování Jörga Meuthena, který je spolkovým mluvčím AfD.

Meuthen podle serveru prosazuje moderní konzervatismus pro Německo a uvádí, že by se člověk neměl bát postavit se za „vyplývající svobodu a zdravý patriotismus", čímž je schopen apelovat na voliče CDU (Křesťanskodemokratické unie).

Na druhou stranu ale na shromáždění AfD „obdržel nadšený potlesk poté, co vyjádřil svou touhu po jiném druhu republiky" - takové, která by se oprostila od „levičácko-červeno-zelené nákazy".

Lov na voliče

Tím podle deníku narážel na německou stranu Die Linke (Levice), středolevé sociální demokraty a Stranu zelených. Jak deník dále upozorňuje, ve svém projevu se také nepřímo odkazoval na vyjádření Akifa Pirinçciho, německého spisovatele tureckého původu, který proslul svými kontroverzními výroky.

„Na demonstraci protiimigrační Pegidy v říjnu 2015 obvinil německé politiky z toho, že ‚ztratili veškerý respekt svých lidí'. Vinil je také, že chtějí své kritiky odklidit ze země. Dodal, že existují alternativy, ‚ale koncentrační tábory v současnosti nejsou v provozu,'" připomíná deník tehdejší Pirinçciho slova.

Podle deníku je možné, že Meuthenův odkaz na Pirinçciho mohl být pouhou náhodou. „Ale je také možné, že šlo o chladnou vypočítavost. AfD v současnosti mění celou německou politickou scénu a její úspěch záleží nejen na voličích, kterým dělá starosti imigrace, ale také na neskrývaných rasistech," uvádí deník.

Úspěšná kombinace „serióznosti s kapkou xenofobie" podle deníku konzervativcům v západním Německu dělá velké starosti.

Zklamání z Merkelové

Vzestup AfD byl podle deníku umožněn zejména zklamáním a frustrací z německé kancléřky Angely Merkelové. Strana koneckonců vznikla jako reakce na nespokojenost s politikou Merkelové ohledně krize eurozóny a nyní reaguje na zklamání lidí z její politiky ohledně migrační krize.

Roli Merkelové ve vzestupu AfD si nyní podle deníku začíná uvědomovat i CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska), která je partnerem CDU Merkelové. Domnívá se například, že politika otevřených dveří, kterou prosadila Merkelová, do Německa přitáhla stovky tisíc migrantů, kteří by se jinak na cestu nevydali.

Hlasy proti Merkelové a odloučení CDU a CSU znějí z různých míst ve straně – od předsedy Horsta Seehofera, německého ministra dopravy Alexandra Dobrindta nebo bavorského ministra financí Marcuse Södera.

Deník poukázal na vyjádření Seehofera, podle kterého by situace mohla dojít až k tomu, že by se CSU při volbách v roce 2017 mohla vydat po vlastní ose a nepodpořit Angelu Merkelovou jako kandidátku na kancléřku. Takový krok by podle deníku byl bezprecedentní.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy