Varšava - Od svého zvolení a nástupu k vládě polská strana Právo a spravedlnost prosadila celou řadu kroků, na které Evropská unie a další zahraniční partneři země nepohlíží s příliš velkým nadšením. Analýza společnosti Stratfor nyní varuje, že by obdobné kroky mohly ohrozit ekonomický růst země.
Oprávněné obavy
Analýza poukazuje na obavy, které panují ohledně ekonomické a politické situace v Polsku, a upozorňuje, že „mnohé z těchto obav jsou oprávněné". Domnívá se, že by „populistické a proticizinecké" kroky, které vláda podnikla, mohly narušit důvěru jejích obchodních partnerů.
„V lednu roku 2016 vláda uvalila novou daň na aktiva bank a pojišťovacích společností v Polsku, z nichž většina jsou zahraniční společnosti. O několik týdnů později Varšava oznámila speciální daň na supermarkety, což je další oblast s velkým zahraničním zastoupením. V rámci zatím posledního kroku polský parlament schválil návrh zákona, který by cizincům ztížil koupi zemědělské půdy," vysvětluje společnost.
Nové kroky polské vlády podle analýzy „ohrožují bankovní sektor". Obává se například, že by mohly způsobit nižší zájem o investice. Finanční instituce by podle ní mohla ohrozit i plánovaná změna směnného kurzu.
Hrozba pro polskou ekonomiku
Analýza také varuje, že plánované zvýšení výdajů na spokojenost obyvatel by mohlo „ohrozit budoucí fiskální stabilitu Polska. Zatím má země nízký deficit a dluh – 3 %, respektive 52 % svého hrubého domácího produktu. Ale v únoru polská vláda představila plány na rozdání asi 5 miliard euro mezi téměř 3 miliony rodin s dětmi," podotýká.
Jako problematické vidí analýza i další sliby vlády, které zahrnují například zvýšení hranice pro uvalení osobní daně z příjmu nebo snížení odchodového věku do důchodu. „Navzdory své současné finanční síle by plnění těchto slibů mohlo v nadcházejících letech ohrozit ekonomický výhled Polska."
Varuje, že agentury Standard a Poor's už snížily ekonomický rating Polska z A- na BBB+, což vede k dražším půjčkám a oslabení měny. Podle analýzy se to Polsko bude snažit kompenzovat zavedením jednorázových daní.
Odchod z EU?
Na ekonomice Polska by se také mohly podepsat vnější faktory, jako je například zpomalení růstu německé ekonomiky. Jak analýza připomíná, do Německa směřuje čtvrtina veškerého polského exportu. Tím by ostatně podle analýzy mohl utrpět celý region Střední Evropy.
Na závěr analýza podotýká, že členství v Evropské unii omezuje možnosti Polska ohledně ostrých kroků vůči zahraničním investorům. Odchod z EU si ale podle společnosti Polsko dovolit nemůže, protože mu „stále poskytuje investice a do jisté míry i bezpečnost".
Zahraniční investice do Polska tak podle analýzy pokračovat budou, ačkoliv investoři budou v budoucnu opatrnější. „V letech 2016 a 2017 bude polská ekonomika navzdory kontroverzním snahám vládnoucí strany Právo a spravedlnost růst. Ale jak se bude politika země stávat více nepředvídatelnou, mohl by tím ekonomický růst utrpět," uzavírá.
Související
O krok blíže třetí světové válce. Situace na Ukrajině dosahuje kritického bodu, píše tisk
Zelenského vítězný plán se nelíbí druhé evropské zemi
Polsko , Právo a spravedlnost (PiS) , Stratfor
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák