Diktatura v Evropě? Vyhlídky jsou zlé, burcuje spisovatel

Kodaň – Vyšší bezpečnost a boj proti mezinárodnímu terorismu často přichází na úkor osobních svobod. Flemming Rose, dánský spisovatel, novinář a držitel ceny Miltona Friedmana za rok 2016, ale nyní varuje, že Dánsko možná zachází až příliš daleko a hrozí zde omezení svobody slova.

Boj proti terorismu

Flemming uvádí, že teroristické útoky 11. září změnily protiteroristické zákony ve většině evropských zemích včetně Dánska. „Zjednodušil se proces vydávání cizinců, kteří byli usvědčeni ze zločinu; vyhoštění žadatelů o azyl a uprchlíků; zákazu vstupu lidem, kteří jsou považováni za hrozbu pro národní bezpečnost," vysvětluje.

V rámci boje proti praní špinavých peněz a terorismu policie také získala možnost prohledávat soukromé pozemky a, jak Flemming uvádí, „sledování a odposlechy se staly vládními nástroji v boji proti terorismu".

Dánská vláda ale podle něj chce zajít ještě dál a vytvořit seznam zahraničních imámů a dalších náboženských představitelů, kteří v minulosti podporovali terorismus nebo vyjadřovali protidemokratické názory. Na základě tohoto seznamu by jim pak byl zamítnut vstup do země.

Vláda také dle jeho slov chce „kriminalizovat vágně definované ‚náboženské proslovy', které ohrožují mravnost a veřejný pořádek".

Svoboda slova nemá důvěru

Flemming varuje, že ačkoliv zákaz propagování terorismu není nic nového ani kontroverzního, úmysly vlády kriminalizovat protidemokratické názory a zakázat lidem, kteří prosazují extremistické názory, vstup do země, podle něj problematické jsou.

„Je samozřejmé, že by státy měly přijmout opatření na podporu svých obyvatel a institucí proti násilným hrozbám. Je ale méně jasné, proč se svoboda slova často stává cílem evropských vlád, které chtějí svým lidem dokázat, že hodlají konat – zejména pokud ty samé vlády odmítají přijmout potřebná opatření na ochranu svých vnějších hranic," tvrdí Flemming.

Podle něj je v Evropě „zásadní nedostatek důvěry v to, že se svoboda slova dokáže vypořádat s ideologickými hrozbami pro svobodnou a demokratickou společnost". Varuje, že stále více lidí je pro omezení náboženských proslovů, které by mohly ohrožovat evropské hodnoty.

Demokracie, nebo diktátorství?

Flemming připomíná, že v Dánsku přitom nedošlo k zákazu nacismu po druhé světové válce, ani k omezení komunismu během studené války. Podobné omezení náboženských proslovů podle něj začne zmenšovat rozdíl mezi demokracií a diktátorstvím.

Podotýká také, že ačkoliv jsou v současnosti názory veřejnosti namířeny proti islámskému radikalismu, v budoucnu se podobné omezení může snadno otočit jiným směrem.

„Není zrovna důsledné z hranic poslat pryč kazatele, který hájí právo šaría, ale dát volnost zatvrzelému nacistovi, který oslavuje Hitlera a popírá holocaust," uvádí Flemming.

Na závěr dodává, že je v rámci kulturní a náboženské rozmanitosti v Evropě třeba propagovat větší svobodu slova, ne větší kontrolu. „To bude pro Dánsko a Evropu v nadcházejících letech hlavní výzvou. Vyhlídky ale nejsou dobré," dodává.

Související

Více souvisejících

Terorismus demokracie dánsko

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

před 2 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

Kreml odmítl Erdogana. Zprostředkotavelem míru na Ukrajině nebude, prohlásil Peskov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nemůže být prostředníkem v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou, uvedl ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Uvedla to agentura TASS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy