Čeká Evropu teror? Europol přišel s vážným varováním

Washington – Teroristické útoky z listopadu minulého roku a březnové útoky v Bruselu vyvolaly celou řadu kritiky, která viní úřady států i EU z nedostatečné snahy o jejich předejití. Rob Wainwright, ředitel bezpečnostní agentury EU Europol, v rozhovoru pro americký deník TIME varuje, že další útoky jsou téměř nevyhnutelné.

Stovky teroristů

Wainwright varuje, že se Evropa stále nachází pod „největší hrozbou terorismu od doby útoků 11. září (2001). Máme tu 5 tisíc Evropanů, kteří byli radikalizováni IS, vycestovali do Sýrie a Iráku a podíleli se na tamních bojích. Máme podezření, že třetina z nich se vrátila: to je náš nejlepší odhad. Nevíme to ale jistě," vysvětlil Wainwright.

Podotýká, že ne každý člověk, který se ze Sýrie nebo Iráku vrátí, se chce podílet na teroristických činech. „To ale pořád znamená, že tu je třeba několik set lidí, kteří jsou potenciálními teroristy," varuje Wainwright.

„Naší obavou je, že tu jsou další teroristické sítě – ať už v Evropě, nebo v Sýrii, kde jsou lidé trénováni k další akci. Víme, že IS minulý rok učinil strategické rozhodnutí vytvořit externí velitelství; oddělení, které by plánovalo přesně ten typ útoků, kterých jsme nyní byli svědky. Myslíme si, že stále aktivně plánují. Hrozba je aktuální a skutečná. Další útok je téměř jistý."

Předcházení útokům

To, že k útokům v Paříži a Bruselu došlo, je podle něj selháním. Na druhou stranu ale zdůrazňuje, že většině útoků v Evropě se daří předejít. „Skoro každý teroristický útok je překažen. Některé se ale povedou, což potvrzuje složitost hrozby, které čelíme. Bylo radikalizováno pět tisíc lidí a my máme jen zlomky zpravodajských informací o tom, kdo jsou," vysvětluje dále Wainwright.

Upozorňuje také, že se zkrátila doba procesu radikalizace, takže je nyní mnohem těžší ji podchytit. Sdílení informací mezi státy EU se podle něj od útoků v Paříži zlepšilo, ale stále není na ideální úrovni. Právě neochota členských států sdílet informace svých zpravodajských služeb s dalšími státy bývá často odborníky kritizována.

Pozor na Mistrovství Evropy ve fotbale

Wainwright navíc vysvětluje, že současní teroristé jsou daleko častěji napojeni na zločinecké organizace, případně mají jiné problémy se zákonem. Z toho důvodu o nich často existují záznamy v policejních databázích, což je pádný důvod pro zlepšení spolupráce mezi zpravodajskými službami a policií.

Na závěr varuje před blížícím se Mistrovstvím Evropy ve fotbale, které se letos odehraje ve Francii; hrozí zde podle něj možný teroristický útok. Podotýká ale, že ačkoliv případnému útoku zcela předejít nelze, bezpečnostní složky dělají vše pro to, aby útoku předešly.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.
Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Terorismus Europol EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy