Slovák v čele OSN? Ficova vláda podpořila kandidaturu Lajčáka

Bratislava - Vláda slovenského premiéra Roberta Fica dnes podpořila kandidaturu ministra zahraničí Miroslav Lajčáka (53) na post generálního tajemníka OSN.

Lajčák je šéfem slovenské diplomacie od jara 2012, tento post zastával i v letech 2009 a 2010 za první Ficovy vlády. Předtím působil mimo jiné jako mezinárodní zmocněnec pro Bosnu a Hercegovinu.

"Jsem si vědom náročnosti tohoto souboje. Tentokrát je situace mimořádná o to více, že panuje přesvědčení, že když východoevropská skupina bude schopna nabídnout kvalitního kandidáta, tak bychom měli mít nárok na to, abychom tuto funkci obsadili," řekl novinářům Lajčák. Dodal, že o post generálního tajemníka OSN se bude ucházet z pozice ministra zahraničí Slovenska, které bude v druhé polovině letošního roku předsedat EU.

Lajčákova kandidatura na funkci generálního tajemníka OSN není překvapivá, v zemi se o ní hovořilo již delší dobu. "Je to i potvrzením faktu, že Slovensko vychovalo celou generaci vynikajících diplomatů, kteří působí na různých úrovních. Nepochybně na vrcholu této pyramidy je ministr zahraničí Lajčák," řekl Fico k dnešní nominaci.

Lajčákovi se dostalo podpory i od dalších dvou nejvyšších politiků země. "Řídit 193 hlav států, řídit často nikoliv jednoduchou diskusi, vyžaduje člověka s výjimečnými schopnostmi. Jsem přesvědčen o tom, že pan ministr Lajčák všechny podmínky splňuje," uvedl prezident Andrej Kiska. "Jsme malý národ, proto je velmi důležité, abychom v otázkách zahraničních věcí vždy tahali za jeden provaz," řekl šéf slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko.

Spolu s Lajčákem se o post v čele světové organizace podle slovenských medií uchází desítka dalších osobností. Až sedm z nich pochází z východní Evropy, která svého zástupce v tomto úřadě dosud neměla. Podle slovenského listu Sme by Lajčák mohl vyhovovat všem stálým členům Rady bezpečnosti OSN, kteří mají právo veta.

Současnému tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi skončí mandát koncem letošního roku. Mezi čtyřmi dosavadními kandidáty na jeho post je i šéfka UNESCO, Bulharka Irina Bokovová. Kromě ní jsou za favority pokládáni i novozélandská expremiérka Helen Clarková a bývalý vysoký komisař OSN pro uprchlíky a portugalský expremiér António Guterres.

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák OSN Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy