V Evropě je přes milion otroků, Romové prodávají své děti, varuje analýza

Londýn – Společnost Walk Free Foundation (WFF) sestavila takzvaný Světový index otroctví, který má ukázat, jak na tom které regiony i konkrétní země jsou s ohledem na problematiku moderního otroctví. Evropa je podle tohoto žebříčku regionem, kde je míra moderního otroctví nejnižší; problémy tu ale přesto existují.

Více než milion otroků

Podle WFF v Evropě žije v otroctví celkem asi 1 243 400 lidí. Ve své analýze situace v tomto regionu nadace tvrdí, že ačkoliv není Evropa tak často destinací těchto moderních otroků, často právě odsud pochází.

Psali jsme:
Česko patří v EU k zemím s vysokým stupněm moderního otroctví
 

S odkazem na statistickou agenturu Evropské unie, Eurostat, uvádí, že občané EU tvoří 65 % identifikovaných obětí pašování v Evropě. „Tito lidé pochází především z Východní Evropy včetně Rumunska, Bulharska, Litvy a Slovenska. Oběti mimo EU jsou pak zejména z Nigérie, Číny a Brazílie," uvádí analýza.

Podotýká, že ačkoliv jsou v Evropě nejčastěji hlášeny případy nucené práce a komerčních sexuálních služeb, je zde možné najít i jiné podoby moderního otroctví – zmiňuje například nucené sňatky dětí v Turecku.

Děti a ženy v ohrožení

Varuje také, že se čísla ohledně těchto údajů mohou v dohledné budoucnosti změnit s ohledem na migrační krizi, jelikož se uprchlíci často stávají oběťmi tohoto typu zločinu. Velké riziko je především pro děti, jak varuje i bezpečnostní agentura EU, Europol.

Až 80 % obětí v Evropě tvoří ženy. Analýza uvádí, že do Evropy jsou v rámci moderního obchodu s lidmi často pašovány ženy a dívky z oblasti subsaharské Afriky. „Nigérie je zdrojem lidí, kteří jsou pašováni do Evropy; zejména ženy, které jsou zneužívány v Itálii, Belgii, Francii, Španělsku, Švédsku a Nizozemí," varuje studie.

Problém nucené práce se pak podle ní týká zejména oblastí zemědělství, lesnictví, rybářství, stavebnictví, zásobování, textilního průmyslu, domácích prací a dalších sektorů. Poukazuje například na Vietnamce, kteří v Polsku nahlásili případy, kdy jim zaměstnavatel odebral pasy, zabavil jim mobilní telefony a nutil je pracovat 12-13 hodin denně a šest dní v týdnu.

Problém nuceného manžeství

Analýza zmiňuje i problematiku romských rodin a komunit, které podle ní patří mezi „nejvíce opomíjené skupiny lidí v Evropě." Varuje, že se některé romské rodiny kvůli chudobě „uchylují ke kupčení s vlastními dětmi, nutí je do sňatků nebo je v rámci strategie přežití zapojují do komerčního sexuálního zneužívání".

Varuje, že v některých zemích, například v Bulharsku, stále dochází k případům, kdy je nevěsta unesena a do sňatku donucena, jelikož je zde konzumací sňatku manželství legitimizováno.

Nucené manželství je podle analýzy rostoucím problémem celé Evropy a souvisí s problémy imigrace a multikulturalismu. „Případy nuceného manželství byly hlášeny po celé Evropě – v zemích včetně Slovenska, Bulharska, Španělska, Německa a Velké Británie," dodává analýza.

Související

Ilustrační foto

Rybářské lodi s moderními otroky se chovají na moři jinak, odhalila data ze satelitů

Rybářské lodi, které využívají oběti nucené práce, se na moři systematicky chovají jinak než ostatní plavidla. Tvrdí to nová studie, podle níž takové posádky obvykle plují dále od přístavů a pobřeží, ryby loví více hodin denně než ostatní a podnikají méně výprav, které ovšem trvají déle. Riziková plavidla podle ní využívají převážně přístavy v Africe, Asii a Jižní Americe, ačkoliv někdy plují i do Kanady, na Nový Zéland, USA a některých evropských zemí.

Více souvisejících

otroctví EU (Evropská unie) Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy