Buďme upřímní, unie neexistuje. Významný představitel EU mluví o velkých problémech osmadvacítky

Brusel – Jen málokdo z evropských federalistů je v tuto dobu klidný – obzvláště kvůli blížícímu se hlasování o tom, zda Velká Británie setrvá v Evropské unii. Šéf liberální evropské frakce ALDE a někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt však podle svých slov zůstává optimistou, dokonce větším než v minulých měsících.

„Jsem optimističtější, než jsem byl před několika měsíci," řekl v rozhovoru pro EUobserver. Verhofstadt je jedním z mála politiků EU, který otevřeně vyzývá k vytvoření jednotného superstátu. Je optimistický, protože tvrdí, že hlasování o brexitu bude tak jako tak cestou k novým jednání o úmluvě EU. „Celá diskuze a referendum kolem britského členství je příležitost," myslí si.

Bez ohledu na výsledek to podle Verhofstadta povede „ke změnám v evropské architektuře".

EU je podle něj v období několika krizí – a to v oblasti hodnot, ekonomiky, migrace a terorismu a bezpečnosti. Osmadvacítka podle něj také trpí „geopolitickou slabostí".

„Lidé propadají zpět k nacionalistickým a populistickým receptům, protože vidí Evropskou unii, která nefunguje, takže automaticky věří těm, kteří říkají, že je lepší se vrátit do minulosti a do starých národních států minulého století, protože to fungovalo," myslí si. Podle Verhofstadta různé krize pramení z jednoho problému - z dysfunkční povahy institucí EU.

„Drama a tragédie všeho je, že to, co máme dnes, není svazek... je to konfederace národních států, která je stále založena na pravidlu jednomyslnosti. A to nemůže fungovat," řekl. „Evropa nemá instituce schopné vypořádat se s dnešními problémy. Je to velmi jednoduché," má jasno.

„Národní státy se nechtějí vzdát své moci. Mluvíme v podstatě o předání moci a to někteří nechtějí udělat," domnívá se. Pokud by Spojené království získalo „zvláštní status" nebo „přidružené členství", pak by podle něj proevropské státy mohly pokračovat „prohlubování unie". „To je důvod, proč jsem teď optimističtější," vysvětluje v rozhovoru.

Poukazuje na to, že EU obvykle trvá asi 10 let plných problémů, než se najde řešení, jako příklad uvádí bankovní unii. Domnívá se proto, že v otázce uprchlické krize a kvót by to mohlo být podobné. „Ono to přijde. Otázkou je, jak velkou škodu musíme předtím prožít, než konečně řekneme: Ano, ano. Neexistuje žádná jiná cesta," říká šéf ALDE.

V této situaci je podle Verhofstadta německé vedení zapotřebí více než kdy jindy. „Myslím, že je důležité, že se Německo zapojuje více do evropských záležitostí. Nyní je jeho role zásadní," řekl zástupce liberálů.

„Buďme upřímní, unie neexistuje... a my musíme udělat zásadní posun k federální unii. To nyní leží na stole. Hovoříme o samostatném rozpočtu a pokladně v eurozóně, skutečném obranném společenství. Musíme tento posun udělat a potřebujeme k tomu Německo," dodal.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Guy Verhofstadt

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují

Počet potvrzených obětí pátečního zemětřesení v Asii stoupl v obou zasažených zemích. V Myanmaru zemřelo nejméně 1600 lidí a dalších 3400 osob utrpělo zranění. Thajsko hlásí 17 mrtvých. Stovky lidí se navíc stále pohřešují. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy