Snadný odchod z EU? Ani omylem, Německo zvedá varovný prst

Berlín – Již brzy Velká Británie v referendu rozhodne, zda zůstane v Evropské unii, nebo zda se vydá svou vlastní cestou. Německý magazín Der Spiegel ale na základě rozhovoru s Wolfgangem Schäublem, německým ministrem financí, varuje, že odchod Británie z EU, takzvaný brexit, bude mít své následky.

Referendum se blíží

Obyvatelé Velké Británie k volebním urnám referenda o setrvání či odchodu z EU půjdou již 23. června, tedy za necelé dva týdny. Průzkumy názorů zatím příliš výsledek nenaznačují, protože se obě strany drží na podobných číslech.

Pokud Británie odhlasuje odchod z EU, věci se podle Schäubleho budou muset změnit. „V reakci na brexit bychom nemohli jen tak podporovat další integraci. To by bylo nejapné a mnozí by si oprávněně říkali, jestli to ti politici pořád nepochopili."

Upřesnil, že i kdyby chtělo nakonec odejít jen malé množství Britů, nahlížel by na to „jako na budíček a varování, že nemáme pokračovat v tom, co běžně děláme."

Hrozí rozpad EU?

Odchod Británie z EU by podle něj mohl negativně ovlivnit její partnerské země. „Ale mé protějšky v eurozóně i já děláme vše pro to, abychom se uměli s těmito důsledky vypořádat. Připravujeme se na všechny možné scénáře," vysvětlil.

Schäuble také připustil, že brexit může spustit dominový efekt, kdy budou příklad Velké Británie následovat další země, například Nizozemí. Rozpadu EU se ale nebojí. „Evropa bude fungovat i bez Británie, pokud to bude nutné," uvádí.

Odchod snadný nebude

Varuje také, že navzdory slibům politiků z kampaně za odchod z EU, že nedojde k ekonomickým ztrátám ani narušení ekonomických vztahů se zeměmi EU, bude realita jiná. Upozorňuje, že Velká Británie je ekonomicky se svými partnery v EU tak těsně spjata, že by to „byl zázrak, pokud by tu po odchodu pro Velkou Británii nebyly ekonomické nevýhody."

Zcela také vyloučil, že by Británie i po svém odchodu z EU mohla využívat výhod jednotného trhu způsobem, jakým tomu je v případě Norska a Švýcarska.

„To by znamenalo, že by se země musela řídit pravidly klubu, ze kterého nyní chce vystoupit," varuje. Brexit by tak podle něj znamenal jasné rozhodnutí opustit jednotný trh. „Uvnitř je uvnitř. Venku je venku," dodal.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Wolfgang Schäuble

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy