Rusko představuje nebezpečí, přiznal generál Pavel. Promluvil i o uprchlické krizi

Reportáž – Dne 16. června se v Mramorovém sále pražského Paláce Lucerna konala diskuze s bývalým náčelníkem generálního štábu a předsedou vojenského výboru NATO generálem Petrem Pavlem, kterou organizovala Iniciativa pro evropské hodnoty.

Hrozby pro naši společnost

Generál Pavel v rámci diskuze za dvě největší hrozby, které v současnosti ohrožují naši společnost, označil politiku Ruska a hrozbu extremismu a teroru.

Rusko dle jeho slov „udělalo z vojenského elementu národní moci ten hlavní nástroj, který neslouží jen na podporu politických cílů, ale tyto cíle prosazuje a v praxi vykonává." Takový je podle něj i přístup Ruska vůči mezinárodnímu společenství a alianci.

Hrozba extremismu, terorismu a nestability pak podle něj vzniká především na jih od našich hranic a je s tím spojena i bezprecedentní vlna uprchlíků, které Evropa čelí. Podotkl, že tímto se mimo jiné také bude zabývat nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Následně ale varoval, že určitým způsobem představujeme pro sebe hrozbu i my sami, jelikož se necháváme ukonejšit zdánlivou bezpečností. „Říkáme si například, že Rusko je třeba hrozbou jen potenciální, že zas tak špatně se nechová, abychom museli něco dělat; cítíme se uchlácholeni tím, že muslimská menšina v naší zemi je příliš malá a zatím umírněná, takže se nás útoky zatím netýkají."

Bezpečnost je třeba bránit

Upozornil, že naší bezpečnosti nepřikládáme dostatečnou prioritu. „Přitom radikální islamisté nás chtějí vymazat z mapy, nebo donutit konvertovat, zatímco Rusko má snahu změnit svět k obrazu svému," varoval s tím, že podobné tvrzení se vztahuje také na Čínu a další země.

Generál také kritizoval nízké výdaje na obranu, které „významně zaostávají za růstem DPH. Pokud cítíme hrozbu, mělo by se to tu odrazit. To platí nejen pro Českou republiku, ale pro celou řadu dalších států," varoval.

V souvislosti s tím také zdůraznil, že státy v rámci aliance musí být ochotny finančně i jinak přispívat i na řešení problémů, které se jich bezprostředně netýkají.

Popřel, že by se NATO chystalo na nějaký větší zásah v rámci kteréhokoliv z těchto problémů – důležitější jsou podle něj umírněnější a úspornější řešení, která jsou dlouhodobě udržitelná.

Ohledně vztahů s Ruskem a Čínou dále poznamenal, že sám byl přítomen jednání se zástupci obou stran a je tak seznámen s plánem, kterým by chtěli NATO nahradit. Tím by mělo být rozdělení území mezi několik největších zemí, které by následně nijak neohrožovaly svou suverenitu, což by ale dle jeho slov znamenalo systém, který by vyhovoval pouze pár státům, zatímco zbytek by trpěl.

Kdo může za uprchlickou krizi?

Ačkoliv generál Pavel uznal, že uprchlickou krizi mnoho sil zneužívá, nejsou podle něj důkazy, že by „byla nástrojem uměle zkonstruovaným". Její vznik zapříčinila celá řada faktorů, jejichž souběh tuto situaci vyvolal.

Bezesporu se ale podle něj tato situace hodí Rusku, některým islámským zemím a „je zcela jistě výhodná pro organizovaný zločin – ilegální migrace je především výnosný byznys," uvedl a podotkl, že výnosy z pašování lidí převyšují výdělek například z pašování drog.

Naprosto pak popřel, že by se uprchlická krize mohla hodit Spojeným státům, jak někteří naznačují. Zdůraznil, že pro Spojené státy je důležitý stabilní svět a Evropa, se kterou mohou obchodovat. Naopak kritizoval, že Evropa si zvykla brát Spojené státy jako samozřejmost, a to až do takové míry, že se na nich stala závislou.

Kdyby proto mělo dojít k rozpuštění NATO, jak například v rámci své prezidentské kampaně naznačil republikán Donald Trump, USA by tím nijak neutrpěly, ale pro Evropu by to byla katastrofa. „Bez USA se v současné době Evropa ubránit nedá," upozornil Pavel.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel NATO Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy