Rusko představuje nebezpečí, přiznal generál Pavel. Promluvil i o uprchlické krizi

Reportáž – Dne 16. června se v Mramorovém sále pražského Paláce Lucerna konala diskuze s bývalým náčelníkem generálního štábu a předsedou vojenského výboru NATO generálem Petrem Pavlem, kterou organizovala Iniciativa pro evropské hodnoty.

Hrozby pro naši společnost

Generál Pavel v rámci diskuze za dvě největší hrozby, které v současnosti ohrožují naši společnost, označil politiku Ruska a hrozbu extremismu a teroru.

Rusko dle jeho slov „udělalo z vojenského elementu národní moci ten hlavní nástroj, který neslouží jen na podporu politických cílů, ale tyto cíle prosazuje a v praxi vykonává." Takový je podle něj i přístup Ruska vůči mezinárodnímu společenství a alianci.

Hrozba extremismu, terorismu a nestability pak podle něj vzniká především na jih od našich hranic a je s tím spojena i bezprecedentní vlna uprchlíků, které Evropa čelí. Podotkl, že tímto se mimo jiné také bude zabývat nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Následně ale varoval, že určitým způsobem představujeme pro sebe hrozbu i my sami, jelikož se necháváme ukonejšit zdánlivou bezpečností. „Říkáme si například, že Rusko je třeba hrozbou jen potenciální, že zas tak špatně se nechová, abychom museli něco dělat; cítíme se uchlácholeni tím, že muslimská menšina v naší zemi je příliš malá a zatím umírněná, takže se nás útoky zatím netýkají."

Bezpečnost je třeba bránit

Upozornil, že naší bezpečnosti nepřikládáme dostatečnou prioritu. „Přitom radikální islamisté nás chtějí vymazat z mapy, nebo donutit konvertovat, zatímco Rusko má snahu změnit svět k obrazu svému," varoval s tím, že podobné tvrzení se vztahuje také na Čínu a další země.

Generál také kritizoval nízké výdaje na obranu, které „významně zaostávají za růstem DPH. Pokud cítíme hrozbu, mělo by se to tu odrazit. To platí nejen pro Českou republiku, ale pro celou řadu dalších států," varoval.

V souvislosti s tím také zdůraznil, že státy v rámci aliance musí být ochotny finančně i jinak přispívat i na řešení problémů, které se jich bezprostředně netýkají.

Popřel, že by se NATO chystalo na nějaký větší zásah v rámci kteréhokoliv z těchto problémů – důležitější jsou podle něj umírněnější a úspornější řešení, která jsou dlouhodobě udržitelná.

Ohledně vztahů s Ruskem a Čínou dále poznamenal, že sám byl přítomen jednání se zástupci obou stran a je tak seznámen s plánem, kterým by chtěli NATO nahradit. Tím by mělo být rozdělení území mezi několik největších zemí, které by následně nijak neohrožovaly svou suverenitu, což by ale dle jeho slov znamenalo systém, který by vyhovoval pouze pár státům, zatímco zbytek by trpěl.

Kdo může za uprchlickou krizi?

Ačkoliv generál Pavel uznal, že uprchlickou krizi mnoho sil zneužívá, nejsou podle něj důkazy, že by „byla nástrojem uměle zkonstruovaným". Její vznik zapříčinila celá řada faktorů, jejichž souběh tuto situaci vyvolal.

Bezesporu se ale podle něj tato situace hodí Rusku, některým islámským zemím a „je zcela jistě výhodná pro organizovaný zločin – ilegální migrace je především výnosný byznys," uvedl a podotkl, že výnosy z pašování lidí převyšují výdělek například z pašování drog.

Naprosto pak popřel, že by se uprchlická krize mohla hodit Spojeným státům, jak někteří naznačují. Zdůraznil, že pro Spojené státy je důležitý stabilní svět a Evropa, se kterou mohou obchodovat. Naopak kritizoval, že Evropa si zvykla brát Spojené státy jako samozřejmost, a to až do takové míry, že se na nich stala závislou.

Kdyby proto mělo dojít k rozpuštění NATO, jak například v rámci své prezidentské kampaně naznačil republikán Donald Trump, USA by tím nijak neutrpěly, ale pro Evropu by to byla katastrofa. „Bez USA se v současné době Evropa ubránit nedá," upozornil Pavel.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel NATO Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy