Zapomeňte na islám, Evropě hrozí větší nebezpečí, varují odborníci

Londýn – Evropa se kvůli dění posledních měsíců obává možných teroristických útoků islámských radikálů. Po útocích v Paříži a Bruselu a výhrůžkách týkajících se útoku na fotbalové EURO, které právě probíhá ve Francii, došlo k masivnímu navýšení bezpečnostních opatření. Ale jak ukazuje nově zveřejněná studie, Evropa by se spíše měla obávat jiných věcí.

Nová studie předního britského think-tanku naznačuje, že bezpečnostní složky nevěnují dostatek pozornosti hrozbě pravicového násilí v Evropě. Studie zveřejněná tento týden organizací Royal United Services Institute (RUSI) se sídlem v Londýně, o které informuje list Washington Post a která je zaměřena na bezpečnostní otázky, mapuje dekádu a půl teroristických útoků, které spáchali „osamělí vlci" po celém kontinentu.

Podle dat z let 2000 až 2014 „pravicové útoky způsobily 260 zranění a 94 smrtelných úrazů, zatímco při nábožensky motivovaných útocích zemřelo šestnáct lidí a 65 bylo zraněno." V tomto období je zmapováno 98 osamělých pachatelů teroristických útoků, „kteří podnikli 72 útoků s různou působností a dopadem."

Nejvýrazněji v grafech vyčnívá rok 2011, kdy při útoku krajně pravicového norského extremisty Anderse Behringa Breivika zemřelo 77 lidí.

Tento výklad samozřejmě, není faktorem při řádění ozbrojenců napojených na islamistické organizace jako jsou Islámský stát a al-Káida, kteří prováděli smrtící útoky hned v několika evropských metropolích. RUSI uznává, že právě tyto útoky a hrozby jsou hlavní náplní evropských bezpečnostních činitelů. Organizace ale zároveň trvá na tom, že je třeba brát na vědomí i další hrozby.

„Média a následně také pozornost veřejnosti jsou z velké části zaměřeny na násilné islamistické extremisty, zatímco opomíjí činy způsobené jedinci," uvádí se ve zprávě s tím, že „pravicoví extremisté představují podstatný aspekt hrozeb páchaných vlky samotáři, a proto nesmí být přehlíženi."

Pravicové extremisty je podle materiálu těžší sledovat a monitorovat – na rozdíl od těch islamistických. U nich je totiž podle studie pravděpodobné, že se prozradí a že je přátelé nebo rodina díky různým náznakům odhalí.

Související

Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Terorismus Anders Breivik Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 31 minutami

před 40 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 5 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Aktualizováno včera

10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy