Španělsko se po volbách zase hádá. Padají ostrá slova, sestavit koalici bude problém

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy, jehož lidovci zvítězili v nedělních parlamentních volbách, dnes zahájil jednání o povolební koalici. Rajoy vyšel z předčasných voleb silnější, když jeho strana získala o 14 poslaneckých křesel více než v prosinci. Přesto budou podle dnešních prohlášení lídrů dalších stran koaliční jednání obtížná. Rajoye odmítají podpořit jak druzí nejsilnější socialisté, tak i ideově bližší liberální strana Ciudadanos.

"Nárokujeme si právo vládnout pro všechny Španěly, i pro ty, co nás nevolili," uvedl Rajoy, který v neděli již potřetí za sebou vyhrál parlamentní volby. Ale zatímco v roce 2011 získal absolutní většinu a sám mohl sestavit vládu, v prosinci, ani v neděli na potřebných 176 křesel ve 350 členném Kongresu poslanců nedosáhl. "Doufám, že během měsíce budou na stole základní obrysy dohody. Byl by nesmysl ztrácet čas dalších několik měsíců," řekl premiér rozhlasové stanici Cope.

V nynějších volbách získali lidovci 33 procent hlasů a obsadí tak 137 poslaneckých křesel, v prosinci přitom dostali jen 28,7 procenta hlasů, což jim stačilo na 123 mandátů. Spojit by se mohli podle deníku El País s centristickou stranou Ciudadanos, s níž by měli dohromady ale stejně jen 169 křesel.

Albert Rivera, šéf strany Ciudadanos, která v neděli získala 13 procent hlasů, a tedy 32 poslanců, zůstává optimistický, i když oproti prosincovým volbám jeho strana osm křesel ztratila. Již v noci oznámil, že je připraven jednat o vládní koalici. Během dneška však stanovil jednu zásadní podmínku, která jeho vyjednávací potenciál výrazně snížila: nepodpoří žádnou vládu, v jejímž čele by jako dosud stál Rajoy. "Pokud by všechno mělo zůstat při starém, se stejným premiérem, půjdeme do opozice. Jestli někdo chce počítat s voliči Ciudadanos, musí vědět, že chceme změnu," řekl listu El País.

Lidovci tak zřejmě budou muset hledat další podporu, a to buď u nacionalistických stran, nebo u socialistů. Šéf socialistické strany Pedro Sánchez se přitom stavěl v posledním půlroce, v němž se neúspěšně pokoušel o získání důvěry poslanců jako králem navržený premiér, k velké koalici odmítavě. Také dnes mluvčí lidovců Antonio Hernando vyloučil, že by strana podpořila Rajoye jako premiéra, ať přímo, nebo svou nepřítomností při parlamentním hlasování. "Pokud chce Rajoy jednat, ať tak učiní se svými ideologickými souputníky," doporučil šéfovi lidovců obrátit se nejprve na pravicové strany.

Sánchez, jehož socialisté obsadí v novém parlamentu 85 křesel (o pět méně než v předchozím parlamentu), se po zveřejnění výsledků opřel do lídra radikální levice Pabla Iglesiase. "Měl možnost hlasovat pro progresivní vládu a ukončit vládu Rajoye, ale nesnášenlivost a stavění osobních zájmů nad zájem obecný umožnily vylepšení výsledku lidovců," uvedl Sánchez.

Ani Iglesias není s výsledky nedělních voleb spokojen, neboť předvolební průzkumy předvídaly pro jeho koalici s komunistickou Sjednocenou levicí (IU) druhé místo. Nakonec skončila koalice Unidos Podemos se 71 křesly třetí, stejně jako v prosinci.

Iglesias, který stranu Podemos založil teprve před dvěma lety, ukončil povolební mítink v Madridu provoláním "Hasta la victoria siempre" (Až ke konečnému vítězství), které si vypůjčil z historie od postavy kubánské revoluce Ernesta Che Guevary, a zpěvem Internacionály.

Vládní lidovci v neděli zvítězili také ve volbách do Senátu, kde si polepšili o šest křesel (ze 124 na 130).

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Mariano Rajoy Podemos (Můžeme - španělská levicová strana)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy