Výsledky referenda máme, co dál? Cameronova odpověď: Hodně štěstí, Borisi

Londýn – Vítězství brexitu v britském referendum vyvolalo celou řadu reakcí. Jendou z nejsledovanějších byla reakce britského premiéra Davida Camerona, který si přál zůstat v EU. Podle bruselského serveru Politico se Cameron po své rezignaci rozhodl od problému distancovat.

Britská krize

Velká Británie se zmítá v krizi. Cena měny padá, politici se vzájemně obviňují, premiér oznámil rezignaci. Ačkoliv Cameron slíbil, že „uklidní loď" a zůstane v úřadu do podzimu, situace se nijak nelepší. „Kdo tomu velí? Co se stane dál? Nikdo neví," podotýká server.

2. září by měl být vybrán nový premiér, který by mohl zemi dovést k předčasným volbám, ale to je stejně nejisté jako datum, kdy Británie oficiálně požádá o odchod z EU. Ale do té doby zůstává kapitánem této lodi David Cameron.

„Podle toho, komu věříte, je status migrantů v Británii posvátný, nebo znepokojivě nejistý. Setrvání na jednotném trhu je buď politicky nemožné, nebo absolutní prioritou. K mání je také volný pohyb osob – mohla by nějaká dohoda, která by umožňovala volný přístup k britskému trhu práce, být přijatelná? To záleží na tom, kdo bude premiér a jestli vyzve k volbám," podotýká server.

Pro Camerona je situace jasná

„A premiér měl v pondělí v House of Commons (dolní komora britského parlamentu) na všechny tyto otázky jedinou odpověď: To není můj problém. Opakovaně uvedl, že to, co se bude dít dál, je ‚práce pro příští vládu'. Jinými slovy: Hodně štěstí, Borisi," uvádí dále server.

Cameron také reagoval na otázku ohledně údajných 350 milionů liber týdně, které by země měla ušetřit vystoupením z EU. „Můj nástupce bude muset vysvětlit, kam tyto peníze půjdou," uvedl.

Psali jsme: Británie se musí opět sjednotit, politici nemohou měnit vůli lidu, říká Cameron
 

Zdůraznil ale, že druhé referendum se v žádném případě konat nebude. „Tato sněmovna by neměla blokovat vůli britského lidu opustit Evropskou unii," sdělil poslancům. Jeho mluvčí to ale definoval ještě jasněji: „To v žádném případě není na stole."

Pokračovat ve vedení Británie mimo Evropskou unii se podle premiéra zavázala také vláda. „Členové kabinetu jsou jednotní v tom, že musíme vyslyšet přání země opustit Evropskou unii," sdělil poslancům. Podle serveru ale situace ani zdaleka není tak růžová.

Co bude dál?

Poslanci se podle něj zásadně liší v názorech na to, jak by měl pokračovat další vztah s Evropskou unií, jak by měly být nastaveny podmínky a o které věci by Velká Británie měla prioritně usilovat. Někteří například požadují veškeré výhody, které Británie v EU měla, bez toho, aby země musela EU i nadále platit. Jiní chtějí, aby parlament ignoroval referendum a Británie v EU zůstala.

Podle serveru se neshodnou ani na tom, kdo a za jakých podmínek bude vztahy s EU vyjednávat. Ze strany UKIP například zní žádosti na to, aby byli k jednání vyzváni přední představitelé kampaně za brexit. Cameron to ale odmítl s tím, že o přesné podobě bude rozhodovat příští vláda.

Ve hře je také možné odtržení Skotska od Velké Británie, ke kterému by mohlo dojít už v roce 2019. „Ale tou dobou tu už Cameron nebude. Bude to problém někoho jiného," oddává server.

Související

Více souvisejících

David Cameron Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy