Kdo nahradí Camerona? Možná žena, která jde uprchlíkům po krku. Přehled kandidátů

Londýn - Britský premiér David Cameron krátce po oznámení výsledků referenda o brexitu ohlásil svou rezignaci. Kdo ho ve funkci nahradí? Dosavadní favorit Boris Johnson to nebude. Přehled kandidátů.

Liam Fox (54)

Bývalý ministr obrany, kterým byl od května 2010 do října 2011. Z funkce odstoupil kvůli podezření, že zneužil svůj úřad, když dovolil svému příteli, aby byl přítomen oficiálním schůzkám včetně zahraničních.

V letech 2003 až 2005 byl předsedou Konzervativců a v roce 2005 byl Cameronovým rivalem v souboji o vedení Konzervativní strany. Již tehdy hovořil o tom, že by Británie měla odejít z EU. S Cameronem neměl podle britských médií vždy nejlepší vztahy. Patří k pravicovému křídlu konzervativců a bývá považován za "jestřába". Byl jedním z vůdců kampaně pro brexit, ocenil, že Británie se nyní rozhodla "změnit kurz svých dějin".

Narodil se 22. září 1961 ve Skotsku. V roce 1983 vystudoval lékařskou fakultu v Glasgowě. Po studiích nějaký čas provozoval praxi praktického lékaře. V roce 1992 byl zvolen do parlamentu.

Theresa Mayová (59)

Od května 2010 je ministryní vnitra, ve funkci zůstala i po loňských volbách. Hned první měsíc ve funkci prošla po střelbě v hrabství Cumbria, při které zahynulo 13 lidí, první vážnou zatěžkávací zkouškou. V srpnu 2011 musela čelit nejhoršímu pouličnímu násilí od osmdesátých let v Londýně a v uplynulých letech se musela potýkat převážně s migrační krizí. Na jednáních vždy hájila politiku své vlády, která byla proti rozdělení uprchlíků do zemí unie podle kvót. Kritiku unijních představitelů loni vyvolaly její výroky o tom, že běženci zachycení na moři by měli být vraceni zpět i proti své vůli. Byla pro členství v EU, ale držela se stranou kampaně.

Narodila se 1. října 1956 ve městě Eastbourne v hrabství Východní Sussex na jihovýchodě Anglie. Na jedné z kolejí Oxfordu vystudovala geografii a v 70. a 80. letech pracovala ve finančnictví, například v centrální bance. V letech 1986 až 1994 byla členkou městské rady v jednom z londýnských obvodů.

V roce 1997 byla zvolena do parlamentu, v letech 2002 až 2003 byla jako první žena v historii předsedkyní Konzervativní strany. Od roku 2012 byla již jen ministryní vnitra. Při nástupu do funkce jí britský tisk častoval přívlastky jako vyrovnaná nebo bystrá.

Zdroj: YouTube

Michael Gove (48)

Od loňského května je ministrem spravedlnosti. Byl jedním z vůdců kampaně za odchod Británie z EU, jako jeden z hlavních důvodů pro vystoupení uváděl nekontrolovanou imigraci. V jednom z rozhovorů, které poskytl před referendem, přirovnal ekonomické experty varující před negativními důsledky brexitu k nacistickým propagandistům, kteří ve 30. letech použili 100 německých vědců, aby tvrdili, že se Albert Einstein mýlí. "Když kampaň Leave (odejít) přirovnává nezávislé odborníky a ekonomy k sympatizantům nacistů, tak myslím, že to přehnali," řekl Cameron.

Gove ale podepsal dopis více než 80 britských euroskeptických poslanců, kteří Camerona vyzvali, aby bez ohledu na výsledek referenda zůstal ve funkci. "Je mnoho lidí, kteří by to mohli dělat. Se mnou nepočítejte," prohlásil Gove před referendem v reakci na spekulace o tom, že by mohl Camerona nahradit v čele vlády.

Andrea Leadsomová (53)

Bývalá tajemnice na ministerstvu financí je od loňského května náměstkyní ministryně energetiky a klimatických změn. Od roku 2010 je poslankyní.

Patřila do tábora zastánců brexitu. "Toto rozhodnutí jsem neudělala rychle ani snadno, protože jsem mnoho let prosazovala reformu uvnitř Evropy," řekla například.

Stephen Crabb (43)

Od letošního března je ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu, předtím byl od července 2014 ministrem pro záležitosti Walesu. Crabb se narodil ve skotském Inverness, když mu bylo osm, odešel s matkou od násilnického otce a se dvěma bratry vyrůstali v obecním bytě ve Walesu. Přežívali jen díky podpoře známých a církve.

S červeným diplomem vystudoval politologii na Bristolské univerzitě a má titul MBA z Londýnské obchodní školy. Kdysi údajně pracoval jako dělník v newportských docích a přespával ve stanu. Právě jeho původ a životní osudy jsou jedním z důvodů, proč je Crabb dlouhodobým favoritem na nejvyšší pozici.

Po studiích vstoupil ke konzervativcům. V rámci strany se angažoval v otázkách lidských práv a v pomoci trpícím v zemích jako je Barma, Rwanda nebo Sierra Leone. V roce 2005 byl zvolen do parlamentu a svou pozici uhájil s přehledem i v následujících volbách. V roce 2012 se začal věnovat na jedné z nižších vládních pozic záležitostem Walesu a v roce 2014 se stal ministrem pro záležitosti Walesu. Byl pro setrvání v unii, ale požaduje reformu obchodní politiky a deregulaci v určitých oblastech.

Milovník rugby, jehož poznávacím znamením je pochroumaný nos právě z jednoho ze zápasů.

Související

Více souvisejících

Velká Británie David Cameron Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 2 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy