Proč Češi nechtějí uprchlíky? Schwarzenberg nabídl vysvětlení. A brexit je prý katastrofa

Vídeň - Za politickou katastrofu považuje bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nadcházející odchod Británie z Evropské unie. V rozhovoru poskytnutém rakouskému listu Die Presse am Sonntag varoval rovněž před Ruskem, které se podle něj může stát evropským hegemonem. Nechuť Čechů přijímat uprchlíky podle exministra souvisí také s absencí moře. V rozhovoru Schwarzenberg rovněž kritizoval rakouské politiky: například ministr zahraničí Sebastian Kern podle něj propadá populismu.

Bez Spojeného království bude na Evropskou unii "smutný pohled", uvedl Schwazenberg s tím, že to samé bude platit i naopak. EU bude chybět "anglické myšlení", které podle něj spočívá mimo jiné v "potěšení z protikladného názoru". "Evropa, kterou bude - ošklivě řečeno - určovat francouzský centralismus, který se bude provádět s německou pečlivostí, mě naplňuje hrůzou," řekl bývalý šéf české diplomacie.

Nechuť velké části obyvatel Česka přijímat uprchlíky podle Schwarzenberga souvisí mimo jiné s tím, že Češi žijí ve vnitrozemí. "Portugalsko a Česko mají zhruba stejný počet obyvatel. Ale v době, kdy se Portugalci plavili až do Perského zálivu, do Angoly, Mosambiku, Brazílie a Indie, čeští kupci se dostali nejdál do Norimberku, a když byli odvážní, tak do Benátek. To zanechalo následky. A komunistická doba nás znovu zcela uzavřela," uvedl.

Zlaté časy jsou podle Schwarzenberga v Evropě dávno pryč. Kontinent sice podle něj nečeká velká válka, "k menším konfliktům v rámci jednotlivých států ale docházet bude". Současní evropští politici jsou ve srovnání s Winstonem Churchillem, Konradem Adenauerem či Charlesem de Gaullem jaksi "nudnější". Důvodem je mimo jiné to, že nadaní lidé v posledních desetiletích směřovali spíše do byznysu než do politiky, míní exministr.

Psali jsme:
Hofer prezidentem? Pro Rakousko by to bylo zlé, "auxit" je šílenství, kritizuje Schwarzenberg  

Evropské politiky Schwarzenberg kritizoval také kvůli nedostatečnému zájmu o konflikt na Ukrajině. "Pokud se Rusku podaří nějakým způsobem si Ukrajinu opět podrobit, pak bude jasné, kdo se stane v Evropě hegemonem 21. století," varoval.

Kritiku si od něj vysloužili také rakouský kancléř Christian Kern a jeho ministr zahraničí Sebastian Kurz, kteří nedávno požadovali ukončení přístupových jednání s Tureckem. Podle Schwarzenberga ale ani jeden z nich nesměřoval své výroky navenek, ale směrem "k domácímu voličstvu".

Také rakouští komentátoři už dříve v této souvislosti upozorňovali, že Kern a Kurz přitvrdili směrem k Turecku kvůli rostoucím preferencím pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Šéfovi rakouské diplomacie jeho bývalý český kolega v této souvislosti vyčetl dokonce "sklon k populismu".

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg Brexit uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy