Krach CETA: Belgie řekla "ne" obchodní dohodě EU s Kanadou

Brusel - Obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) zamrzla kvůli nesouhlasu parlamentu ve Valonsku. Stávající situaci musí vyřešit především belgická strana, řekl dnes mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Belgický premiér Charles Michel později oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže CETA podepsat.

Valonský premiér Paul Magnette dnes odpoledne při příchodu na jednání s dalšími belgickými představiteli potvrdil, že odmítavá pozice frankofonní části Belgie se stále nezměnila.

"Bylo učiněno absolutní maximum pro to, aby se všechny obavy valonských poslanců rozptýlily a byla velká snaha s nimi přímo komunikovat," řekl dnes agenturám ČTK a TASR místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Připomněl, že s regionální valonskou samosprávou vyjednávali zástupci komise, ústřední belgické vlády i kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. Ta v pátek po krachu svých rozhovorů prohlásila, že podle jejího názoru EU není v situaci, kdy by dohodu mohla uzavřít.

O víkendu proto dostala Belgie čas do dnešního večera, aby věc vyřešila a vyjasnilo se, zda bude možné ve čtvrtek schůzku s kanadským premiérem Justinem Trudeauem v Bruselu zorganizovat. Předseda valonského parlamentu André Antoine dnes dopoledne reagoval prohlášením, že "ultimáta není možné respektovat" a Valonsko žádá transparentnost a respektování demokratických pravidel.

"V této chvíli máme pocit, že je důležité, aby s řešením přišli naši belgičtí partneři," prohlásil dnes mluvčí komise Schinas.

"Žádali po nás, abychom dnes dali jasnou odpověď. Jasná odpověď zní v této chvíli 'ne'," citovala později Michela agentura AFP. Kromě Valonska mají vůči CETA své výhrady také dva další belgické regiony.

Po Michelově oznámení není zatím jasný osud na čtvrtek plánovaného summitu EU-Kanada. Na něm měla být šest let vyjednávaná obchodní dohoda podepsána. Kanadská strana už dala najevo, že bez podpisu dokumentu, se kterým souhlasí všechny ostatní země unie, nemá konání schůzky velký smysl.

Související

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Více souvisejících

CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) EU (Evropská unie) Belgie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy