Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Ode dne brexitu, tedy od 31. ledna letošního roku, běží tzv. přechodné období, v průběhu kterého by mělo dojít k vyjednání komplexní dohody o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Vyjednávání se budou týkat řady oblastí společného zájmu, v první řadě se bude jednat právě o obchod, nebo spolupráci v oblasti životního prostředí, školství apod. 

Britský premiér Boris Johnson však již delší dobu upozorňuje za skutečnost, že nehodlá přechodné období stanovené po brexitu prodlužovat. Obchodní a další dohody by tak měly být dojednány do konce letošního roku. Unijní státníci se však téměř jednohlasně shodují, že bude potřeba přechodné období prodloužit.

Ani Johnsonův francouzský protějšek nepovažuje dodržení termínu 31. prosince 2020 za reálné pro uzavření takto zásadní a rozsáhlé smlouvy. Emmanuel Macron je navíc skeptický i ohledně samotného vyjednávání s Brity, prohlásil, že negociace s britskou stranou budou zajisté "velice napjaté." Citlivým bodem jednání by mohl být především rybolov, který si budou Britové zcela jistě bránit. 

Otázkou nadále také zůstává, jaké podoby budoucí obchodní dohody mezi EU a Británií nabudou. Nejčastěji zmiňovanou alternativou, která by přicházela v úvahu, je dohoda tzv. kanadského typu, která by se podobala CETA dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Dohoda CETA se však vyjednávala několik let a Johnson by svoji dohodu chtěl mít uzavřenou do desíti měsíců. Takto těsně ohraničený časový rámec se jen stěží podaří dodržet. Druhou, avšak o něco méně zmiňovanou možností je dohoda australského typu.

Skeptické komentáře ze strany francouzského prezidenta přichází v okamžik, kdy se očekává zveřejnění oficiální britské vyjednávací pozice. Podle informací britského serveru BBC by mělo k dojednání britského vyjednávacího mandátu dojít v těchto dnech, pozice by pak měla být oficiálně podepsána v úterý a zveřejněna o dva dny později, a to jak v britském parlamentu tak online. 

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Velká Británie CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy