Od čtvrtka začíná platit smlouva CETA, v obchodu mezi EU a Kanadou padnou celní bariéry

Brusel - Rozsáhlá hospodářská a obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou označovaná jako CETA začíná od čtvrtka platit, i když jen v prozatímním režimu.

Ročně by CETA měla pro evropské firmy například představovat 590 milionů eur (skoro 16 miliard Kč) úspor na zrušených celních poplatcích. Zatím bude fungovat v provizorním režimu, plně začne platit poté, co ji ratifikují všechny členské státy unie a europarlament.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová považuje prozatímní uplatňování dohody za pozitivní signál pro světovou ekonomiku. „CETA je moderní a progresivní dohoda, která klade důraz na náš závazek volného a spravedlivého obchodu," poznamenala. Smlouva podle ní pomáhá určovat podobu pravidel, kterými se řídí světový obchod, ale také výrazně posílí vztahy s Kanadou.

Brusel se snaží převzít vůdčí roli při utváření podoby světového obchodu od nástupu americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která má výrazné protekcionistické sklony a není podobným smlouvám o volném obchodu příliš nakloněna. U ledu jsou nyní vyjednávání s USA o smlouvě TTIP.

EU místo toho dokončila jednání o CETA s Kanadou a soustředí se na podobné smlouvy s Japonskem a dalšími státy. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno v europarlamentu navrhl ještě letos začít jednat o podobných dohodách s Austrálií a Novým Zélandem.

Smlouva CETA byla po několika letech jednání s dramatickým závěrem, kdy chvíli odmítal souhlasit jeden z belgických regionů, podepsána loni na konci října. Ruší cla na 98 procent produktů, se kterými se mezi Kanadou a unií obchoduje.

Po plném vstupu dohody v platnost bude nynější arbitrážní mechanismus řešení sporů mezi investorem a státem nahrazen zdokonaleným systémem soudů pro investice.

Smlouva chrání citlivá odvětví, připomněla dnes Evropská komise. Unie podle ní „"v omezeném rozsahu a vyváženým způsobem" otevřela trh kanadské zemědělské konkurenci a zajistila lepší přístup pro evropské potravinářské výrobky do Kanady. Jde například o sýry, víno, alkohol, ovoce a zeleninu i zpracované produkty, smlouva také zaručuje ochranu 143 vysoce kvalitních regionálních potravin a nápojů z Evropy. Na unijním trhu bude možné nabízet jen zboží a služby, které jsou v souladu s unijními právními předpisy.

Související

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Více souvisejících

CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) EU (Evropská unie) Kanada

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 35 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 43 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy