Ve Sněmovně se vyhrotil spor s komunisty: Kalousek běžel pro máslo, Herman to schytal za landsmanšaft

Praha - Dnešní debatu ve Sněmovně o obchodní dohodě mezi EU a Kanadou provázely spory. Diskuzi začal předseda KSČM Vojtěch Filip. Jeho slova pobouřila ministra financí Ivana Pilného (ANO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Politici se nakonec dostali až k frontám na banány a máslo.

Filipovi vadí dohoda CETA hlavně proto, že podle něho nedosahuje standardů pro ochranu spotřebitele, které v Česku platí od roku 1992. Česko podle šéfa komunistů uzavře smlouvu, která je s těmito standardy v rozporu a která nenaplňuje žádný ze standardů, na který byli občané zvyklí. "Četli jste tu smlouvu? Je vám jasné, co v ní je?" ptal se Filip poslanců. Dohodu nazval kšeftem, který ponižuje občany a odebírá jim právo na zdravé potraviny.

Na Filipa reagoval Pilný. Podle něj nemá smysl opakovat logické důvody, proč je tato smlouva výhodná pro české firmy, podnikatele i celou ČR, protože ve Sněmovně je menšina, která tyto argumenty neposlouchá. Pilný uvedl, že kdyby nebyla poslanecká imunita, některé věci, které Filip řekl, by mohly zajímat orgány činné v trestním řízení.

Ministr Herman o Filipově projevu řekl, že poslanci vyslechli klasickou protizápadní propagandu předsedy komunistické strany, která mohla být naplněním politického školení mužstva před 35 lety. Filipovi vyčetl, že mluví o suverenitě ČR, a vyčetl mu takzvaný zvací dopis z roku 1968, který sloužil jako záminka pro tehdejší okupaci vojsky Varšavské smlouvy.

Na Hermana reagoval například předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Řekl mimo jiné, že komunisté nejsou ti, kteří dráždí hada bosou nohou kontakty se sudetskými Němci. Poslanec KSČM Stanislav Mackovík Hermanovi vzkázal, že toto není schůze sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Rozprava se pak stočila například k otázce dostatku banánů nebo másla na pultech. Ivan Gabal (KDU-ČSL) poznamenal, že Česko se nyní pohybuje v klubu zemí na velmi slušné úrovni, kde "nikdo nemusí chodit na 1. máje na Letnou, aby viděl banány". Komunisté na to reagovali argumenty, že nyní občané stojí fronty na drahé máslo.

Na to reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Vyběhl jsem ven a v prvním kvelbu, na mou duši, bez jakéhokoli čekání, byl jsem první na řadě, jsem bez problémů koupil máslo. Pane předsedo (Kováčiku), prostřednictvím pana předsedajícího, až si budou zase soudružky stěžovat, že stály frontu, ať přijmou dar od Kalouska, to jim bude jistě obzvlášť chutnat," informoval od řečnického pultu a daroval Kováčikovi zakoupené máslo.

Související

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Více souvisejících

CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) Poslanecká sněmovna Vojtěch Filip (KSČM) Ivan Pilný Daniel Herman Miroslav Kalousek Pavel Kováčik Ivan Gabal

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy