Útok na Junckera: Castro že byl hrdina? Tak se podívejte...

Brusel - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po smrti kubánského diktátora Fidela Castra uvedl, že svět ztratil muže, který byl pro mnohé hrdinou. S tímto tvrzením ale řada lidí nesouhlasí a nebojí se ozvat.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský přiznává, že v posledních měsících se stále více ukazuje, že EU neumí prodat svoje úspěchy a chybí jí skuteční lídři, kteří by dokázali lidem jasně a srozumitelně vysvětlit jednotlivé kroky a pravomoci EU.

To se podle něj velmi zřetelně ukazuje i na "hloupostech", které se v ČR šíří a ve vzrůstající nedůvěře v tuto instituci. "Není ale divu, když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po smrti kubánského diktátora a vraha několika tisíc lidí Fidela Castra vyjadřuje soustrast s tím, že „svět ztratil muže, který byl pro mnohé hrdinou". (originál: With the death of Fidel Castro, the world has lost a man who was a hero for many), což je pro mě naprosto za hranou přijatelnosti toho, co jsem schopen od předsedy Evropské komise tolerovat. A proto se od tohoto vyjádření veřejně distancuji," píše Zdechovský v komentáři, který poskytl serveru EuroZprávy.cz.

Předseda Komise by se tak prý měl zamyslet nad tím, zda opravdu reprezentuje demokratické principy Evropské unie a je schopen odlišit hrdinu od diktátora. "Hitler, Stalin, Gottwald či Kaddáfí byly možná pro někoho hrdiny, ale neznám státníka demokratické země, který by je takto nazval. Doma nás učili, že o mrtvých jen dobře. Ale v případě lidí, kteří mohou za smrt mnoha jiných lidí, lze udělat výjimku," podotkl.

Když před 5 lety zemřel Kaddáfí, tehdejší předseda Komise José Manuel Barroso uvedl: Smrt Kaddáfího značí konec éry despotismu a represí, kvůli nimž lidé Libye trpěli až příliš dlouho. "Prostě o tyranech se žádná slova o hrdinech nepíší. Kuba není demokratických státem a bitím a zavíráním politických vězňů nikdy nebude," doplnil europoslanec.

Tento rok europarlament přijal mnoho usnesení a opatření, které lidem skutečně usnadní život, a podle europoslance ani nejzapřisáhlejší kritici EU nemohou říct, že je to jen drahá zbytečnost. Prosadilo se například vzájemné uznávání technických u aut, uznávání vysokoškolských diplomů, mezinárodních sňatků. Prostě věcí, které výrazně snižují byrokracii a občané se vyhnou placení značných administrativních poplatků.

"Ale i kdyby udělala Evropská unie sebevíce pozitivních věcí, těžko přesvědčí své odpůrce, pokud v jejím čele bude stát člověk vyjadřující respekt k diktátorům. Můžeme si stokrát říkat, že EU je o hodnotách. Ale jak se mohli mnozí z nás poučit na příkladu Brexitu, tak je především o lidech, kteří jí reprezentují a hájí její zájmy. A to bohužel v případě svého vyjádření ke smrti Fidela Castra předseda Komise rozhodně nečinil," uzavřel.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Jean-Claude Juncker Fidel Castro

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy