Server WikiLeaks zveřejnil nové dokumenty o spolupráci špionů Německa a USA

Berlín/Washington - Německá tajná služba BND aktivně spolupracovala s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Píše se to v dokumentech, které dnes zveřejnil server WikiLeaks. BND prý NSA pomáhala s výzvědnými aktivitami například proti rakouským politikům.

Odhalených 2420 nových dokumentů měl k dispozici německý parlamentní vyšetřovací výbor, který se špionáží NSA zabývá. Americká agentura podle dřívějších informací WikiLeaks odposlouchávala i kancléřku Angelu Merkelovou a německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. „Novinkou je, že německá tajná služba nejen sama používala špehovací zařízení NSA, ale léta přispívala k jeho programování," řekl agentuře DPA Alexander Sander ze Sdružení pro digitální společnost.

Tajné informace o objemu 90 gigabytů mají původ v různých federálních úřadech, včetně německé zahraniční rozvědky (BND), civilní kontrarozvědky (BfV) a Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI). „Mnohé dokumenty ukazují, jak si tajné služby nacházejí cesty k obcházení vlastních vlád," tvrdí doprovodné prohlášení WikiLeaks.

„Sbírka obsahuje dřívější dohody mezi BND a NSA a materiály o vnitřních procesech v BND, ale také novější detaily o úzké spolupráci obou rozvědek. Jeden dokument z BND například uvádí, že zaměstnanec BND bude mít za úkol používat a psát software pro XKeyscore, (což je) systém NSA pro prohledávání a analyzování dat shromážděných skrze hromadné sledování," stojí dále v prohlášení.

Jiný dokument BND podle WikiLeaks odhaluje, jak se německé rozvědka připravovala na sbírání interních informací o soukromých amerických firmách působících v bezpečnostním sektoru SRN.

Podle Der Spiegel přitom BND také sama vedla do roku 2013 vlastní rozsáhlou špionáž komunikace velvyslanectví spojenců z EU i USA. Rozvědka se podle německého týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle. BND podle médií odposlouchávala i někdejšího francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.
Zatčení Juliana Assangeho

Julian Assange nemá být vydán do USA, rozhodl britský soud

Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.

Více souvisejících

Wikileaks Německo NSA (The National Security Agency)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy