Volby v Rakousku vyhrál Van der Bellen. Populismus prohrál, shoduje se Evropa

Vídeň - V Rakousku skončily prezidentské volby. Poslední volební místnosti se zavřely v 17:00. Novým rakouským prezidentem bude zřejmě nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen. Evropští vládní politici se shodují, že Van der Bellenovo vítězství je rána pro populismus.

Novým rakouským prezidentem bude zřejmě nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen. Podle průběžných výsledků zveřejněných stanicí ORF vede s 53,3 procenty nad kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem, který zatím získal 46,7 procenta. Předseda krajně pravicové FPÖ Heinz-Christian Strache už volební porážku svého kandidáta uznal a Van der Bellenovi pogratuloval.

Hlasy jsou sečteny už v téměř 70 procentech volebních místností. Hlasy z korespondenčního hlasování se začnou počítat až v pondělí. Podle televizní stanice ORF je ale už nyní téměř jisté, že na náskoku Van der Bellena se nic nezmění.

Poměrně velký rozdíl v počtu hlasů, který voliči nakonec dali jednotlivým kandidátům, je překvapivý. Předvolební průzkumy do poslední chvíle předpovídaly velmi těsný souboj.

"Jsem nekonečně smutný, že to nevyšlo. Býval bych rád dával pozor na naše Rakousko," uvedl Hofer na facebooku. Svému rivalovi Van der Bellenovi pogratuloval a Rakušany vyzval, aby drželi pospolu a spolupracovali. Volební porážku svého kandidáta uznal už také předseda krajně pravicové FPÖ Heinz-Christian Strache. Ve vysílání ORF také vyloučil, že by se jeho strana znovu pokusila napadnout volby u ústavního soudu. Už před ním nezávislému kandidátovi poblahopřál i volební manažer FPÖ Herbert Kickl.

Van der Bellen v předvolební kampani zaujal vstřícný postoj k migraci a podpořil pokračování evropské integrace. Hofer naopak prosazoval omezení migrace i pravomocí Evropské unie.

Ministr vnitra Wolfgang Sobotka dnes uvedl, že jeho úřad nezaznamenal žádné nesrovnalosti během hlasování. "Díky bohu," dodal. Oficiálně dnes Sobotka žádné výsledky nevyhlásí. Už dříve uvedl, že předběžný výsledek oznámí až po sečtení korespondenčních hlasů, tedy nejdříve v pondělí večer. Nevyloučil, že oficiální výsledek vyhlásí dokonce až v úterý.

Na stranu kandidáta krajně pravicové FPÖ Hofera se dnes naopak postavila řada podobně smýšlejících politiků z celé Evropy. "Mnoho úspěchu" popřál Hoferovi například předseda nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, ve vítězství Hofera věří podle svého mluvčího také pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). Na twitteru Hofera podpořila také politička francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) a neteř předsedkyně strany Marion Maréchalová-Le Penová. "Máš podporu patriotů z celého světa," napsala v němčině.

V květnu byl po sečtení hlasů z volebních místností na prvním místě Hofer, po přičtení hlasů z korespondenčního hlasování ale nakonec zvítězil Van der Bellen. Počet lidí, kteří si vybrali korespondenční způsob hlasování, je tentokrát oproti květnu o 20 procent nižší.

Psali jsme: První reakce na volby: Evropě spadl kámen ze srdce, zní z Německa. Gratulují i čeští politici  

Ve Vídni panuje nervozita

Obyvatelé Vídně se dnes probudili do mrazivého, ale slunečného dne. Podle místních médií je to ale pro Rakousko také den "osudový", protože voliči rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude nezávislý kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander Van der Bellen nebo člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. Pro řadu voličů, které oslovila ČTK, jde dnes o mnohem více, než o výběr kandidáta pravice nebo levice. Jde o rozhodnutí o dalším směřování země, o volbu mezi demokracií a populismem.

Rakušané letos volí prezidenta už potřetí, z prvního kola voleb postoupili právě Van der Bellen a Hofer, květnové druhé kolo ale kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud. Původní termín opakovaných voleb se pak navíc musel z 2. října kvůli problémům s obálkami na korespondenční volbu přesunout na druhou adventní neděli.

Rakouské úřady se nyní snaží, aby vše proběhlo tak, jak má. Nervozita je proto značná. "Nemůžeme si tentokrát dovolit žádné chyby," říká předseda volební komise, která dohlíží na průběh hlasování v budově úřadu okrsku Josefstadt. "Vy jste chtěl uvnitř filmovat? Jdeme vám říct, že se to nesmí, musel byste mít zvláštní povolení," říká skupina čtyř úředníků s deskami plnými dokumentů, kteří dohlíží na dění kolem volební místnosti. Nechtějí nic ponechat náhodě. Ani oni nechtějí riskovat, že by neúspěšný kandidát prezidentskou volbu opět napadl u soudu.

"Jsem hrozně naštvaná kvůli tomu, kolik za to vyhodili peněz," říká pětasedmdesátiletá paní Luise před volební místností v okrajové vídeňské čtvrti Simmering. V květnovém zrušeném hlasování tady jako v jediném z 23 okrsků rakouské metropole zvítězil kandidát FPÖ. Také paní Luise mu dala tentokrát svůj hlas. "Můj syn pracuje jako kuchař a dokonce i jeho kolegové, co jsou původně cizinci, budou hlasovat pro Hofera, aby nepřišli další (migranti) a nesebrali jim práci," dodává.

Téma migrace sehrálo v téměř roční předvolební kampani velkou roli. Heinz-Christian Strache, předseda krajně pravicové FPÖ, za niž kandiduje Norbert Hofer, dokonce řekl, že kvůli přílivu migrantů do země Rakousku hrozí občanská válka podobná té, jaká se v zemi odehrála ve třicátých letech minulého století.

Související

Více souvisejících

Rakousko Alexander Van der Bellen Norbert Hofer

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 59 minutami

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy