Laureáti Nobelových cen přijeli do Oslo a Stockholmu, chyběl jen Bob Dylan

Oslo/Stockholm - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dnes v norské metropoli Oslu převzal Nobelovu cenu za mír. Tu dostal 7. října za odhodlané úsilí dovést do konce přes 50 let trvající občanskou válku, která si vyžádala životy nejméně 220 tisíc Kolumbijců. Později odpoledne ve švédském hlavním městě Stockholmu převzali letošní Nobelovy ceny laureáti za lékařství, chemii, fyziku a ekonomii.

Santos dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Ocenění by podle Nobelova výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu. Výbor také uvedl, že pocta je vzdávána v neposlední řadě také zástupcům nesčetných obětí občanské války.

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která nyní v každé kategorii činí celkem osm milionů švédských korun (22,3 milionu Kč). Santos již oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

Ve Stockholmu pak předal další Nobelovy ceny švédský král Carl XVI. Gustaf. Ocenění za fyziologii a lékařství od něj dostal Japonec Jošinori Ósumi, který přispěl k lepšímu pochopení rakoviny, Parkinsonovy choroby či cukrovky. Cenu za ekonomii si odnesli Oliver Hart a Bengt Holmström, kteří obohatili teorii kontraktu, jež vysvětluje, jak a proč jednotlivci i firmy vstupují do vzájemných smluvních vztahů.

Nobelovu cenu za fyziku získali letos tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích. Cenu za chemii dostali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.

Hudebník a čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan se slavnostního předávání cen osobně nezúčastnil, připravil ale řeč, kterou za něj přečetl člen Švédské akademie Horace Engdahl.

Související

Ilustrační foto

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního partnera

Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním partnerem Severoatlantické aliance. S odvoláním na oznámení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o tom v sobotu informoval server BBC Mundo. Prezident, o jehož nástupci právě dnes hlasují Kolumbijci ve volbách, také uvedl, že Kolumbie je od pátku členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Více souvisejících

Juan Manuel Santos nobelova cena norsko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 51 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy