Laureáti Nobelových cen přijeli do Oslo a Stockholmu, chyběl jen Bob Dylan

Oslo/Stockholm - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dnes v norské metropoli Oslu převzal Nobelovu cenu za mír. Tu dostal 7. října za odhodlané úsilí dovést do konce přes 50 let trvající občanskou válku, která si vyžádala životy nejméně 220 tisíc Kolumbijců. Později odpoledne ve švédském hlavním městě Stockholmu převzali letošní Nobelovy ceny laureáti za lékařství, chemii, fyziku a ekonomii.

Santos dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Ocenění by podle Nobelova výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu. Výbor také uvedl, že pocta je vzdávána v neposlední řadě také zástupcům nesčetných obětí občanské války.

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která nyní v každé kategorii činí celkem osm milionů švédských korun (22,3 milionu Kč). Santos již oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

Ve Stockholmu pak předal další Nobelovy ceny švédský král Carl XVI. Gustaf. Ocenění za fyziologii a lékařství od něj dostal Japonec Jošinori Ósumi, který přispěl k lepšímu pochopení rakoviny, Parkinsonovy choroby či cukrovky. Cenu za ekonomii si odnesli Oliver Hart a Bengt Holmström, kteří obohatili teorii kontraktu, jež vysvětluje, jak a proč jednotlivci i firmy vstupují do vzájemných smluvních vztahů.

Nobelovu cenu za fyziku získali letos tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích. Cenu za chemii dostali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.

Hudebník a čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan se slavnostního předávání cen osobně nezúčastnil, připravil ale řeč, kterou za něj přečetl člen Švédské akademie Horace Engdahl.

Související

Ilustrační foto

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního partnera

Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním partnerem Severoatlantické aliance. S odvoláním na oznámení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o tom v sobotu informoval server BBC Mundo. Prezident, o jehož nástupci právě dnes hlasují Kolumbijci ve volbách, také uvedl, že Kolumbie je od pátku členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Více souvisejících

Juan Manuel Santos nobelova cena norsko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy