ROZHOVOR | Dříve či později dojde k útoku i u nás. Zabránit tomu nejde, varuje pro EZ bezpečnostní expert Pojar

ROZHOVOR - Útokům, jako byl ten v Berlíně, nelze nikdy stoprocentně zabránit, zajištění stoprocentní bezpečnosti prostě neexistuje, varuje diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz.

Inspiroval se tento útok tím nedávným z francouzského Nice, kde útočnici také použili nákladní auto?

Nepochybně tam taková inspirace byla. Stejně tak se mohl útočník inspirovat třeba v Izraeli, kde palestinští teroristé použili k útokům automobily opakovaně.

Podle informací německých deníků tamní úřady o riziku útoku věděly. Jelikož se útok povedl, znamená to, že policie a tajné služby pochybily?

Nevím, co věděly, respektive jak moc konkrétní informace měly k dispozici. Takže nemohu soudit, jestli se jednalo o pochybení.

Poslední velké útoky se odehrávaly zejména ve Francii a v Bruselu, proč nyní Německo? Lze to přičítat velkému počtu muslimských migrantů v zemi?

Velikost neintegrovaných komunit muslimských imigrantů v evropských zemích se současným terorismem samozřejmě souvisí. Berlín je zároveň jedním z hlavních a největších měst Evropy, takže se tak jako tak jedná o lákavý cíl. V době předvánočních trhů a plných náměstí to platí dvojnásobně.

Obrátí lidé svůj hněv proti přistěhovalcům, budou jim dávat útok za vinu?

Někteří ano, ale nemyslím si, že dojde k bezprostřednímu vzedmutí nějaké vlny. To by mohlo nastat až po sérii útoků, ke které, doufám, nedojde.

Zdá se, že útoky nákladními auty se stanou novou hrozbou. Lze se jim vůbec nějak zabránit?

Nikdy se nedá zabránit útokům stoprocentně, zajištění stoprocentní bezpečnosti neexistuje. Lze však minimalizovat škody konkrétních útoků a koneckonců i dnes je v Evropě útoků více zmařeno než spácháno. Jen výjimečně se jedná o útoky takzvaných osamělých vlků. Ani útok v Nice nakonec nebyl činem zcela osamělého vlka. Nejedná-li se o útok osamělého vlka, máte vždycky celou řadu příležitostí, jak jeho přípravy odhalit.

Podle dostupných zpráv je možné, že bylo vozidlo ukradeno v Polsku a až pak dojel pachatel do Německa. Nabízí se tedy otázka – je možné, že tento čin přispěje k tomu, že budou zavedeny kontroly na hranicích?

Já jsem četl, že se sice jednalo o polské auto, které bylo ale na cestě z Itálie právě do Berlína. Takže předpokládám, že se ho terorista zmocnil v Německu. V takovém případě bezprostřední obnova kontrol na hranicích nehrozí.

Pachatelem je podle médií přistěhovalec z Pákistánu nebo Afghánistánu. Dá se určit, zda to byl osamělý vlk nebo zda byl napojen na některou z teroristických skupin?

Nedá se vyloučit, že se jednalo o osamělého vlka, ale pravděpodobnější je, že někde prošel systematickou radikalizací a dost možné je, že mu někdo pomáhal. Stejně jako v Nice. Spíše se tedy o zcela osamělého vlka nejednalo.

Útok se už promítl i ve zvýšení bezpečnosti v České republice. Hrozí něco podobného u nás? Bylo by dobré například zavřít vánoční trhy v Praze a dalších velkých městech?

Dříve či později dojde k útoku i u nás. Posílení policejní přítomnosti na exponovaných místech je v pořádku, nutné jsou pak zejména dlouhodobé investice do zpravodajských služeb a zlepšení i fyzické ochrany klíčových míst. Rozhodně bych však vánoční trhy nezavíral. Terorismus rozhodně není dobré podceňovat, daleko pravděpodobnější však je, že zahynete při běžné dopravní nehodě. Doporučuji tedy dávat v první řadě pozor na českých silnicích.

Děkujeme za rozhovor. 

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Tomáš Pojar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy