ROZHOVOR | Německo nabralo nejvíce násilníků v rámci migrační vlny, země je rozpolcena, vysvětluje pro EZ bezpečnostní expert Mareš

ROZHOVOR - Německo se stalo terčem podobného útoku, jako před nedávnem francouzské město Nice. Ukazuje se, že auto jako zbraň je lehce získatelný, ovladatelný a účinný prostředek. A plán na únos náklaďáku nevzbuzuje pozornost, uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.

Inspiroval se tento útok tím nedávným z francouzského Nice, kde útočnici také použili nákladní auto?

To samozřejmě musí potvrdit až vyšetřování případu, ale považuji to za vysoce pravděpodobné. Záběry z Nice byly široce medializovány, Islámský stát ve svých materiálech glorifikoval pachatele a doporučil takto pokračovat jeho následovníkům.

Podle informací německých deníků tamní úřady o riziku útoku věděly. Jelikož se útok povedl, znamená to, že policie a tajné služby pochybily?

Do jisté míry ano, ale identifikovat radikalizovaného jedince mezi masou cizinců je velmi obtížné, pokud se chová konspirativně. Německé bezpečnostní složky navíc doposud nenašli ani pachatele říjnové vraždy šestnáctiletého chlapce z Hamburku, ke které se IS přihlásil.

Poslední velké útoky se odehrávaly zejména ve Francii a v Bruselu, proč nyní Německo? Lze to přičítat velkému počtu muslimských migrantů v zemi?

Je tam více faktorů. Podíl muslimských migrantů byl již dříve v Německu poměrně vysoký, ale v posledních letech se pod vlivem salafistických kazatelů stala výrazně militantnější domácí scéna a navíc Německo nabralo nejvíce násilníků v rámci migrační vlny.

Obrátí lidé svůj hněv proti přistěhovalcům, budou jim dávat útok za vinu?

Část lidí určitě ano, ostatně se tak již na sociálních sítích ve velké míře stalo. Nicméně část německé veřejnosti a dominující proud žurnalistiky klade důraz i na to, aby útok nebyl zneužíván k vyvolávání nenávisti. Německo je rozpolceno.

Zdá se, že útoky nákladními auty se stanou novou hrozbou. Lze se jim vůbec nějak zabránit?

Obtížně. Ukazuje se, že je to lehce získatelný, ovladatelný a účinný prostředek. Plán na únos náklaďáku nevzbuzuje pozornost jako například obstarávání součástí pro nástražné výbušné systémy. V případě předem chystaných velkých akcí lze na příjezdové cesty dát bariéry, ale zabránit nájezdům do davů u dopravních zastávek či chodníků u rušných ulic lze těžko. Dílčí pomocí může být přítomnost ozbrojených lidí v davu. Po zahájení útoku je střelba na řidiče způsob, který se v Nice osvědčil. Rizikem současné vyhrocené situace je ale i to, že někdo začne střílet na bloudící kamión ve městě.

Podle dostupných zpráv je možné, že bylo vozidlo ukradeno v Polsku a až pak dojel pachatel do Německa. Nabízí se tedy otázka – je možné, že tento čin přispěje k tomu, že budou zavedeny kontroly na hranicích?

Nemyslím si, že tento případ sám o sobě přiblíží zavedení hraničních kontrol. Kamion mohl být ukradený i v Německu.

Dá se určit, zda byl pachatelem osamělý vlk, nebo zda byl napojen na některou z teroristických skupin?

Pachatel není zatím stále jasně určen, ale tipuji na jedince či malou buňku vyslanou do Německa Islámským státem. Vyloučit nelze ani seberadikalizovaného jednotlivce pod vlivem online propagandy, který o tom do ústředí IS informoval.

Útok se už promítl i ve zvýšení bezpečnosti v České republice. Hrozí něco podobného u nás? Bylo by dobré například zavřít vánoční trhy v Praze a dalších velkých městech?

Nemyslím si, že teď hrozí bezprostřední nebezpečí pro vánoční trhy v ČR. Uzavření trhů by sice přineslo jistotu, že na ně nikdo nezaútočí, ale zároveň by znamenalo i výrazný ústup teroristům.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Miroslav Mareš (bezpečnostní analytik) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy