ROZHOVOR | Německo nabralo nejvíce násilníků v rámci migrační vlny, země je rozpolcena, vysvětluje pro EZ bezpečnostní expert Mareš

ROZHOVOR - Německo se stalo terčem podobného útoku, jako před nedávnem francouzské město Nice. Ukazuje se, že auto jako zbraň je lehce získatelný, ovladatelný a účinný prostředek. A plán na únos náklaďáku nevzbuzuje pozornost, uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.

Inspiroval se tento útok tím nedávným z francouzského Nice, kde útočnici také použili nákladní auto?

To samozřejmě musí potvrdit až vyšetřování případu, ale považuji to za vysoce pravděpodobné. Záběry z Nice byly široce medializovány, Islámský stát ve svých materiálech glorifikoval pachatele a doporučil takto pokračovat jeho následovníkům.

Podle informací německých deníků tamní úřady o riziku útoku věděly. Jelikož se útok povedl, znamená to, že policie a tajné služby pochybily?

Do jisté míry ano, ale identifikovat radikalizovaného jedince mezi masou cizinců je velmi obtížné, pokud se chová konspirativně. Německé bezpečnostní složky navíc doposud nenašli ani pachatele říjnové vraždy šestnáctiletého chlapce z Hamburku, ke které se IS přihlásil.

Poslední velké útoky se odehrávaly zejména ve Francii a v Bruselu, proč nyní Německo? Lze to přičítat velkému počtu muslimských migrantů v zemi?

Je tam více faktorů. Podíl muslimských migrantů byl již dříve v Německu poměrně vysoký, ale v posledních letech se pod vlivem salafistických kazatelů stala výrazně militantnější domácí scéna a navíc Německo nabralo nejvíce násilníků v rámci migrační vlny.

Obrátí lidé svůj hněv proti přistěhovalcům, budou jim dávat útok za vinu?

Část lidí určitě ano, ostatně se tak již na sociálních sítích ve velké míře stalo. Nicméně část německé veřejnosti a dominující proud žurnalistiky klade důraz i na to, aby útok nebyl zneužíván k vyvolávání nenávisti. Německo je rozpolceno.

Zdá se, že útoky nákladními auty se stanou novou hrozbou. Lze se jim vůbec nějak zabránit?

Obtížně. Ukazuje se, že je to lehce získatelný, ovladatelný a účinný prostředek. Plán na únos náklaďáku nevzbuzuje pozornost jako například obstarávání součástí pro nástražné výbušné systémy. V případě předem chystaných velkých akcí lze na příjezdové cesty dát bariéry, ale zabránit nájezdům do davů u dopravních zastávek či chodníků u rušných ulic lze těžko. Dílčí pomocí může být přítomnost ozbrojených lidí v davu. Po zahájení útoku je střelba na řidiče způsob, který se v Nice osvědčil. Rizikem současné vyhrocené situace je ale i to, že někdo začne střílet na bloudící kamión ve městě.

Podle dostupných zpráv je možné, že bylo vozidlo ukradeno v Polsku a až pak dojel pachatel do Německa. Nabízí se tedy otázka – je možné, že tento čin přispěje k tomu, že budou zavedeny kontroly na hranicích?

Nemyslím si, že tento případ sám o sobě přiblíží zavedení hraničních kontrol. Kamion mohl být ukradený i v Německu.

Dá se určit, zda byl pachatelem osamělý vlk, nebo zda byl napojen na některou z teroristických skupin?

Pachatel není zatím stále jasně určen, ale tipuji na jedince či malou buňku vyslanou do Německa Islámským státem. Vyloučit nelze ani seberadikalizovaného jednotlivce pod vlivem online propagandy, který o tom do ústředí IS informoval.

Útok se už promítl i ve zvýšení bezpečnosti v České republice. Hrozí něco podobného u nás? Bylo by dobré například zavřít vánoční trhy v Praze a dalších velkých městech?

Nemyslím si, že teď hrozí bezprostřední nebezpečí pro vánoční trhy v ČR. Uzavření trhů by sice přineslo jistotu, že na ně nikdo nezaútočí, ale zároveň by znamenalo i výrazný ústup teroristům.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Miroslav Mareš (bezpečnostní analytik) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy