Itálie ve spárech populismu? Vůdce selhal a odcizil se lidem, tak ho odstavili od moci

Řím – Evropa v loňském roce prožila populistickou vzpouru proti zavedeným stranám a jejich vůdcům. Právě tak charakterizuje rok 2016 server The National Interest (NA). Ten poukazuje například na referendum o brexitu, zvolení Donalda Trumpa, rozhodnutí francouzského prezidenta Francoise Hollandea znovu nekandidovat, nebo na odstoupení vlády italského premiéra Mattea Renziho kvůli výsledku referenda o ústavních změnách.

Jak poukazuje server, Italové nehlasovali o meritu ústavních zmeěn, které navrhl Renzi a které byly nesrozumitelné a byrokratické. „Italové prostě využili příležitosti a odstavili ho od moci,“ konstatuje NA. Za hlasem, který volal NE stály různé skupiny, ale nejhlasitější ze všech byl zřejmě Beppe Grillo, komik, herec, politik, který založil populistické Hnutí pěti hvězdiček, se kterým v únoru 2013 získal v italských předčasných parlamentních volbách čtvrtinu voličských hlasů.

„Časy se změnily," napsal Grillo po hlasování. „Suverenita znovu patří lidem - a nyní skutečně začneme používat naši ústavu,“ dodal.

Psali jsme: Populisté končí v politice? Italové opouštějí protievropské strany  

Jak poukazuje server Politico, populismus v Itálii ale není tím největším problémem. Server poukazuje, že Renzi při nástupu do úřadu v roce 2014 slíbil odvážné reformy, brzy si ale uvědomil, že by mu ve výsledku mohly ve volbách ublížit. A tak se snažil pokračovat ve strategii ve starém stylu - budováním konsensu prostřednictvím výdajů.

Začal měsíčním daňovým bonusem ve výši 80 eur pro lidi vydělávající méně než 26.000 eur ročně, dal speciální bonusy důchodcům a 500 eur na „kulturní poukazy" pro mladé Italy. Pouhé dva dny před referendem slíbil zvýšit plat státních zaměstnanců poté, co byly sedm let zmrazeny. Celkově vzato, Renzi mohl zvýšit veřejné výdaje asi o 1 procento HDP, připomíná server.

Psali jsme: Jsme ve válce, je čas jednat. Italští politici se bouří proti oficiální politice EU  

I proto podle Politica nelze všechny politické trendy svádět pouze na „vzestup populismu“. Itálie má negativní růst od roku 2007 a od roku 1990 uvízla v ekonomickém limbu. Renziho politika nebyla dostatečná, aby se ekonomika znovu dala do pohybu. „To, co se stalo v Itálii, není varovný příběh o historické nevyhnutelnosti populismu. Ani neilustruje nutnost pokračování výraznější redistribuční politiky. Je to prostě příběh o selhání politického vůdce, který se nakonec se odcizil voličům, protože nenabídl žádnou vizi pro oživení růstu,“ varuje server.

Zemi teď nejspíše čekají předčasné volby. vzhledem k tomu, že existují dva volební zákony stojící proti sobě, ten nový prošel Sněmovnou v roce 2015, stále ale platí i ten starý, který upracuje pravidla upravují složení parlamentních orgánů.

Tradiční politické subjekty, které se navzájem velmi nesnáší, mají obavy, aby Hnutí pěti hvězdiček nezaznamenalo jasné vítězství, a tak se snažit nastavit nový volební zákon tak, aby bránili nebezpečí tím, že prakticky znemožní mít vládu jedné strany. Jak poukazuje server, mohou proto zavést systém poměrného zastoupení. „Zapomínají, že je to jeden z důvodů, proč italské úřady byly tak chaotické a nerozhodné po celá desetiletí,“ připomíná server.

Související

Více souvisejících

Itálie Beppe Grillo (Hnutí pěti hvězdiček) Matteo Renzi

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy