Lidstvo nemusí pocházet ze Země? Astronomové představili novou teorií

Londýn - O tom, že se lidé v průběhu milionů let evolucí vyvinuli z drobných mikroorganismů až do současné podoby se dnes učí už děti ve školách. Podle některých vědců ale mohla být jedna fáze našeho evolučního cyklu jiná, než jak se doposud tvrdí. Nemusela se totiž odehrávat na planetě Zemi.

Poté, co se planeta Země zformovala do víceméně současné podoby, začal v jejích vodách bujit první život. Z drobných mikroorganismů se přes ryby, plazy, dinosaury, savce a opice vyvinul až do podoby současného člověka, kterým všichni jsme. Alespoň tak si to vykládá Darwinova evoluční teorie.

Podle některých odborníků ale mohlo celému procesu předcházet ještě něco, a sice kontaminace Země. Část astronomů se totiž domnívá, že se první buňky a vůbec počátek životy nezrodil na Zemi, ale na Marsu, odkud se dostal na naši domovskou planetu.

Psali jsme: Vědci poslali na ISS rybičky. Jejich výzkum přinesl znepokojivé údaje Vědci: Černá díra není černá. Jakmile vás jednou pohltí, stane se něco nepředstavitelného Velký průlom? V roce 2017 může být potvrzena existence mimozemšťanů, tvrdí vědci  

Předpokládá se, život měl v dávných dobách větší šanci vzniknout na dnes vyprahlé planetě, protože zde existovaly správné podmínky pro jeho zrod, jako voda či atmosféra. Zřejmě náraz asteroidu poté způsobil, že byla do naší sluneční soustavy vyvržena hornina z Marsu, která přistála na Zemi.

"Můžeme najít kousky Marsu zde na Zemi a máme podezření, že existují kousky Země na Marsu. Pokud tento materiál mohl obsahovat živé organismy, je možné, že jsme Marťané," uvedl astronom Caleb Sharf pro Business Insider.

Jestli je tomu skutečně tak a všichni pocházíme z Marsu je záhadou, kterou vědci nedokáží potvrdit ani vyvrátit. I Sharf přiznává, že nalézt odpověď je nesmírně těžké, takzvanou panspermii, tedy teorii o zavlečení života na Zemi z jiné planety, ale uznává více vědců.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Mars vesmír, Země

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy