Do Evropy přijde rekordní počet uprchlíků. Musíme začít jednat, burcuje premiér

Valletta - Migrační krize se ke svému konci neblíží. Očekává se, že do Itálie se pokusí dostat značné množství imigrantů prchajících z válkou zmítané Libye. Více než 181,000 lidí se pokoušelo dostat do Itálie přes Středozemní moře z Libye, 4500 z nich zemřelo nebo zmizelo. Většina z nich byla ekonomickými migranty, kteří měli jen malou šanci zůstávat v Evropě. Zprávu přinesl Business Insider UK.

Ani současné studené počasí neodrazuje migranty v zoufalých pokusech dosáhnout jimi tak vytoužených břehů Evropy. Někteří evropští představitelé varují, že jakmile se počasí oteplí, migrační vlny se rozhoří naplno a více lidí se rozhodne dát svůj život do rukou pašeráků.  Podle Maltského premiéra Josepha Muscata, jehož země nyní zastává předsednictví EU, počet migrantů cestující do Evropy dosáhne na jaře rekordní úrovně. „Volbou je snažit se učinit něco teď nebo se naléhavě setkat v dubnu, v květnu ... a pokusit se udělat dohodu pak," řekl.

EU již uzavřela kontroverzní dohodu s Tureckem, jejímž cílem je zastavit proud migrantů a vrátit je do Turecka. Výměnou by Turecko dostávalo miliardy eur, mělo by zajištěné bezvízový styk pro své občany a probíhaly by rychlé rozhovory o členství Turecka v EU. EU chce podobnou dohodu uzavřít s africkými národy a to navzdory kritice, že tím de-facto poruší mezinárodní právo, když pošle uprchlíky zpět do zemí, kde to pro ně může být nebezpečné.

Jednání EU s Nigerií, Etiopií, Mauretánií, Malim a Čadem se ukazuje být drahé. Ale dohoda s Tureckem funguje a ukazuje, že nejlepší způsob, jak předcházet migračním tokům, je zamezení jejich přístupu k moři.  Libye a Egypt jsou hlavními výchozími body migrace a uzavřené pakty s nimi budou mít pravděpodobně  největší bezprostřední dopad. Muscat chce přidat fondy EU a další podporu dohodě, kterou se Itálie snaží dosáhnout s Libyí. Taky chce rozšířit proti-pašeráckou námořní misi EU, operaci Sofia, do libyjských teritoriálních vod, aby se zabránilo lidem v nezabezpečených člunech dosáhnout otevřených vod.

Psali jsme: Vůbec nic se nevyřešilo, Evropa neví, co s migranty? Merkelová přiznala, jak se věci mají Žádní uprchlíci? V USA máme spojence, pochválil Zeman Trumpa Migranti v noci kradou. Pálí vše, co není přibité, aby se zahřáli, tvrdí dobrovolnice. Schytalo to i centrum pro uprchlice  

To se však snadněji řekne, než udělá, upozorňuje Business Insider UK. EU nebyla schopna zajistit souhlas OSN pro takovýto krok a navíc Libye nemá žádný ústřední orgán schopný skutečně zajistit dohodu. Carlo Binda, expert na Libyi z politické a rozvojové poradenské služby Binda Consulting International, říká, že v dnešní Libyi není žádná jednotná vláda kontrolující zem a jednotlivé skupiny nemají zájem se dohodnout s EU, když jim to nepřinese partikulární výhody.

Soused Libye, Egypt, se zdá jako vhodnější partner k dialogu. Mnoho lidí, zvláště migranti z Afrického rohu, se v posledních měsících vydává do Evropy z Egypta (mimo jiné i samotní Egypťané), vyhýbaje se nebezpečné Libyi, tvrdí agentura Frontex zabývající se ochranou hranic EU. Přes určitou nestabilitu, prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, bývalý generál, který stojí, za vojenským odstraněním demokraticky zvoleného islamistického prezidenta, se Evropě jeví jako muž, s nímž je možné obchodovat. Jeho další výhodou je, že má poměrně značný vliv v Libyi.  „Egypt je země, s níž by se dalo přijít k jakési dohodě," uvedl maltský ministr zahraničí George Vella. „Je tam stabilita do určité míry, a mají zájem, protože i oni mají své vlastní problémy s migrací."

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace uprchlíci Frontex

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy