Brusel - Belgický historik David Engels tvrdí, že v příštích 30 letech vypukne občanská válka. Poukazuje přitom na paralely mezi Evropou a pádem římské republiky. Jeho slova přinesl list Kronen Zeitung.
„Za 20 nebo 30 let se Evropa stane autoritářským nebo císařským státem. Stane se tak po fázi připomínající občanskou válku a úpadek," řekl Engels, který působí jako historik na Svobodné univerzitě v Bruselu. Engels od roku 2011 předpovídá, že Evropa půjde cestou autoritářství. Jak poukazuje Kronen Zeitung, pokračující migrační krize předchozímu varování přidala na váze.
„Očekávám občanskou válku, která si vynutí zásadní sociální a politické reformace v Evropě, ať se nám to líbí nebo ne, podle příkladu rozpadající se římské republiky v prvním století před naším letopočtem," řekl.
Psali jsme: Kdo dává přednost proti-islámským populistům před tradičními prezidentskými kandidáty? Odpověď vás dozajista překvapíHistorik je přesvědčen, že osud Evropské unie směřuje k ekvivalentu doby Julia Caesar, zřejmě nejznámějšího muže římské občanské války, který bojoval proti svému rivalovi známému jako Pompeius Veliký. Historik tvrdí, že paralely jsou „tak masivní a tak zřejmé po celá desetiletí“.
Podle Engelse jsou faktory, které vedly k pádu římské republiky, přítomny i v dnešní Evropě. Těmito faktory podle něj jsou úpadek rodiny, individualismus, úpadek tradiční kultury, globalizace, fundamentalismus a nekontrolovatelná kriminalita.
Psali jsme: Integrace má přednost před náboženským vyznáním, rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Švýcarské muslimské dívky se musí účastnit smíšených hodin plavání Média lžou o islámu a muslimech, zuří aktivistaJe podle něj příznačné, že nastává rozkol mezi třídou oligarchů, římských senátorů – v dnešní době finanční a politické elity, a vzestupem populistického hnutí, které žádá, aby byl hlas vrácen lidu. V Evropě mají tyto populistické hlasy podobu politiků jako je Geert Wilders v Nizozemsku, Marine Le Pen ve Francii.
V jeho vizi hraje roli také migrační krize, přesto to podle Engelse není jediný faktor. „Tyto přesuny obyvatelstva jsou jen jedním z mnoha příznaků našeho současného ducha, který se vyznačuje podivnou směsicí kosmopolitismu, nedostatkem sebedůvěry, kalkulu, materialismu a špatného svědomí," vysvětluje.
„Bojím se toho, ale bylo by zbabělé zavřít oči jen proto, že nechcete vidět realitu," řekl s tím, že občanská válka nebo autoritářství není nic, po čem by on sám toužil.
Občanská válka, které se podle něj nelze vyhnout, pravděpodobně nebude vypadat jako tradiční vojenský konflikt, myslí si i vzhledem k tomu, že evropské společnosti nejsou militarizované. Spíše se domnívá, že občanská válka bude vypadat jako situace ve Švédsku, kde existuje více než 50 takzvaných no-go zón, nebo na bruselském předměstí Molenbeek.
Francouzský akademik a expert na islám Gilles Kepel minulý rok vyslovil podobnou predikci a varoval, že vzestup radikálního islámu mezi mladými muslimy v Evropě by mohl celý kontinent uvrhnout do občanského konfliktu velkého rozsahu.
Související
Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?
Bohatství v Evropě není rozdělené rovnoměrně. Průzkumy dopadly špatně i pro Švýcary
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 45 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 4 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek