Rakouský prezident varuje před zničením EU: Evropané jsou silnější pohromadě

Štrasburk - Před europoslance dnes se svým projevem předstoupil rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Podle něj je budoucnost Evropanů přímo spojena s rolí Evropy ve světě, přičemž Evropa je silnější pohromadě. Evropa by se neměla uzavírat před migranty.

"Můžeme milovat svou vlast a zároveň evropskou myšlenku. Můžeme myslet na své krajany a přitom pomáhat i dalším," uvedl prezident. "Zejména velmi mladí voliči si chtějí zajistit svou budoucnost ve společné Evropě," řekl před plénem evropských poslanců Van der Bellen, který získal množství hlasů od voličů hlasujících poprvé.

Proevropské strany mohou podle něho i díky mladým lidem výrazně uspět v sérii letošních voleb na kontinentu. Nové vedení země budou postupně vybírat Nizozemsko, Francie a Německo.

Evropská unie podle Van der Bellena čelí řadě problémů, vyplatí se je však překonat a nedat na hlasy nabádající k rozpadu svazku 28 zemí (i s odcházející Británií). Národní zájmy jsou podle rakouského prezidenta vždy méně hodnotné než společná Evropa. "Jen společenství národů se lépe postaví velkým koncernům. To nezvládnou jednotlivé státy, Rakousko rozhodně ne, ale já pochybuji i o tom, že by to samo dokázalo Německo," uvedl jeden z příkladů evropské síly Van der Bellen.

Fakt, že se evropské státy spojily do fungujícího celku, činí podle rakouského prezidenta tento kontinent výjimečným. "Tato Evropa může podle mě být příkladem pro celý svět... Události posledních 70 let to dokládají," ocenil směr, kterým se evropské státy postupně začaly ubírat po druhé světové válce a později po pádu komunismu.

Psali jsme: Nechutné, otřesné. Uprchlíci nemají vodu, teplo, hygienu ani jídlo, a EU? Na hlavy státníků se snáší kritika Reforma EU? Zaznělo několik návrhů, jeden z nich je radikální  

Společný evropský projekt dává podle něho jednotlivým zemím záruky bezpečnosti v době velkých výzev, kterými jsou například politika ruského vůdce Vladimira Putina či razantní nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Evropa by se podle něho neměla uzavírat před migranty, jak v současnosti chce rostoucí řada politiků. Migrační vlna posledních let by zato měla vést k ponaučení, jak napříště postupovat efektivněji, dodal Van der Bellen.

Evropským institucím doporučil, aby hledaly cestu k lidem a více připomínaly pozitivní hodnoty unie. Příležitostí k tomu podle něho v blízké budoucnosti bude dost, ať již výročí spojená s oběma světovými válkami či půlstoletí událostí z Československa 1968 v příštím roce.

Související

Více souvisejících

Alexander Van der Bellen EU (Evropská unie) evropský parlament

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy