Ilegálních průniků do EU bylo loni méně, číslo je však stále alarmující

Brusel - Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex) dnes zveřejnila zprávu, podle které případů ilegálního překročení vnějších hranic unie bylo loni přes půl milionu. Je to podstatně méně než v roce 2015, číslo je však stále hodně vysoké.

V roce 2010 šlo například o 104.060 případů a o čtyři roky později o 282.933. V roce 2015 to bylo 1,8 milionu případů.

Nejvíce migrantů loni přišlo do Itálie a Řecka, které obdobně hlásí zhruba 180.000 nově příchozích. Zatímco však počet lidí mířících do Evropy přes centrální část Středozemního moře během roku stoupal, do Řecka přibylo 80 procent migrantů v prvních třech měsících. Na tomto poklesu se podílejí dva faktory. Jedním je dohoda EU a Turecka, která vstoupila v platnost 18. března. Druhým je uzavření takzvané balkánské migrační cesty.

Psali jsme: Přijměte další uprchlíky. Je nepřijatelné, abyste zabouchli dveře. Britské celebrity poslali dopis vládě Hrozí další přistěhovalecká vlna do Evropy? Jedna země je na pokraji kolapsu  

Migrační tlak na řecko-tureckých hranicích se tak výrazně zmenšil, ovšem na druhé straně Itálie loni zaznamenala sedmnáctiprocentní nárůst ve srovnání s rokem předchozím. Důsledkem také je, že přes centrální oblast Středozemního moře do Evropy přišlo již třetí rok po sobě více než 150.000 migrantů, uvádí zpráva Frontexu.

V této souvislosti také konstatuje, že nelegální migrace přes Libyi je téměř výhradně závislá na sítích pašeráků lidí. Většina migrantů se plaví z této severoafrické země do Itálie na přeplněných vratkých gumových člunech a ještě v blízkosti libyjských břehů je zachraňují plavidla pobřežních hlídek, Frontexu a různých nevládních organizací či obchodní lodě. Přes tyto permanentní záchranné akce bohužel přišly o život tisíce lidí.

Zpráva rovněž informuje, že již čtvrtý rok po sobě tvoří největší podíl migrantů ilegálně přicházejících do Evropy (17 procent) osoby, které tvrdí, že jsou syrští občané.

"Protože geopolitická situace kolem Evropy zůstává nestabilní, budou opatření ke kotrole hranic vyžadovat kombinaci rychlých a účinných akcí pobřežních stráží, spolupráci s tranzitními zeměmi a zeměmi původu migrantů a efektivnější vracení migrantů, kteří nemají právo zůstat v EU," doporučuje Frontex.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Frontex EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy