Politici by se měli postavit populismu i autoritářství, apeluje Gauck

Berlín - Německý prezident Joachim Gauck, kterého ve funkci zakrátko nahradí exministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, v úterý hovořil se zahraničními novináři. Politici i média by se podle něj měli postavit populistickým a autoritářským tendencím. Kritizoval Turecko za omezování svobody slova.

"Všude v Evropě a jinde možná ještě více zažíváme to, že osvícenecká politika prochází těžkou fází. Samozřejmost, s jako jsme pojímali demokracii a pokrok před 20 nebo 25 lety jako budoucí model jednoho světa, se vytratila," vyjádřil své přesvědčení Gauck.

"Na řadě míst světa je více či méně autoritářství, více či méně otázek, jestli je liberální demokracie schopná rychle řešit stávající problémy," uvedl dále. Ruku v ruce s tím se podle něj objevují otázky, jestli by nebylo lepší, aby se k některým záležitostem přistupovalo s větší mírou autoritářství.

"Já takové myšlení odmítám. Zůstávám samozřejmě zastáncem otevřené liberální společnosti," dal jasnou odpověď bývalý evangelický pastor. Jak politici, tak novináři mají podle něj povinnost s lidmi o demokracii hovořit tak, aby bylo jasné, proč jí chtějí zůstat věrni.

Zvláště Německu toho podle něj liberální demokracie přinesla mnoho. Tak jak se v souvislosti s vývojem v západní části Německa po druhé světové válce mluví o ekonomickém zázraku, mělo by se mluvit i o zázraku demokratickém. "U člověka jako jsem já, který se narodil do války a 50 let strávil v diktaturách, je tenhle demokratický zázrak skutečně pozoruhodnější a důležitější než zázrak hospodářský," prohlásil Gauck.

"Zjistili jsme, že v Turecku, s nímž jsme přátelsky spojeni, existují poměry, které jsme si nikdo nepřáli," uvedl Gauck s ohledem na více než stovku novinářů, kteří jsou nyní ve vězení nebo ve vazbě. Konkrétně zmínil německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, kterého soud do vyšetřovací vazby poslal v pondělí.

"V Německu nejsme schopni pochopit, proč je tento útok na svobodu slova nutný. Chybí nám pro to pochopení," poznamenal také Gauck. "Můžu říct jen jedno, to, co se teď děje v Turecku, vzbuzuje výrazné pochybnosti o tom, jestli Turecko vnímá cestu k právnímu státu a život v právním státu skutečně vážně," poznamenal také.

Související

Joachim Gauck, německý exprezident

Drama na Baltu: S exprezidentem Gauckem se převrhla plachetnice

Někdejší německý prezident Joachim Gauck se v pátek po plavbě po Baltském moři dostal do problémů, když se jeho malá plachetnice převrhla, z vody ho museli vytáhnout záchranáři. Devětasedmdesátiletý Gauck, který byl do roku 2017 hlavou státu, při incidentu neutrpěl žádné zranění.
Joachim Gauck, německý exprezident

Německý exprezident Gauck dostal Cenu Karla IV., Evropskou unii přirovnal k Praze

Bývalý německý prezident Joachim Gauck převzal dnes v pražském Karolinu mezinárodní Cenu Karla IV. Ocenění udělované společně Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou získal za přínos k česko-německým vztahům a za to, že se po celý život zasazoval o lidská práva. Gauck v projevu po převzetí ceny vyzdvihl význam Evropské unie jako společenství, které hájí hodnoty svobody, demokracie a právního státu.

Více souvisejících

Joachim Gauck Německo Turecko novináři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy